ارشد حقوق

رشته محبوب حقوق از بنیانی ترین رشته هایی است که از ابتدای تاریخ بشریت ذهن انسان ها را به خود مشغول کرده است. از آن جایی که مردم هر جامعه نیاز مبرمی به اطلاعات مختلف حقوقی در سطوح متعددی همچون روابط بین المللی، سازمانی و بین فردی دارند، وجود رشته حقوق در میان ررشته های گروه انسانی کاملاً ضروری به نظر می رسد. هر یک از دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته حقوق باید قدرت بیان فوق العاده ای داشته باشند. از طرف دیگر، جسارت داشتن نیز از دیگر توانایی های ضروری جهت ادامه تحصیل در این رشته دانشگاهی به شمار می آید. همان گونه که مطلع هستید، رشته حقوق در سطح مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در گرایش ها و رشته های مختلف در ایران مورد تدریس قرار می گیرند. در این مقاله، به طور اخص در مورد ارشد حقوق صحبت می کنیم. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات ضروری را در رابطه با ارشد حقوق به دست آورید. باید خاطر نشان کنیم که امکان تحصیل در ارشد حقوق بدون کنکور نیز با فراخوان پذیرش استعداد درخشان برای افراد فراهم است.

مجموعه ارشد حقوق

رشته حقوق در مقطع ارشد از 25 رشته متنوع و دو گرایش تشکیل شده است. در نتیجه دست دانشجویان در انتخاب رشته ها باز است. در میان این رشته های دانشگاهی می توان به ارشد حقوق نفت و گاز، حقوق ارتباطات، حقوق محیط زیست و حقوق مالکیت فکری اشاره کرد. در زیر به بیان پاره ای توضیحات در مورد تعدادی از این رشته ها برای شما دوستان گرامی می پردازیم.

ارشد حقوق خصوصی

رشته حقوق خصوصی را می توان در ردیف قدیمی ترین رشته های حقوق قرار داد. شمار زیادی از گرایش هایی که به تازگی به مجموعه حقوق اضافه شده اند از این رشته گرفته شده اند. رشته حقوق خصوصی را می توان بخشی از رشته حقوق داخلی به شمار آورد که امر روابط جامعه با یکدیگر و تنظیم کردن آن ها را عهده دار است. اکثریت قریب به اتفاق مباحث مطرح شده در رشته حقوق خصوصی مطالب و مباحث مرتبط با حقوق تجارت و حقوق مدنی را تشکیل می دهند. از جمله دروس گنجانده در این رشته از حقوق می توان به داوری بین المللی، متون فقه، اصول فقه، مسئولیت مدنی، حقوق تجارت بین الملل، علم کلام و آیات الاحکام اشاره کرد.

ارشد حقوق جزا

علوم جرم شناسی از جمله علومی است که به بررسی و مطالعه علمی پدیده ها و مسائل مجرمانه می پردازد. در حال حاضر، همزمان با پیچیده شدن نوع جرایم و فنی شدن مرتکبان جرم شاهد هر چه تخصصی شدن سیستم عدالت کیفری هستیم تشکیل دادگاه هایی مخصوص جرایم اطفال بزهکار و همین طور جرایم اقتصادی نشان دهنده نیاز به رسیدگی تخصصی و حرفه ای کارشناسان مربوطه دارد. رشته حقوق جزای عمومی قواعد و قوانین مشترک و کلی مجازات ها و جرایم مختلف را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد. در میان دروس مورد تدریس در این رشته تحصیلی از حقوق می توان از آیین دادرسی کیفری، پزشکی قانونی، جامعه شناسی جنایی، حقوق جزای بین الملل، حقوق کیفری اقتصادی، روان شناسی جنایی، حقوق اسلامی تطبیقی و پلیس علمی و کشف علمی جرایم نام برد.

ارشد حقوق بین الملل

در این رشته از مجموعه حقوق قوانین و اصولی مورد تحلیل قرار می گیرند که حاکم بر روابط اختصاصی در جامعه بین المللی و بالاخص تابعان فعال حقوق بین الملل یعنی سازمان های بین المللی و دولت ها هستند. به علت اهمیت بالای مباحث مطرح شده در زمینه حقوق بین الملل وجود کارشناسان و متخصصانی در این زمینه کاملاً ضروری به نظر می رسد. اطلاع دانشجویان این رشته از آخرین تحولات و تغییرات به وجود آمده در این حوزه الزامی است. از جمله دروس مورد تدریس در ارشد حقوق بین الملل می توان به حقوق بین الملل اسلام، حقوق معاهدات، حقوق بین الملل اقتصادی، حقوق دریاها، حقوق بین الملل توسعه و حقوق بین الملل ارتباطات جمعی اشاره کرد.

ارشد حقوق خانواده

به دلیل مهم بودن نهاد خانواده در هر کدام از کشورها مسائل حقوقی مربوط به آن نیز بسیار مورد توجه مسئولین کشوری است. در این زمینه، همواره باید سعی در تدوین قوانین حقوقی داشت. بدین ترتیب رشته دانشگاهی ارشد حقوق خانواده تشکیل گردید. وظیفه تربیت متخصصان و رفع نیازهای حقوق را عهده دار است. در میان دروس مورد تدریس در ارشد حقوق خانواده می توان از ارث و وصیت، انحلال نکاح، اصول فقه، آیین دادرسی و دعاوی خانواده، متون حقوقی، روان شناسی خانواده و حقوق کودک نام برد.

در این مقاله به تحلیل و بررسی ارشد حقوق پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله منابع ارشد حقوق بزنید.
اگر سوالی در زمینه ارشد حقوق ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.