کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری هوافضا 98

مهندسی هوافضا یکی از جذاب‌ترین رشته‌های مهندسی در گروه آزمایشی ریاضی است. قبولی در این رشته جذاب، هدف بسیاری از داوطلبان رشته ریاضی است. دانشگاه‌های محدودی در این رشته دانشجو می‌پذیرند. آگاهی از رتبه‌های قبولی، درصدهای لازم قبولی در این رشته و دانشگاه‌های پذیرنده، برای داوطلبانی که برای قبول شدن در این رشته برنامه‌ریزی فشرده و دقیقی داشته‌اند و یک سال تمام را به مطالعه هدفمند گذرنده‌اند، بسیار ارزشمند است. در مقاله بررسی کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری هوافضا 98 به موضوعات مذکور خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

معرفی رشته هوافضا

هدف رشته‌ی هوافضا آموزش نیروی انسانی برای طراحی، ساخت و آزمایش وسایل پرنده است. آیرودینامیک، جلوبرندگی، مکانیک پرواز و سازه‌هاي هوافضایی، چهار پایه مهندسی هوافضا را تشکیل می‌دهند. در دوره‌ چهار ساله‌ی تحصیل، دانشجویان ‌مهندسی هوافضا با مجموعه دانش‌ها و توانایی‌هاي علمی و عملی در زمینه‌ی طراحی و ساخت وسایل پرنده نظیر هواپیما، بالگرد، گلایدر، موشک و ماهواره، آشنایی کامل پیدا می‌کنند.

عنوان‌های امتحانی و ضرایب رشته مهندسی هوافضا در کنکور سراسری

سوالات آزمون عمومی برای تمام داوطلبان پنج گروه آزمایشی در کنکور سراسری مشترک است. عنوان‌ها، ضرایب و منابع آزمون عمومی را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:
عنوان ضریب کتب منابع طرح سوال
زبان و ادبیات فارسی 4 دوره پیش‌دانشگاهی و سال‌های سوم و دوم دبیرستان
زبان عربی 2 سال‌های سوم و دوم دبیرستان
فرهنگ و معارف اسلامی 3 دوره پیش‌دانشگاهی و سال‌های‌ سوم و دوم دبیرستان
زبان خارجی 2 دوره پیش‌دانشگاهی و سال‌ سوم دبیرستان
  گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، سه زیرگروه وجود دارد که ضرایب دروس در این زیرگروه‌ها متفاوت است. منابع طرح سوالات در تمام زیرگروه‌ها، کتاب‌های درسی دوره‌ی ‌پیش‌دانشگاهی و سال‌های دوم و سوم رشته ریاضی نظام جدید سالی-واحدی است. در درس فیزیک، کتاب فیزیک 1 و آزمایشگاه هم جزو منابع است. رشته مهندسی هوافضا در زیرگروه 1 گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی قرار دارد. ضرایب دروس تخصصی در این زیرگروه را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:
ضریب عنوان
4 ریاضی
3 فیزیک
2 شیمی
  سوابق تحصیلی چه نقشی در کنکور سراسری 98 دارند؟ در سال‌های اخیر و پس از اعمال تغییراتی در نحوه‌ی تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری، میزان تأثیر سوابق تحصیلی یا همان معدل به یکی از دغدغه‌های مهم داوطلبان آزمون سراسری تبدیل شده است. سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه‌ی میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری که پیش از کنکور در وبسایت خود منتشر می‌کند، جزئیات مربوطه را به داوطلبان اعلام می‌کند. براساس اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور، معدل در کارنامه اولیه و رتبه‌ی تمام داوطلبان پنج گروه آزمایشی آزمون سراسری لحاظ می‌شود. به عبارت دیگر، نمرات داوطلبان در امتحانات نهایی، سراسری یا کشوری داوطلبان در دوره‌ی متوسطه، به عنوان سوابق تحصیلی آنها محسوب می‌شود و در نتیجه کنکور آنها موثر است. میزان تأثیر معدل کتبی امتحانات نهاییِ داوطلبانی که بعد از سال 1384 دوره متوسطه را به پایان رسانده‌اند، 25 درصد است. برای داوطلبانی که پس از سال 1391 دوره‌ی پیش‌دانشگاهی را به پایان رسانده باشند، میزان تأثیر معدل دروس نهایی مقطع پیش‌دانشگاهی  5 درصد است. تأثیر هر دو معدل مثبت است.

تأثیر مثبت معدل در کنکور سراسری 98 به چه معناست؟

گفتیم که معدل کتبی و معدل دروس نهایی مقطع پیش‌دانشگاهی به ترتیب، 25 و 5 درصد نتیجه مثبت، در نتیجه نهایی داوطلبان کنکور دارند. اما تأثیر مثبت معدل به چه شکل عمل می‌کند؟ برای پاسخ به سوال بهتر است اول با مفهوم تراز آشنا شویم. داوطلبان عزیز در دوره آمادگی برای کنکور بارها با واژه «تراز» برخورد کرده‌اند. تراز، امتیازی است که در کنکور برای هر درس در ازای پاسخ‌های درست، غلط و نزده‌‌ داوطلب محاسبه می‌شود. برای درصدهای تمام داوطلبان کنکور در آن درس یک میانگین محاسبه می‌شود که با تراز داوطلب در آن درس نسبت مستقیم دارد. یک تراز هم برای نمره امتحان نهایی داوطلب در هر درس و یک میانگین برای نمرات نهایی داوطلبان در آن درس، محاسبه می‌شود که بین این دو هم رابطه مستقیم وجود دارد. عملکرد این نسبت‌ها به این صورت است که اگر تراز داوطلب در یک درس در کنکور از تراز نمره امتحان نهایی او کمتر شود، تراز نمره نهایی‌ او در آن درس بر نمره کل آن درس تأثیر مثبت خواهد داشت. خوشبختانه معدل تأثیر منفی ندارد یعنی اگر تراز داوطلب در یک درس در آزمون از تراز نمره نهایی او بالاتر شود، تراز نمره نهایی بر تراز آزمون تأثیر منفی ندارد و آن را کاهش نمی‌دهد. معدل بر انتخاب رشته هیچ تأثیری ندارد و در کارنامه‌ی اولیه و رتبه‌ی داوطلبان‌ لحاظ می‌شود. تأثیر قانون معدل در کنکور 98، شامل داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را پیش از سال 1384 گرفته‌ و یا دوره‌ی پیش‌دانشگاهی را پیش از سال 1391 به پایان رسانده‌‌اند، نمی‌‌شود.

چه دانشگاه هایی در رشته مهندسی هوافضا دانشجو می پذیرند؟

همیشه دانشگاه‌های پذیرنده‌ی رشته‌های مختلف و ظرفیت پذیرش این دانشگاه‌ها، یکی سوالات داوطلبان کنکور بوده است. با توجه به این موضوع، در ادامه‌ی مقاله کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری هوافضا 98 ، به بررسی دانشگاه‌های پذیرنده‌ و ظرفیت پذیرش این رشته می‌پردازیم. دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیر، فردوسی مشهد و مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بوئین زهرا در رشته هوافضا در نوبت روزانه و نوبت دوم دانشجو می‌پذیرند. پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌های صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر و سه موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی احرار رشت، آوج ابیک و جهاد دانشگاهی اصفهان هم براساس سوابق تحصیلی در این رشته دانشجو می‌پذیرند. ظرفیت پذیرش رشته مهندسی هوافضا، به تفکیک دوره، به این شرح است:
ظرفیت پذیرش رشته مهندسی هوافضا
روزانه نوبت دوم پردیس خودگردان غیرانتفاعی
191 31 55 180

 

کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری هوافضا 98

در ادامه مقاله کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری هوافضا 98 ، براساس چند نمونه کارنامه سال گذشته، درصدهای رتبه‌های قبول شده دانشگاه‌های دولتی روزانه و حداقل رتبه‌های قبولی در این رشته در سهمیه مناطق 2،1 و 3 را بررسی می‌کنیم. نظر به تغییراتی که در هر سال در ظرفیت پذیرش رشته‌ها صورت می‌گیرد، نمی‌توان به طور دقیق درباره‌ی قبولی یا عدم قبولی داوطلبان اظهارنظر کرد. اما می‌توان گفت اگر درصدها و رتبه داوطلب در آزمون سراسری مشابه یا بالاتر از حداقل درصدها و رتبه‌‌های کسب شده باشد، می‌تواند امیدوار به قبولی در رشته موردنظرش در دوره‌ی روزانه باشد.

تحلیل کارنامه رشته مهندسی هوافضا

نظر داوطلبان عزیز را به چند نمونه از کارنامه‌های ارائه شده داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی پذیرفته شده در رشته مهندسی شیمی دانشگاه‌های کشور، به تفکیک سهمیه مناطق 2،1 و 3 جلب می‌کنیم.

سهمیه منطقه یک

درصد دروس و کارنامه رتبه‌های قبولیِ مهندسی هوافضا در سهمیه منطقه 1 دانشگاه‌های دولتی روزانه‌- سال تحصیلی 98-98 :

عنوان

درصدها

ادبیات فارسی 15 41 46
زبان عربی 19 27 26
دین‌وزندگی 46 51 5
زبان انگلیسی 34 53 69
ریاضی 19 11 13
فیزیک 15 6 30
شیمی 9 13 12
رتبه در منطقه 1 13807 12701 8855
رتبه کشوری 29356 26587 17438
شهرمحل سکونت تهران تهران تبریز
دانشگاه قبولی(روزانه) مرکز آموزش‌عالی فنی‌و مهندسی بوئین زهرا مرکز آموزش‌عالی فنی‌و مهندسی بوئین زهرا دانشگاه صنعتی ارومیه

 

سهمیه منطقه دو

درصد دروس و کارنامه رتبه‌های قبولی رشته مهندسی هوافضا در سهمیه منطقه 2 دانشگاه‌های دولتی روزانه‌ – سال تحصیلی 98-96:

عنوان

درصدها

ادبیات فارسی 51 35 47
زبان عربی 32 31 11
دین‌وزندگی 31 46 27
زبان انگلیسی 17 23 46
ریاضی 8 13 16
فیزیک 11 15 15
شیمی 5 1 5
رتبه در منطقه 2 12708 12469 10407
رتبه کشوری 33904 33294 27954
شهرمحل سکونت نورآبادممسنی یزد کرج
دانشگاه قبولی(روزانه) مرکز آموزش‌عالی فنی‌و مهندسی بوئین زهرا مرکز آموزش‌عالی فنی‌و مهندسی بوئین زهرا مرکز آموزش‌عالی فنی‌و مهندسی بوئین زهرا

 

سهمیه منطقه سه

درصد دروس و کارنامه رتبه‌های قبولی رشته مهندسی هوافضا در سهمیه منطقه 3 دانشگاه‌های دولتی روزانه – سال تحصیلی 98-96:
عنوان درصدها
ادبیات فارسی 51 35 34
زبان عربی 26 64 23
دین‌وزندگی 67 66 71
زبان انگلیسی 50 25 27
ریاضی 5 0 7
فیزیک 10 36 29
شیمی 5 9 14
رتبه در منطقه 3 4692 5302 3052
رتبه کشوری 33074 36299 24246
شهرمحل سکونت لاهیجان بندرامام خمینی ازنا
دانشگاه قبولی(روزانه) دانشگاه صنعتی ارومیه مرکز آموزش‌عالی فنی‌و مهندسی بوئین زهرا دانشگاه صنعتی ارومیه
  به داوطلبانی که هدف خود را قبولی در رشته هوافضا قرار داده‌اند، پیشنهاد می‌کنیم ضمن بررسی دقیق مقاله کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری هوافضا 98 ، دو مقاله انتخاب رشته کنکور سراسری 98 و انتخاب رشته کنکور ریاضی را هم مطالعه کنند.