ارشد کنترل

مهندسی کنترل از جمله گرایش های پرطرفدار در مجموعه مهندسی برق به شمار می رود. گرایشی که هم در مقطع کارشناسی و هم ارشد و دکترا دیده می شود. در این مقاله قصد ارائه پاره ای توضیحات را در رابطه با ارشد کنترل به شما دوستان عزیز داریم. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات جالبی را در رابطه با ارشد کنترل به دست آورید.

مهندسی برق کنترل

مهندسی کنترل به عنوان یکی از گرایش های رشته محبوب مهندسی برق از کاربردها و استفاده های مختلفی در علومی همچون زیست شناسی، اقتصاد، مهندسی شیمی و هوافضا برخوردار است. در مهندسی کنترل بحث طراحی کردن کنترل کننده ها جهت انواع سیستم ها و همین طور بررسی دینامیک و مدل سازی ریاضی سیستم ها مطرح می گردد. پایه ای بودن مطالب مطرح شده در رشته مهندسی برق کنترل بسیار فراتر از رشته های مکانیک و برق و حتی رشته های مهندسی است. در ادامه به معرفی مهندسی برق کنترل در مقطع ارشد برای شما دوستان می پردازیم.

دانشگاه های برتر پذیرنده ارشد کنترل را می شناسید؟ با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

کارشناسی ارشد کنترل

هدف مهم و اساسی از ایجاد ارشد مهندسی برق کنترل را می توان کنترل کردن انواع متغیرهای اساسی سیستم مبتنی بر شماری از ملاک های مناسب و مطلوب در نظر گرفت. ملاک ها و معیارهای مطرح شده می تواند مواردی همچون چرخش باروی ربات، دمای یک اتاق و یا سرعت موشکی را شامل شود. رشته مهندسی کنترل نقشی بسیار مؤثر و قابل توجهی را در توسعه و پیشرفت سایر علوم شناخته شده در دنیا بازی می کند. در مجموع می توانیم بگوییم که ارشد کنترل همواره به عنوان حلقه ی اتصال بین رشته مهندسی برق و شمار زیادی از رشته ها شناخته می شود. به طوری که، امروزه می توان این رشته تحصیلی دانشگاهی را به شکل بخش مهم و اصلی از فرایندها و عملیات تولیدی و صنعتی در نظر گرفت. از دیگر کارکردها و موارد استفاده ارشد کنترل می توان مواردی همچون استفاده از ماشین به جای دست جهت انجام کارها، افزایش میزان تولید و ارزان تر شدن و بالا رفتن کیفیت را نام برد. از جمله مفاهیم بسیار پر استفاده در زمینه ارشد کنترل مفهومی همچون فیزیک یا همان بازخورد است. در اینجا می توان بازخورد را اندازه گیری انواع مختلف متغیرهای خروجی و بهره گیری از آن ها در اعمال ورودی به سیستم است. امکان کنترل خودکار بسیاری از فرایندهای صنعتی به کمک سیستم های دارای بازخورد میسر است. اتوماسیون صنعتی در جایگاه قسمتی از رشته مهندسی کنترل سعی در پایه گذاری صنعتی مدرن بر پایه سیستم های فیزیک دار را دارد. در مجموع می توان گفت که تمامی فارغ التحصیلان ارشد کنترل در طول دوران تحصیل خود توانمندی ها و مهارت های لازم را در زمینه مقایسه، تحلیل و پردازش تولید کسب می نمایند.

دروس کنکور کارشناسی ارشد برق کنترل

شما دوستان گرامی جهت شرکت در کنکور کارشناسی ارشد برق موظف به مطالعه شماری از دروس هستید. از این رو آخرین قسمت از مقاله پیش رو را به ذکر دروس کنکور ارشد برق کنترل اختصاص می دهیم.

لیست دروس کنکور ارشد کنترل

الکترو مغناطیس

سیگنال ها و سیستم ها

سیستم های کنترل خطی

ماشین های الکتریکی 2-1و تحلیل سیستم های انرژی الکتریکی

الکترونیک 2-1 سیستم های دیجیتال 1

مدارهای الکتریکی 2-1

ریاضیات(شامل: آمار و احتمال، ریاضیات مهندسی، معادلات دیفرانسیل)

در این مقاله به تحلیل و بررسی ارشد کنترل پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله انتخاب رشته ارشد برق-کنترل بزنید.
اگر سوالی در زمینه ارشد کنترل ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.