آزمون EPT

برای بسیاری از افراد گذشتن از سد آزمون دکتر از خود این آزمون مهم سخت تر است. این موضوع کابوسی است که حتی از همان ترم های آغازین مقطع کارشناسی ارشد گریبان داوطلبان را می گیرد. حتی عده ای از افراد به کل از  امتحان شانس خود جهت راه یابی به مقطع دکتری نا امید می شوند. این موضوع از آنجایی ناشی می شود که متقاضیان کسب مدرک دکتر باید پیش از شرکت در آزمون اصلی این مقطع در یکی از آزمون های بین المللی یا ملی قبول شوند. البته این موضوع که لزوماً باید در چه آزمونی شرکت نمایند به دانشگاه و رشته تحصیلی آن ها بستگی مستقیمی دارد. اما شمار زیادی از داوطلبان آزمون دکتری بدون توجه به این موضوع سرمایه، انرژی و وقت بسیاری را جهت آمادگی برای قبولی در آزمون های بین المللی همچون آیلتس و تافل می کنند. غافل از این که اگر فقط قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ایران را داشته باشند می توانند با صرف هزینه و وقت کمتری در یکی از آزمون های ملی زبان قبول شوند. از جمله این آزمون ها می توان به آزمون EPT اشاره کرد. در این مقاله، به بحث در مورد آزمون EPT برای شما دوستان عزیز می پردازیم. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات ضروری را در ارتباط با آزمون EPT به دست آورید.

آزمون EPT چیست؟

English proficiency Test یا آزمون EPT آزمونی شناخته شده و معتبر است که به وسیله دانشگاه آزاد اسلامی از سال 1386 جهت متقاضیان ورود به تحصیل در مقطع دکتری این دانشگاه برگزار می شود. البته باید متذکر شویم که این آزمون برای افرادی که نمره تعیین شده به وسیله دانشگاه را نداشتند و یا مدرک بین المللی زبان را دریافت نکرده اند عنوان جایگزین نمره برای ورود به مقطع دکتری برگزار می شود.

سیستم نمره دهی در امتحان EPT

باید بگوییم که آزمون EPT هم همچون کلیه آزمون های معتبر زبان از نمره مشروطی و قبولی برخوردار است. حداکثر نمره در نظر گرفته شده برای آزمون EPT نمره ی 100 است. این 100 نمره در هر سه مهارت درک مطلب، گرامر و واژگان گنجانده شده است. به عبارت دیگر، بخش درک مطلب از 20 تست، بخش گرامر 40 تست و واژگان از 25 تست تشکیل شده است.

نحوه ثبت نام و هزینه آزمون EPT

ثبت نام در آزمون EPT پیچیدگی خاصی برای کاربران به همراه ندارد. فقط کافیست که به سایت سنجش و آموزشش دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه نمایید و مراحل ثبت نام را طی کنید.

جدول زمان بندی آزمون EPT در سال 97

تاریخ آزمون های EPT به صورت ماهانه برنامه ریزی شده است. در این قسمت می توانید جدول زمان بندی این آزمون را در سال 97 ملاحظه نمایید. البته این تاریخ ها شامل ماه های باقی مانده از سال 97 می شوند.

ردیف

تقویم زمانی آزمون EPT

1

14 دی ماه 1397

2

12 بهمن ماه 1397

2

10 اسفند ماه 1397

نحوه اخذ کارنامه آزمون EPT

تمامی شرکت کنندگان در آزمون EPT  می توانند از طریق مراجعه به سایت دانشگاه آزاد اسلامی اقدام به دریافت کارنامه آزمون خود نمایند.

آزمون زبان دانشگاه آزاد

آزمون زبان دانشگاه آزاد به نام EPT مشهور است. آزمونی که مختص داوطلبان شرکت کننده در مقطع دکتری گروه های غیر پزشکی است. تمامی داوطلبان علاقه مند به تحصیل در این دوره تحصیلی ملزم به شرکت در این آزمون مهم هستند. دقت داشته باشید که از بین 4 مهارت زبان مهارت Listening در این آزمون مورد سنجش و امتحان قرار نمی گیرد. در ضمن حداقل نمره قبولی در آزمون EPT ، 50 است.

آزمون زبان EPT

جالب است بدانید که آزمون EPT به عنوان آزمون ملی زبان سال هاست که در ایران برگزار می شود از سال 86 تا 92 در حدود 20 آزمون EPT در کشور اجرا شد. این آزمون تا پیش از این فقط برای دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات الزامی بود. اما به تازگی جهت تمامی دانشجویان دانشگاه های آزاد سرتاسر کشور اجرا می شود.

نمونه سؤالات EPT

جهت آشنایی هر چه بیشتر با نمونه سؤالات آزمون EPT می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس حاصل فرمایید.

در این مقاله به تحلیل و بررسی آزمون EPT پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله آزمون تولیمو بزنید.
اگر سوالی در زمینه آزمون EPT ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.