رتبه قبولی اقتصاد

داوطلبانی که قرار است در کنکور سراسری شرکت کنند، هم در دوره مطالعه برای کنکور و هم پس از آن که در تب و تاب انتخاب رشته هستند، در جستجوی اطلاعات کافی درباره‌ی رشته‌های مختلف هستند. اطلاعاتی که بتواند به آنها در برنامه‌ریزی مطالعه کنکور کمک کند تا با آسودگی خاطر بیشتر در رشته مورد‌علاقه‌شان قبول شوند و به دانشگاه راه پیدا کنند. در مقاله کارنامه و رتبه قبولی کنکورسراسری اقتصاد، قصد داریم به برخی از سوال‌های مهم شما درباره‌ رتبه قبولی اقتصاد و همین طور کارنامه اقتصاد پاسخ دهیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی را در رابطه با رتبه قبولی اقتصاد به دست آورید.

مطالعه و شناخت کامل کارنامه های داوطلبان شرکت کننده در کنکور اقتصاد سال های گذشته و رتبه قبولی کسب شده توسط آن ها می تواند راهنمای بزرگی در زمان انتخاب این رشته باشید. مشاوران آیدانیتو می توانند یاری گر شما در این رابطه باشند

رشته اقتصاد در کنکور سراسری در کدام زیرگروه قرار دارد؟

همه رشته اقتصاد را به‌عنوان زیرمجموعه علوم انسانی می‌شناسند، اما واقعیت این است که به جز داوطلبان گروه آزمایشی انسانی در کنکور سراسری، داوطلبان گروه‎‌های ریاضی و تجربی هم می‌توانند رشته اقتصاد را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. اما آنچه باعث تفاوت می‌شود، ضریب‌های زیر گروهی است که در هر گروه آزمایشی، رشته اقتصاد در آن قرار گرفته است. در گروه علوم انسانی، رشته اقتصاد در زیرگروه سوم قرار دارد. ضریب‌های درس‌های تخصصی در این زیر گروه به شرح جدول زیر است:

ضریب عنوان
چهار ریاضی
سه اقتصاد
دو زبان و ادبیات فارسی
یک زبان عربی
یک تارخ و جغرافی
دو علوم اجتماعی
یک فلسفه و منطق
یک روانشناسی ‌

در گروه علوم تجربی، رشته اقتصاد در زیرگروه چهارم قرار گرفته که ضریب‌های این زیرگروه به شکلی است که در جدول می‌بینید:

ضریب عنوان
یک زمین‌شناسی
چهار ریاضی
دو زیست‌شناسی
سه فیزیک
دو شیمی

در گروه ریاضی، رشته اقتصاد در زیرگروه اول قرار دارد که ضریب‌های این زیرگروه را در جدول می‌بینید:

ضریب عنوان
چهار ریاضی
سه فیزیک
دو شیمی

داوطلب شرکت در هر کدام از گروه‌های آزمایشی که باشید، باید در آزمون عمومی هم شرکت کنید. عنوان‌ها و ضریب‌های آزمون عمومی، به شکلی است که در جدول آمده :

عنوان ضریب
زبان و ادبیات فارسی چهار
زبان عربی دو
فرهنگ و معارف اسلامی سه
زبان خارجی سه

آیا معدل شما در نتیجه نهایی کنکورتان نقشی دارد؟

در پی تغییراتی که در سال‌های اخیر در زمینه تأثیر سوابق تحصیلی(همان معدل نمرات امتحانات نهایی) اتفاق افتاده، درصدی هم به معدل در نتیجه نهایی کنکور اختصاص داده شده است. اما خیال‌تان راحت باشد، تأثیر معدل به صورت تأثیر مثبت لحاظ می‌شود. در ادامه معنای تأثیر مثبت را توضیح می‌دهیم و به چند نکته‌ی مهم اشاره می‌کنیم. براساس اطلاعیه‌‌ی میزان تأثیر سوابق تحصیلی سازمان سنجش، میزان تأثیر معدل در کنکور 99 مانند کنکور 98 است؛ یعنی، تمام دیپلمه‌های بعد از سال 1384 رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی و علوم و معارف اسلامی و هنر که یک یا چند درس را نهایی و کشوری امتحان داده‌اند، شامل قانون تأثیر معدل می‌شوند. سوابق تحصیلی دیپلم این داوطلبان تا حداکثر 25% در نمره کل نهایی‌شان اعمال می‌شود. داوطلبانی رشته‌هایی که اشاره شد، اگر مدرک پیش‌دانشگاهی‌شان را بعد از سال 1391 گرفته باشند، شامل قانون تأثیر معدل می‌شوند. سوابق تحصیلی دوره پیش‌دانشگاهی این داوطلبان(نمرات امتحانات نهایی و کشوری) حداکثر پنج درصد در نمره کل نهایی آنها اعمال می‌شود. گفتیم تأثیر معدل، تأثیری مثبت است، یعنی اگر باعث افزایش نمره کل نهایی آزمون در هر زیرگروه شود، در آن زیرگروه اعمال می‌شود و در غیر این صورت تأثیری ندارد. بدیهی است اگر داوطلبان کنکور قبل از سال 84 دیپلم گرفته باشند یا پیش‌دانشگاهی را قبل از 1391 به پایان رسانده باشند، شامل این قانون نمی‌شوند. تأثیر معدل در رتبه داوطلب تأثیرگذار است و در مرحله‌ی انتخاب رشته هیچ اثری ندارد.
در صورت داشتن هر گونه پرسشی در رابطه با موضوع کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری اقتصاد، می توانید با مشاوران خبره و کاردان تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.

معرفی کوتاه رشته اقتصاد

اقتصاد از آن دسته رشته‌هایی است که به تازگی قدر و اهمیتش شناخته شده. این رشته شیوه‌ی استفاده‌ بهینه از منابع را به ما نشان می‌دهد. به عبارت دیگر علم اقتصاد درباره‌ی بیشترین و بهینه‌ترین بهره‌وری از منابع محدود است. در دوره کارشناسی رشته گرایش دارد(ااقتصاد نظری، اقتصاد بازرگانی، اقتصاد كشاورزی، اقتصاد پول و بانكداری، اقتصاد صنعتی و اقتصاد حمل و نقل)  که داوطلبان گروه‌‌های آزمایشی ریاضی و تجربی می‌توانند از بین این شش گرایش هر کدام را که مایلند انتخاب کنند ولی گرایش اقتصاد نظری برای داوطلبان رشته انسانی ارائه نمی‌شود.

چه دانشگاه‌‌هایی در رشته اقتصاد جذب دانشجو دارند؟

دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، اصفهان، ارومیه، الزهرا، تبریز، رازی کرمانشاه، باهنر کرمان، شیراز، چمران اهواز، فردوسی مشهد و علامه طباطبائی از جمله دانشگاه‌های شاخصی هستند که در رشته اقتصاد، در دوره روزانه و نوبت دوم، دانشجو جذب می‌کنند. البته دانشگاه‌های زیادی در این رشته از میان داوطلبان گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی دانشجو جذب می‌کنند ولی ما اینجا صرفا از شاخص‌ترین دانشگاه‌ها نام برده‌ایم. در جدول زیر می‌توانید ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های کشور در رشته اقتصاد را ببینید:

ظرفیت پذیرش رشته اقتصاد
روزانه نوبت دوم غیرانتفاعی پردیس خودگردان
550 200 220 45

*به جز دانشگاه‌ غیرانتفاعی مفید قم که از طریق آزمون سراسری دانشجو می‌پذیرد، پذیرش بقیه‌ی دانشگاه‌های غیرانتفاعی براساس سوابق تحصیلی است.

کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری اقتصاد

در این بخش از مقاله کارنامه اقتصاد و همین طور رتبه قبولی اقتصاد ، چند نمونه از رتبه‌های قبول شده داوطلبان رشته انسانی در دوره روزانه رشته اقتصاد را باهم مرور می‌کنیم.

عنوان

درصد

ادبیات فارسی 8 31 27 27 24
عربی 4 5 16 7 8
دین و زندگی 10 51 22 14 26
انگلیسی 3- 0 0 2- 0
ریاضی 10 2- 7 9 0
اقتصاد 47 56 47 29 27
زبان و ادبیات فارسی 13 2 4 24 30
زبان عربی 5 1- 12- 2- 0
تاریخ و جغرافی 20 55 17 8 4
علوم اجتماعی 19 46 25 2 27
فلسفه و منطق 3 19 6 4 3-
روان‌شناسی 55 59 32 35 49
سهمیه منطقه یک یک دو دو سه
رتبه در منطقه 5480 4309 9800 9424 13614
رتبه در کشور 21100 15281 26985 25913 35840
دانشگاه قبول شده ارومیه خلیج فارس-بوشهر خرم آباد-لرستان علوم و فنون دریایی خرمشهر خلیج فارس-بوشهر
شهر محل سکونت تبریز شیراز قوچان داراب بندر گناوه

در گروه علوم انسانی، شما، به احتمال زیاد، با میانگین حداقل 25% آزمون عمومی و 10% آزمون اختصاصی در دوره‌ی روزانه پذیرفته خواهید شد. البته با توجه به تغییرات سالانه در ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها نمی‌توان در این مورد با قطعیت اظهارنظر کرد، اما اگر درصدهای شما به درصدهای داوطلبان قبول‌شده نزدیک باشد، احتمال قبولی‌تان بالا است. به جز مقاله کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری اقتصاد، خواندن مقاله‌های انتخاب رشته کنکور سراسری، انتخاب رشته کنکور ریاضی، انتخاب رشته کنکور تجربی و  انتخاب رشته کنکور انسانی هم اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار می‌دهد.
اگر سوالی در زمینه کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری اقتصاد را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.