ارشد بیوتکنولوژی

یکی از رشته های عصر حاضر رشته بیوتکنولوژی یا زیست فناوری است. رشته بیوتکنولوژی یک رشته کاربردی و بین رشته ای است که به صورت شاخه ای به دیگر رشته ها نیز ریشه دوانده است. در رشته بیوتکنولوژی سعی شده تا علوم زیستی با فناوری در هم آمیخته شوند و پیشرفت سریع تکنولوژی همراه شوند. رشته بیوتکنولوژی در مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. در این مقاله قصد داریم شما را با ارشد بیوتکنولوژی آشنا کنیم.

ارشد رشته بیوتکنولوژی

در سال های گذشته وقتی صحبت از ارشد بیوتکنولوژی می شود همه ذهن ها به سمت مهندسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی می رود. یکی از دلایل این است که رشته ارشد بیوتکنولوژی یا زیست فناوری با نام زیست فناوری پزشکی در وزارت بهداشت، دکتری پیوسته بیوتکنولوژی در گروه تجربی، بیوتکنولوژی کشاورزی و بیوتکنولوژی در مجموعه زیست شناسی قرار گرفته است. هر چند که ارشد بیوتکنولوژی از مجموعه مهندسی شیمی نیز وجود دارد. اگر شما تمایل دارید در رشته ارشد بیوتکنولوژی بخوانند میتوانید در میان رشته های گروه فنی و مهندسی رشته مهندسی شیمی بیوتکنولوژی و داروسازی را انتخاب کنید.

کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی

احتمالاً الآن این سؤال در ذهن شما ایجاد شده است که چگونه می توانیم در کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی تحصیل کنیم؟ برای دریافت پاسخ این سؤال با ما همراه باشید.

در ابتدا لازم است که مشخص کنید در چه زمینه ای می خواهید ارشد بیوتکنولوژی بخوانید و به صورت کلی تر هدف شما وزارت علوم است یا وزارت بهداشت؟

اگر هدف شما تحصیل در زیست فناوری پزشکی است که شرایط کاملاً متفاوت می شود. اما اگر می خواهید در آزمون ارشد وزارت علوم به تحصیل در این رشته بپردازید، شرایط آسان تر است زیرا شما با هر مدرک کارشناسی می توانید ارشد بیوتکنولوژی را برای تحصیل انتخاب کنید.

رشته زیست فناوری یا همان ارشد بیوتکنولوژی و داروسازی یکی از رشته های شناور گروه فنی و مهندسی است که دارای دو گرایش بیوتکنولوژی و داروسازی است. ابتدا شما باید بررسی کنید که میخواهید کدام یک از این دو گرایش را انتخاب کنید زیرا دروس امتحانی این دو گرایش متفاوت است.

اگر انتخاب شما گرایش بیوتکنولوژی است، برنامه ریزی مطالعه شما آسانتر است. زیرا ضریب تمامی دروس در این گرایش یکسان است. اما در رشته داروسازی ضریب دروس متفاوت است بنابراین اهمیت هر درس متفاوت است. اگر در بین انتخاب این دو گرایش تردید دارید و یا در زمینه شناور بودن این رشته سوالی دارید میتوانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

ارشد زیست فناوری وزارت بهداشت

خوب در نهایب به ارشد زیست فناوری پزشکی می رسیم که در گروه رشته های وزارت بهداشت قرار گرفته است. وزارت بهداشت به دلیل این که فارغ التحصیلانش با سلامت افراد در تماس اند، سخت گیری ها و شرایط خود را دارد و اجازه تحصیل ارشد بیوتکنولوژی پزشکی را به همه افراد نمی دهد. بلکه تنها افرادی می توانند ارشد بیوتکنولوژی پزشکی را انتخاب کنند که مدرک کارشناسی آن ها مورد تأیید وزارت بهداشت باشد. در ادامه لیست مدارک مورد پذیرش ارشد زیست فناوری پزشکی را آورده ایم.

  • کلیه کارشناسی های علوم پزشکی
  • کارشناسی زیست شناسی
  • بیوتکنولوژی
  • مهندسی زیست فناوری کشاورزی
  • علوم آزمایشگاهی و علوم آزمایشگاهی دامپزشکی
  • علوم تجربی
  • دکتری عمومی پزشکی
  • داروسازی و دامپزشکی
  • کارشناسی و کارشناسی ارشد داروسازی خارج از کشور

یکی از موارد بسیار مهم در قبولی برنامه ریزی است. به شما پیشنهاد میکنیم با نحوه برنامه ریزی ارشد آشنا شوید.

اگر در زمینه انتخاب رشته ارشد بیوتکنولوژی و نحوه ثبت نام آن سؤالی دارید می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.