کودک دختر

کودک دختر ویژگی های شخصیتی منحصر به فردی دارد و والدینی که فرزندشان دختر است باید بدانند که چه راهکارهایی به آن ها برای پرورش یک دختر سالم و با اعتماد به نفس کمک می کند. اگر چه جنسیت فرزند موقع تولد مهم نیست و آنچه برای والدین اهمیت دارد سالم بودن فرزندشان است. اما نمی توان منکر این واقعیت شد که بعضی ویژگی ها وابسته به خصوصیات بیولوژیکی، هورمون ها و برخوردهای جامعه هستند.

به همین دلیل تربیت کودک دختر در بعضی ابعاد با تربیت کودک پسر متفاوت است و والدین نباید از این موضوع غافل شوند.

در این مقاله تلاش کرده ایم که به روش های فرزند پروری مناسب برای تربیت یک کودک دختر بپردازیم:

بدن خودت را دوست داشته باش

امروزه رسانه ها با بیشترین قدرت، اعتماد به نفس دختران را هدف قرار داده اند و همین موجب افزایش نارضایتی دختران از اندام‌شان شده است. آن ها این پیام را به دختران کوچک منتقل می‌کنند که برای پذیرفته شدن در جامعه، باید ظاهری بی عیب و نقص داشته باشند.

سعی کنید که در محیط خانه و خانواده مدام از بدن خودتان شکایت نکنید و در مورد رژیم غذایی و شبیه شدن به زنانی که رسانه ها به عنوان یک زن ایده آل نشان می دهند صحبت نکنید.

دخترانی که در سن خیلی کم این مفاهیم را یاد می گیرند، ممکن است در نوجوانی و جوانی دچار استرس های شدید و حتی اختلالات خوردن شوند. ورزش کنید و اهمیت ورزش کردن را به کودک دختر آموزش دهید اما محیط خانوادگی را از فشارهای اجتماعی که به زنان وارد می شود خالی کنید.

زیبایی در رفتار است

وقتی در مورد افراد زیبا صحبت می کنیم، معمولاً به ظاهر اشاره می کنیم. اما بسیاری از افراد زیبا، زیبایی را در رفتارشان نشان می دهند. آن ها مهربان، بخشنده و دلسوز هستند. به کودک دختر یاد بدهید که رفتار از چهره و اندام نقش مهم تری دارد و در نهایت آنچه در زندگی و روابطش با دیگران سرنوشت ساز است، رفتار اوست.

در فرهنگ ها و جوامع مختلف، مهم ترین خصوصیت یک زن را ظاهرش می دانند. سعی کنید در خانواده شما رفتار از ظاهر افراد با اهمیت تر باشد.

اهمیت رابطه پدر و دختر

دخترها به رابطه ای قوی با پدرشان نیاز دارند. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که دخترانی که رابطه صمیمانه ای با پدرانشان ندارند معمولاً در آینده دچار مشکلات زیادی می شوند و روابط آشفته ای دارند. پدرها این توانایی و مسئولیت را دارند که با یک رابطه سالم، اعتماد به نفس دختر را بالا ببرند و به او یاد بدهند که در روابط با مردان ضعیف و آسیب پذیر نباشد.

اگر می خواهید دخترتان مورد سوء استفاده قرار نگیرد و قدر خودش را بداند، به رابطه او و پدرش توجه ویژه ای داشته باشید.

بیش از حد از او مراقبت نکنید

حمایت و مراقبت بیش از حد از کودک دختر او را وابسته و ضعیف می کند. اجازه بدهید کودک دختر زندگی را تجربه کند و فعالیت های متنوعی را انجام بدهد. معمولاً دلیل ترسو بودن دختران این است که والدین به آن ها اجازه خطر کردن نمی دهند.

دختری که خطر کند، اعتماد به نفسش افزایش پیدا می کند. در عین مراقبت از کودک دختر به او آزادی بدهید.

 برابری را به کودک آموزش دهید

یکی از مهم ترین نکات برای تربیت کودک دختر این است که در محیط خانواده درک کند که در موقعیتی پایین تر از پسران قرار ندارد. تلاش کنید در خانه تفاوتی میان فرزند دختر و فرزند پسر قائل نشوید. و در سبک زندگی تان برابری جنسیتی را کاملاً به نمایش بگذارید. این مسائل اولین بار در خانه و خانواده یاد گرفته می شوند.

در ادامه مطالعه مقاله «دوران بلوغ دختران» را به شما پیشنهاد می دهیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش های فرزند پروری برای  تربیت کودک دختر، می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.