آزمون تولیمو

شاید در طول سال های گذشته داشتن یک مدرک معتبر در زبان انگلیسی چندان مهم نبود و امتیاز خاصی به شمار نمی آمد. اما در حال حاضر، تسلط به این زبان در بسیاری از شرایط و موقعیت ها یک مزیت مهم محسوب می شود و لازمه پیشرفت و ورود به آن زمینه است. در هر موقعیت و جایگاهی که باشید و در صورت نیاز به اخذ مدرکی معتبر در زبان انگلیسی شاید این سؤال برایتان مطرح شده باشد که شرکت در کدام آزمون زبان انگلیسی برایتان لازم و مفید است. همان طور که می دانید در ایران امکان شرکت در تعداد زیادی از آزمون های زبان برای افراد وجود دارد. یکی از این آزمون ها آزمون تولیمو است. آزمونی بسیار معتبر که داشتن مدرکی در آن خالی از لطف نیست. در این مقاله، به بحث در مورد آزمون تولیمو برای شما می پردازیم. پس ما را همراهی کنید تا به اطلاعات مورد نیاز خود در زمینه آزمون تولیمو دست پیدا کنید. اما در ابتدا این سؤال را مطرح می کنیم که آزمون تولیمو چیست و آن را بیشتر به شما دوستان می شناسانیم.

آزمون تولیمو چیست؟

در حال حاضر با توجه اهمیت بالای زبان انگلیسی و پیشرفت قابل توجه و گسترده در حوزه تحصیلی آزمون های متفاوتی جهت افزایش سطح انگلیسی علاقه مندان و سنجش میزان دانش و آگاهی آن ها در این زمینه اجرا می شود. از جمله مجریان برگزاری این آزمون ها سازمان سنجش آموزش کشور است. این سازمان مجری اجرای آزمون مشهور تولیمو نیز است که از جمله استانداردترین آزمون ها به شمار می رود. جالب است بدانید که لغت تولیمو مخفف عبارت The test of language by the Iranian measurement organization است. از آنجایی که داشتن مدارک زبان همچون HELE, MSRT.TOLIMO، آیلتس و تافل برای داوطلبان دکتری الزامی است. اکثریت قریب به اتفاق متقاضیان شرکت در آزمون تولیمو داوطلبان دوره دکتری هستند.

زمان ثبت نام آزمون تولیمو

اطلاع از زمان ثبت نام آزمون تولیمو اهمیت بسیار زیادی دارد. چه بسیار داوطلبانی که به علت عدم اطلاع دقیق از زمان ثبت نام از شرکت در این آزمون جا مانده اند. هر یک از داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون تولیمو باید به سایت سازمان سنجش آموزش کشور وارد شوند و از طریق منوی سمت راست گزینه TOLIMO را برگزینند. در نهایت پس از ایجاد پروفایل شخصی یکی از تاریخ های اعلام شده را جهت شرکت و حضور در آزمون تولیمو برگزینند. آزمون تولیمو در ایران به شکل ماهیانه اجرا می گردد. و افراد بدون هیچ گونه محدودیتی می توانند در آن شرکت کنند. باید بگوییم که هزینه آزمون تولیمو برابر با 50 هزار تومان است و به هیچ وجه امکان عودت هزینه ثبت نام برای افراد وجود دارد. باید خاطر نشان کنیم که هر فرد می تواند حداقل تا 15 روز پیش از شروع آزمون با مراجعه به پروفایل شخصی خود در سایت سازمان سنجش زمان آزمون خود را به تاریخ بعدی موکول نمایند.

محتوای آزمون تولیمو

آزمون تولیمو از دو دفترچه جداگانه تشکیل شده است. دفترچه شماره یک شامل سؤالات تشریحی و دفترچه شماره دو سؤالات تستی را در خود جای می دهد. در دفترچه شماره یک فقط یک سؤال تشریحی نوشتاری دیده می شود که داوطلب در حدود سی دقیقه زمان برای پاسخ دادن به آن فرصت دارد اما در دفترچه شماره2، شاهد وجود 140 سؤال مختلف از مهارت های درک مطلب، خواندن، نوشتار زبانی و ساختاری هستیم. بخش خواندن و درک مطلب از 50 سؤال تشکیل شده است که 55 دقیقه زمان برای پاسخ دادن به آن در نظر گرفته شده است. بخش ساختار و نوشتار زبانی 40 سؤال را شامل می شود که افراد برای پاسخ دادن به آن 30 دقیقه زمان دارند. در انتها بخش درک مطلب شفاهی 50 سؤال با مدت پاسخگویی 35 دقیقه را در بر می گیرد.

محاسبه نمره آزمون تولیمو

باید بگوییم که رنج نمره های آزمون تولیمو بین 310 تا 677 در نظر گرفته شده است. نمره کمتر از 479ضعیف، بین 480 الی 519 متوسط ، 520 تا 599 خوب و بالاتر از 600 عالی ارزیابی می شود. بخش نوشتاری نمره جداگانه ای را به خود اختصاص داده است و رنج نمره آن بین 1 تا 6 است.

اعلام نتایج آزمون تولیمو

باید عرض کنیم که نتایج آزمون تولیمو به طور معمول بین 30 تا 40 روز پس از برگزاری آزمون اعلام می شود. در این زمان، سایت سازمان سنجش یک نسخه از کارنامه داوطلب را تحویل اداره پست می دهد تا آن را به آدرس اعلام شده در پروفایل داوطلب بفرستند.

منابع آزمون تولیمو

در آخرین بخش از این مقاله به ذکر منابع متداول مورد مطالعه برای آزمون تولیمو می پردازیم. مهم ترین منابع شناخته شده در این آزمون کتب زیر را شامل می شود.

ردیف

بهترین منابع آزمون تولیمو

1

Longman-complete-course for the TOEFL

2

Essential words for the TOEFL

3

504 Absolutely Essential words

4

300 must-have-words for the TOEFL

5

ETS TOEFL preparation lit work book

6

English Grammar Betty azar

در این مقاله به تحلیل و بررسی آزمون تولیمو پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله آزمون زبان MSRT بزنید.
اگر سوالی در زمینه آزمون تولیمو ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.