ارشد انسانی

برای تحصیل دوره کارشناسی از دبیرستان با انتخاب گروه تحصیلی تا حدی مسیر خود را مشخص می کنیم و با انتخاب گروه انسانی می دانیم که می توانیم در رشته های انسانی تحصیل کنیم. اما وقتی صحبت از دوره ارشد و ارشد انسانی می شود اوضاع کاملاً تغییر می کند. در کنکور ارشد انسانی نمی توان اول کنکور داد و سپس انتخاب رشته کرد، بلکه باید ابتدا رشته انسانی خود را انتخاب کرد و در آزمون ارشد همان رشته شرکت کرد.

انتخاب رشته ارشد انسانی

رشته های بسیاری در مجموعه ارشد انسانی قرار گرفته اند و شما می توانید در میان این رشته های یکی را انتخاب کنید. یکی از راحت ترین راه های انتخاب رشته ارشد انسانی، ادامه تحصیل در رشته کارشناسی تان است. به عنوان مثال اگر کارشناسی روانشناسی گرفته اید، ارشد انسانی را نیز روانشناسی بخوانید. خوب این آسان ترین راه است اما ممکن است هدف شما تحصیل در رشته کارشناسی تان نباشد، آن وقت چه می شود؟!

اگر می خواهید در رشته ای به غیر از رشته کارشناسی خود تحصیل کنید، لازم است با رشته های کارشناسی ارشد انسانی آشنا شوید.

رشته های ارشد انسانی

مجموعه ارشد انسانی دارای رشته های بسیاری و اگر بخواهیم تمام رشته های کارشناسی ارشد علوم انسانی را یک به یک معرفی کنیم، از حوصله خواندن خارج می شود. به همین دلیل در اینجا مجموعه های ارشد انسانی را معرفی کنیم اما توجه داشته باشید که هر مجموعه دارای چندین رشته و گرایش است.

 

زبان و ادبیات فارسی

مجموعه علوم جغرافیایی

سنجش از دورسیستم اطلاعات جغرافیایی

زبان عربی

تاریخ

زبان های باستانی ایران

الهیات و معارف اسلامی

علوم اقتصادی

علوم اجتماعی

زبان شناسی

فلسفه

علوم ورزشی

علوم تربیتی

علم اطلاعات و دانش شناسی

زبان فرانسه

زبان انگلیسی

زبان آلمانی

جهانگردی

حقوق

زبان روسی

ایران شناسی

زبان و ادبیات اردو

علوم سیاسی و روابط بین الملل

مطالعات جهان

باستان شناسی

روان شناسی

حسابداری

مطالعات زبان

مشاوره

علوم ارتباطات اجتماعی

مددکاری اجتماعی

مدیریت

مدیریت دریایی

امور فرهنگی

محیط زیست

اطلاعات و حفاظت اطلاعات

مدیریت کسب و کار

مدیریت دفاعی

مدرس معارف اسلامی

آمار

پدافند غیرعامل

فرماندهی و مدیریت انتظامی

اطلاعات استراتژیک

مدیریت بحران

 

شما بسته به علاقه خود می توانید یکی از رشته های ارشد انسانی را انتخاب کنید و برای آزمون ارشد آن آماده شوید. انتخاب رشته امری بسیار مهم است و باید از اتمام جوانب مورد بررسی قرار گیرد و بنابراین اگر شما در انتخاب رشته خود مردد هستید حتماً با یک مشاور تحصیلی صحبت کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. شما می توانید برای انتخاب رشته ارشد انسانی با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید و با گرفتن مشورت از مشاوران تحصیلی آیدانیتو بهترین انتخاب را داشته باشید.


گرایش و کد ضریب در مجموعه ارشد انسانی

یکی دیگر از مواردی که در ارشد انسانی بعد از انتخاب مجموعه و رشته باید به آن توجه کنید، کد ضریب است. هر مجموعه یک تا چند کد ضریب دارد. هر کد ضریب چند رشته و گرایش را در بر می گیرد. کد ضریب ها از تغییر ضریب دروس امتحانی در مجموعه خبر می دهند و بعد از کنکور ارشد انسانی نیز برای هر کد ضریب رتبه جداگانه ای در نظر گرفته خواهد شد. از این رو در هنگام انتخاب رشته لازم است به کد ضریب رشته انتخابی توجه کنید و متناسب با آن منابع امتحانی را مطالعه کنید.

منابع ارشد انسانی

یکی دیگر از موارد مهم و تأثیر گذار بر قبولی در کنکور ارشد انسانی، انتخاب منابع ارشد انسانی است. برای انتخاب منابع شما باید هدف، زمان، استعداد و دانش قبلی خود و برخی دیگر از عوامل را بررسی کنید و منابع مناسب خود را انتخاب کنید. انتخاب منابع در قبولی ارشد بسیار تأثیر گذار است و باید در انتخاب آن دقت کافی را داشته باشید. از آن جایی که احتمال می رود اطلاعات شما راجع به منابع کامل نباشد به شما توصیه می کنیم با افراد آگاه در این زمینه مشورت کنید. مشاوران آیدانیتو اطلاعات کامل و شناخت جامعی نسبت به منابع ارشد انسانی دارند و می توانند شما را در این زمینه یاری کنند. شما می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید و منابع مناسب خود را تهیه کنید.