آیدانیتو > کودکان ضعیف
اختلالات تغذیه

کودکان ضعیف


 

 

 

 


کودکان ضعیف

بعضی از کودکان وقتی به دنیا می آیند کمبود وزن دارند و از همان اولین روزهای تولد ضعیف هستند. اما عده ای در سنین بالاتر ضعیف می شوند. این وضعیت بسیاری از والدین را شدیداً نگران می کند. هیچ کس دوست ندارد فرزندش از کمبود وزن رنج بکشد و ضعیف باشد.

نتایج یک پژوهش علمی در کشور انگلستان نشان می دهند که کودکان ضعیف ، از نظر روانی هم با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند و کم تر از باقی کودکان خوشحال هستند. حتی ممکن است این کودکان در مراحل بعدی زندگی و بزرگسالی افسرده شوند.

ضعف در کودکان دلایل متعددی دارد. اگر والدین بدانند که چرا فرزندشان ضعیف است، می توانند به او کمک کنند و سلامتی اش را ارتقا دهند.

دلیل ضعف در کودکان

کودکان ضعیف به انتخاب خودشان ضعیف و کم وزن نمی شوند و این ویژگی ها در کودکان، معمولاً دلایل مشخصی دارد.

اختلال پیش فعالی و نقص توجه

اختلال بیش فعالی و نقص توجه یک اختلال روانی است و موجب می شود که کودک به واسطه آن بیش از حد فعالیت داشته باشد و تمرکز و توجهش مختل شود. بعضی داروهایی که برای درمان این اختلال تجویز می شوند، اشتهای کودکان را کاهش می دهند.

عادت تغذیه ای ناسالم

گاهی اوقات بی توجهی و ناآگاهی والدین موجب ضعف در کودکان می شود. در این حالت کودک غذاهایی می خورد که کالری های لازم، ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را به بدن فرد نمی رسانند.

این محرومیت موجب می شود که کودک دچار مشکلاتی مثل فقر آهن و مشکلاتی مثل کم خونی واحساس خستگی مفرط شود.

مشکلات روانشناختی کودک

ممکن است غذا نخوردن یک کودک واقعاً به معنای بی اشتهایی نباشد. گاهی مشکلی روانشناختی مثل لجبازی باعث می شود که کودک غذا نخورد. در واقع او با این کار دارد با والدینش لج می کند. در این صورت باید از یک متخصص کمک گرفت تا مشکل زیربنایی حل شود. افسردگی، اضطراب، ترس و… می توانند در غذا خوردن اختلال ایجاد کنند.

اختلالات خوردن

بعضی از کودکان ضعیف، در حقیقت مبتلا به اختلالی به نام سوء جذب غذا هستند که باعث می شود در زمان نوزادی شیر نخورند و اغلب اوقات حالت خواب آلوده داشته باشند و بی قراری کنند.

این عارضه اشتها را کاهش می دهد و باعث می شود که کودکان ضعیف به میزان خیلی کمی غذا بخورند و از خوردن غذاهایی با رنگ های خاص اجتناب کنند. در چنین موقعیتی بهترین راهکار مراجعه به یک پزشک متخصص اطفال است.

این ها مهم ترین دلایل اختلالات تغذیه ای در کودکان ضعیف هستند. اما ضعف در کودکان می تواند ریشه های روانی و جسمی دیگری هم داشته باشد. بهتر است والدین برای تقویت فرزند خود از روش های غیر علمی استفاده نکنند و از یک مشاور کودک کمک بگیرند.

در ادامه مطالعه مقاله «اختلالات تغذیه در کودکان» را به شما پشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت کودکان ضعیف، می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.

 

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *