ارشد روابط بین الملل

رشته محبوب ارشد روابط بین الملل از جمله رشته های محبوب در مجموعه علوم سیاسی و روابط بین الملل به شمار می رود. این رشته تحصیلی شناخته شده تحت عنوان شاخه ای از علوم سیاسی مطرح شده است و مسائل و موضوعاتی همانند سیاست خارجی، اقتصاد جهانی و همین طور ارتباطات را نیز شامل می شود. پس از تحولات و دگرگونی های ایجاد شده در دنیا در طی جنگ جهانی دوم و به تبع آن به وجود آمدن تغییراتی گسترده در حوزه روابط بین الملل این رشته تحصیلی عنوان رشته ای کاملاً مستقل در دنیا معروف شد. در نهایت، به علت پیچیدگی های به خصوص به وجود آمده در رشته روابط بین المللی این رشته دانشگاهی به رشته ای تخصصی و دانشگاهی بدل شده است که در حال حاضر شاهد وجود و تدریس آن در دانشگاه های بسیاری در ایران هستیم. آموزش مسائلی مربوط به روابط بین الملل و دیپلماسی در کشور عزیزمان ایران به سال های بسیار دور یعنی سال 1278 هجری و زمان شروع به کار مدرسه علوم سیاسی در تهران بزرگ باز می گردد. موضوعاتی همچون شناخت و افزایش روابط ایران با سایر کشورها موجب مطرح شدن رشته روابط بین الملل در میان رشته های دانشگاهی شد. در میان مشاغل مربوط به مقطع ارشد رشته روابط بین الملل حرفه پژوهشگری و استادی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی است. قابل توجه شما علاقه مندان به این رشته تحصیلی که رشته ارشد روابط بین الملل درست مشابه رشته علوم سیاسی تمام مواد فکری خود را از رشته های شناخته شده ای همانند روانشناسی، جامعه شناسی، انسان شناسی، فرهنگ شناسی، تاریخ، مطالعات فرهنگی و فلسفه جذب می کند. در میان اهداف مهم ایجاد و راه اندازی این رشته تحصیلی محبوب در دانشگاه ها فهم و درک موضوعات و مسائلی همچون تروریسم، ملی گرایی، جرایم سازمان یافته، تروریسم، امنیت بین المللی، مالیه های جهانی و پیشرفت قابل ملاحظه در سلاح های هسته ای بسیار مهم به نظر می رسند. در این مقاله، به بحث راجع به ارشد روابط بین الملل برای شما دوستان گرامی می پردازیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات ضروری را در رابطه با ارشد روابط بین الملل به دست آورید.

موضوعاتی همچون شناخت و افزایش روابط ایران با سایر کشورها موجب مطرح شدن رشته روابط بین الملل در میان رشته های دانشگاهی شد

روابط بین الملل ارشد

رشته ارشد روابط بین الملل فقط شامل یک گرایش یعنی کنترل تسلیحات می شود. این گرایش از کارشناسی ارشد رشته روابط بین الملل از سال 1389 هجری شمسی به لیست رشته های موجود در مراکز دانشگاهی افزوده شد. دانشگاه صنعتی مالک اشتر به عنوان نخستین دانشگاه پذیرنده دانشجو در این رشته تحصیلی را به خود اختصاص داده است. دانشگاهی که از جمله دانشگاه های وابسته به وزارت دفاع محسوب می شود.

منابع ارشد روابط بین الملل 98

در این بخش از مقاله، به ذکر منابع ارشد روابط بین الملل برای شما دوستان گرامی می پردازیم.

نام درس

نام کتاب

مؤلف

انتشارات

سیاست و حکومت منطقه مرتبط (شمال آفریقا)خاورمیانه، اروپا،آمریکای شمالی، قفقار و آمریکای شمالی

جنبش های معاصر

دکتر احمدی

 

سیاست و حکومت در اوراسیای مرکزی

الهه کولایی

 

سیاست و حکومت در اوراسیای مرکزی

الهه کولایی

 

سیاست و حکومت در اروپا

دکتر نقیب زاده

 

روش پژوهش

روش تحقیق در علوم سیاسی و روابط بین الملل

دکتر سریع القلم

 

پژوهش در علوم سیاسی

دکتر سید امامی

 

تاریخ سیاست خارجی ایران از صفویه تا به امروز

سیاست های خارجی جمهوری اسلامی ایران

دکتر ازغندی

 
 

اتحادیه اروپایی

دکتر سعید خالوزاده

 

تاریخ روابط بین الملل

تاریخ روابط بین الملل

دکتر بزرگمهری

 

سازمان های بین المللی

سازمان های بین المللی

دکتر آقایی

 

نقش و جایگاه شورای امنیت در نظم نوین جهانی

دکتر آقایی

 

حقوق بین الملل عمومی

حقوق بین الملل عمومی

ربکا والاس

 

نظام های سیاسی تطبیقی

مبانی سیاست تطبیقی

پاتریک ادنیل

 

جهان سوم و مسائل آن

مسائل جهان سوم

   

تحولات سیاسی اجتماعی ایران (از مشروطیت تا کنون)

اقتصاد سیاسی ایران

کاتوزیان

 

اندیشه های سیاسی(غرب و اسلام)

اندیشه سیاسی در غرب قرن بیستم

دکتر صلاحی

 

تاریخ اندیشه سیاسی در اسلام و ایران

قادری

 

اصوال روابط بین الملل و سیاست خارجی

تحول در نظریه های روابط بین الملل

دکتر مشیرزاده

 

اصول روابط بین الملل

دکتر قاسمی

 

جامعه شناسی سیاسی

مبانی جامعه شناسی سیاسی

   

درآمدی بر جامعه شناسی جدید

دکتر سردار نیا

 

مبانی علم سیاست

سیاست و حکومت جدید

دکتر عبدالرحمان عالم

 

در این مقاله به تحلیل و بررسی ارشد روابط بین الملل پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله گرایش های ارشد روابط بین الملل بزنید.
اگر سوالی در زمینه ارشد روابط بین الملل ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.