ابراز عشق

اگر می خواهید که زندگی مشترک پایداری داشته باشید، باید به همسرتان نشان دهید که چه احساسی به او دارید. ابراز عشق موجب افزایش صمیمت و امنیت در یک رابطه می شود و سلامت روانی همسران را افزایش می دهد.

 

با انجام رفتارها و فعالیت های ساده ای قادر خواهید بود که عشق تان را ابراز کنید و رابطه تان را زنده و پویا نگه دارید. در این مقاله به روش های ابراز عشق می پردازیم:

نیازهای همسرتان را درک کنید

ممکن است شما با هدیه دادن به همسرتان عشق تان را ابراز کنید. در حالی که او به نوازش و تماس های جسمانی احتیاج دارد. به این موضوع توجه داشته باشید که روش ابراز عشق شما باید متناسب با نیازهای همسرتان باشد.

شیوه های متفاوت ابراز عشق را امتحان کنید و ببینید که در چه صورتی همسرتان از همیشه خوشحال‌تر می‌شود. بعضی از پژوهش ها به این نتیجه رسیده اند که بهترین روش ها برای اثبات دوست داشتن، شامل موارد زیر است:

 • استفاده از کلمات، تعریف کردن از همسر، گفتن جمله «دوستت دارم»
 • سپری کردن زمان های با کیفیت: توجه تمام و کمال به همسر
 • هدیه دادن: هدیه دادن نمادهای عشق مثل گل به همسر
 • کمک کردن به همسر در انجام کارهای خانه
 • برقراری تماس های جسمانی با همسر مثل گرفتن دست او، نوازش کردن و رابطه جنسی

احساساتتان را به زبان بیاورید

به همسرتان بگویید که عاشقانه دوستش دارید. به او بگویید که در نظر شما جذاب است. همسر شما نمی تواند ذهن تان را بخواند، به همین دلیل شما باید با واژه ها او را ستایش کنید. ارزش هایی را که در همسرتان می بینید، بیان کنید. این کار هرگز تکراری نمی شود.

 • ممکن است نوشتن احساسات برای شما آسان تر از بیان آن ها باشد. در این صورت می توانید در یک نامه یا کارت به همسرتان ابراز عشق کنید.
 • گاهی اوقات نوشته هایی را در نقاط مختلف خانه در معرض دید همسرتان قرار دهید و برای او بنویسید که دوستش دارید و به او اهمیت می دهید.

محبت خود را نشان دهید

گاهی اوقات به واسطه محبت کردن می توان طوری عشق را ابراز کرد که کلمات قادر به آن نیستند. وقتی در کنار همسرتان هستید با او مهربان باشید و مهربانی را با لمس کردن موهایش، گرفتن دستش و دست انداختن دور گردنش نشان دهید. تماس جسمی موجب صمیمیت می شود و به همسرتان ثابت می کند که از نزدیکی فیزیکی به او لذت می برید.

 • بدانید که بعضی آدم ها علاقه زیادی به محبت جسمانی دارند. با همسر خود صحبت کنید تا بدانید که او چه شیوه ای را در ابراز محبت جسمانی ترجیح می دهد و آیا با تماس جسمانی ای مثل گرفتن دست، در جاهای عمومی راحت است یا نه.

زمان هایی را به معاشرت های دو نفره اختصاص بدهید

زندگی می تواند به علت مشکلات شغلی، فرزندپروری، دغدغه های اقتصادی و … سخت و طاقت فرسا شود. حتماً زمانی را به معاشرت های دو نفره با همسرتان اختصاص بدهید. به عنوان مثال اگر فرزند دارید، یک شب او را به شخص قابل اعتمادی بسپرید و با همسرتان به سینما یا رستوران بروید. در تمام مدتی که در کنار همسرتان هستید، بر او تمرکز کنید و در مورد مسائلی جز فرزندان، پول، مشکلات شغلی و … صحبت کنید.

 • لازم نیست همیشه زمانی که به معاشرت با همدیگر اختصاص می دهید، عاشقانه باشد. می توانید فقط با همدیگر خوش بگذرانید و بخندید.

سپاس گزاری خودتان را ابراز کنید

یکی از مهم ترین روش های ابراز عشق این است که به همسرتان نشان دهید قدرش را می دانید. مثلاً از او بابت انجام فعالیت هایی مثل کارهای خانه تشکر کنید یا بابت خصوصیت های مثبتش مثل بخشنده یا مهربان بودن تشکر کنید.

مهربان باشید

مهربانی بهترین شیوه برای حفظ عشق و دوام یک رابطه است. با مهربانی به همسرتان نشان دهید که چقدر دوستش دارید و از زندگی کردن در کنار او لذت می برید. مهربانی مثل عضله ای است که برای تجربه ی تعاملات مثبت باید تقویت شود و بی حرکت نماند.

 • اگر همسرتان نیازی را ابراز می کند و شما خسته اید یا حواس تان توسط عاملی در محیط اطرافتان پرت شده است به او بی توجهی نکنید. حواس تان را بر همسرتان متمرکز کنید و به او گوش دهید.
 • مهربان بودن حتی در موقع دعوا کردن هم اهمیت دارد. با مهربانی با همسرتان رفتار کنید، متوجه باشید که چه زمانی با او نامهربان بوده اید و تلاش کنید که آسیب ها را جبران کنید.

لذت هایتان را با هم سهیم شوید

وقتی همسرتان خبر خوبی به شما می دهد، با هم جشن بگیرید. وقتی مشکلی در زندگی وجود دارد در کنار همسرتان باشید و همچنین زمانی که او در حال تجربه مثبتی است، تنهایش نگذارید.

پژوهش ها نشان می دهند که همسرانی که در خوشی ها کنار هم هستند، رابطه با دوام تری دارند. به همسرتان نشان بدهید که در هر شرایطی او را حمایت می کنید. وقتی او خوشحال است، همه توجه تان را معطوف به او کنید.

 • وقتی همسرتان تجربیات مثبتش را در اختیار شما می گذارد، با پرسیدن سؤال هایی اشتیاق تان را نشان بدهید.

حتی در مواقعی که با همسرتان موافق نیستید، عشق تان را ابراز کنید

تحقیقات نشان می دهند که در برابر هر تعامل منفی ای، پنج تعامل مثبت باید اتفاق بی افتد تا آسیب های رابطه را ترمیم کند. بعد از بحث و جدل یا عدم توافق در مورد موضوعی، به شیوه ای ابراز عشق کنید تا از هم دور نشوید.

 • نشان بدهید که به همسرتان گوش می دهید و او را درک می کنید.
 • با طنز پردازی و خنداندن همسرتان صمیمیت را بازگردانید.
 • بعد از تعاملات منفی از تماس جسمانی غافل نشوید.

به صورت منظم ابراز عشق کنید

در روابطی مثل رابطه با همسر یا اعضای خانواده، ابراز عشق همیشگی اهمیت زیادی دارد. بهتر است بین دفعات ابراز عشق تان فاصله زیادی نیفتد. ابراز عشق همیشگی و منظم، اطمینان همسرتان به شما و امنیت رابطه را بالا می برد.

رابطه به عشق زنده است. نمی توان از ابراز علاقه غافل شد و انتظار داشت که رابطه پرشور و عاشقانه باقی بماند.

در ادامه مطالعه‌ی مقاله‌ی «ازدواج و زندگی مشترک» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

اگر همسرتان به شما ابراز عشق نمی کند و یا احساس می کنید خودتان در مهارت های ابراز عشق ضعیف هستید، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.