یادگارخواهی

یادگارخواهی چیست؟

 

 

 

 

یادگارخواهی

یادگارخواهی یک انحراف جنسی و به معنای جذب شدید جنسی به اشیاء یا بخش‌هایی از بدن است که به‌طور معمول از جانب عموم آدم‌ها جنسی به نظر نمی‌آیند.

وقتی کسی مبتلا به اختلال یادگار خواهی است، برای تحریک جنسی نیازمند استفاده از یک شیء (مثلاً لباس زیر یا کفش پاشنه بلند) یا تمرکز بیش از حد بر بخشی از بدن (معمولاً عضوی غیر جنسی) است. او فقط به‌واسطه‌ی این شیء یا عضو بدن می‌تواند به اوج لذت جنسی برسد.

اختلال یادگارخواهی زمانی در یک فرد تشخیص داده می‌شود که با اضطراب، پریشانی و کاهش عملکرد در حوزه‌ی شخصی و اجتماعی همراه شود. معمولاً اجسامی مثل لباس‌های زیر زنانه، کفش، دست‌کش، لباس‌های چرمی و … موجب تحریک یادگار خواهی می‌شوند.

اعضای بدن مثل پا، انگشتان و مو هم مورد علاقه‌ی بعضی از  آن‌ها هستند. گاهی اوقات ترکیب اشیاء و اعضای بدن، کسی را که به این اختلال مبتلا است، تحریک می‌کند. مثلاً ممکن است او با پا و جوراب کثیف برانگیخته شود. برای بعضی یک عکس حاوی تصویری از یک شیء خاص تحریک کننده است. اما بیشتر یادگارخواه‌ها جسم واقعی را ترجیح می‌دهند.

کسانی که اختلال یادگارخواهی جنسی دارند، معمولاً جسم خاصی را بغل می‌کنند، با آن تماس جنسی برقرار می‌کنند و آن را بو می کنند. همچنین ممکن است از شریک جنسی خود بخواهند که در طول رابطه جنسی از آن وسیله استفاده کند یا آن را بپوشد. انحراف جنسی یادگارخواهی بیشتر در میان مردان شایع است و علت آن هنوز کاملاً مشخص نیست. این انحراف در دسته‌ی اختلالات جنسی قرار می‌گیرد.

علائم و نشانه‌های یادگارخواهی

به‌طورکلی کسی که دچار این اختلال است، فقط در صورتی تحریک می‌شود و به اوج لذت جنسی می‌رسد که جسم یا عضو بدن مورد نظر را در عمل جنسی مورد استفاده قرار دهد. وقتی آن شیء حاضر نباشد، فرد به تصور کردنش مشغول می‌شود. تشیخص یادگار خواهی شامل موارد زیر است:

 • فرد به مدت حداقل شش ماه تصورات، تمایلات یا رفتارهایی شدیداً تحریک‌کننده و جنسی در ارتباط با شیء مورد نظر یا عضو خاص بدن دارد.
 • تصورات، تمایلات جنسی یا رفتارها موجب مشکلات خاص یا اختلال عملکرد در حوزه‌ی ارتباطی، تحصیلی یا شغلی فرد می‌شوند.
 • افراد یادگارخواه ممکن است به دنبال شغل‌ها یا فعالیت‌های داوطلبانه‌ای بروند که آن‌ها را به شیء مورد نظر نزدیک می‌کنند. مثلاً کسی که تمایل شدید جنسی به پای زن دارد، ممکن است در کفش فروشی مشغول به کار شود.

 

 

 

 

 

انواع یادگارخواهی

افراد یادگارخواه می‌توانند به چیزهای مختلفی تمایل شدید جنسی داشته باشند. در ادامه مهم‌ترین و شایع‌ترین سوژه‌های جنسی مبتلایان به یادگارخواهی را معرفی می‌کنیم:

 • لباس زیر
 • پوشک
 • غذا
 • دست‌کش
 • پا
 • چرم
 • وسایل پزشکی
 • بارداری
 • ناف
 • جوراب زنانه‌ی ساق بلند
 • چکمه
 • چیزهای پلاستیکی

دلایل یادگارخواهی

معمولاً شروع یادگارخواهی در دوران بلوغ است اما می‌تواند در جوانی هم بروز پیدا کند. بعضی نظریه‌پردازها معتقدند که یادگارخواهی مرتبط با تجربیات سال‌های اول کودکی، یعنی زمانی که یک جسم خاص موجب تحریک جنسی کودک می‌شده، است.

تمرکز نظریه پردازهای یادگیری بر اواخر کودکی و نوجوانی است. آن‌ها یادگارخواهی را مرتبط با خود‌ارضایی‌های خاص فرد در آن دوران می‌دانند. مدل‌های یادگیری رفتاری معتقدند کودکی که قربانی یا مشاهده‌گر یک رفتار جنسی نامناسب باشد، یاد می‌گیرد که آن را تقلید کند.

مدل‌های جبرانی محرومیت افراد از رابطه‌ جنسی بهنجار و جست و جوی رضایت جنسی در رفتارهای کمتر پذیرفته شده‌ی جنسی را ریشه‌ی یادگارخواهی می‌دانند.

در بعضی موارد که مردها دچار این اختلال هستند، شک آن‌ها به مردانگی‌شان و ترسشان از طرد شدن و تحقیر شدن موجب می‌شود که به اجسام روی بیاورند و در عمل جنسی با یک شیء خاص احساس کمبود نکنند.

درمان یادگارخواهی

درمان یادگار خواهی باید طولانی مدت باشد تا بتواند تأثیر خودش را نشان بدهد. برای درمان این بیماری، روش‌هایی مثل جلسات روان درمانی و دارو درمانی پیشنهاد می‌شوند.

بعضی داروها وسواس فرد در فکر کردن به شیء خاص را کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند که فرد با تمرکز بیشتری در جلسات مشاوره و روان درمانی حاضر شود و حواسش کمتر پرت شود. شواهد نشان می‌دهند که ترکیب دارو درمانی و درمان شناختی-رفتاری در درمان یادگارخواهی مفید است.

مشاوره جنسی در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره است. مشاوران آیدانیتو در زمینه های مختلف خانواده، ازدواج، طلاق، زندگی مشترک، خیانت، مشکلات زناشویی، مسائل جنسی، کودکان و نوجوانان، جوانان، فرزندپروری، جوانان، سالمندان، تحصیلی، مهاجرت، نظام وظیفه و…به مخاطبان مشاوره تلفنی می دهند.

مسائل جنسی و به ویژه اختلالات و انحرافات جنسی از جمله مهم ترین معضلات زندگی انسان ها هستند. مشاوران متخصص و باتجربه ما در آیدانیتو بهترین راهکارها را برای درمان انحرافات جنسی ارائه می دهند.

چرا مشاوره تلفنی؟

مشاوره تلفنی هر روز با استقبال بیشتری مواجه می شود و این استقبال دلایل بسیاری دارد. دلایلی مثل:

 • کم هزینه تر بودن و مقرون به صرفه تر بودن
 • نیاز به زمان کمتر
 • عدم افشای هویت و اطلاعات شخصی
 • جوابگو بودن در مواقع بحرانی که زمانی برای مشاوره حضوری نیست

در ادامه ، مطالعه‌ مقاله‌های مازوخیسم جنسی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نشانه های یادگارخواهی را در خودتان یا یکی از نزدیکانتان می بینید؟ می خواهید از این وضعیت خلاص شوید؟ احساس گناه می کنید؟ حس می کنید که یک جای کار مشکل دارد؟ این وضعیت بر زندگی فردی و اجتماعی تان تاثیر منفی گذاشته؟

با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *