کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری اقتصاد

avatar image نویسنده : مارال فرخی
stopwatch image ۰۶ تیر ۹۷ view image ۲۹۹۸ blogging image ۷
کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری اقتصاد

فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " تحلیل و بررسی کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری اقتصاد" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


 رتبه قبولی اقتصاد

داوطلبانی که قرار است در کنکور سراسری شرکت کنند، هم در دوره مطالعه برای کنکور و هم پس از آن که در تب و تاب انتخاب رشته هستند، در جستجوی اطلاعات کافی درباره‌ی رشته‌های مختلف هستند. اطلاعاتی که بتواند به آنها در برنامه‌ریزی مطالعه کنکور کمک کند تا با آسودگی خاطر بیشتر در رشته مورد‌علاقه‌شان قبول شوند و به دانشگاه راه پیدا کنند. در مقاله کارنامه و رتبه قبولی کنکورسراسری اقتصاد، قصد داریم به برخی از سوال‌های مهم شما درباره‌ رتبه قبولی اقتصاد و همین طور کارنامه اقتصاد پاسخ دهیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی را در رابطه با رتبه قبولی اقتصاد به دست آورید. 
مطالعه و شناخت کامل کارنامه های داوطلبان شرکت کننده در کنکور اقتصاد سال های گذشته و رتبه قبولی کسب شده توسط آن ها می تواند راهنمای بزرگی در زمان انتخاب این رشته باشید. مشاوران آیدانیتو می توانند یاری گر شما در این رابطه باشند 

رشته اقتصاد در کنکور سراسری در کدام زیرگروه قرار دارد؟

همه رشته اقتصاد را به‌عنوان زیرمجموعه علوم انسانی می‌شناسند، اما واقعیت این است که به جز داوطلبان گروه آزمایشی انسانی در کنکور سراسری، داوطلبان گروه‎‌های ریاضی و تجربی هم می‌توانند رشته اقتصاد را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. اما آنچه باعث تفاوت می‌شود، ضریب‌های زیر گروهی است که در هر گروه آزمایشی، رشته اقتصاد در آن قرار گرفته است. در گروه علوم انسانی، رشته اقتصاد در زیرگروه سوم قرار دارد. ضریب‌های درس‌های تخصصی در این زیر گروه به شرح جدول زیر است:
ضریب عنوان
چهار ریاضی
سه اقتصاد
دو زبان و ادبیات فارسی
یک زبان عربی
یک تارخ و جغرافی
دو علوم اجتماعی
یک فلسفه و منطق
یک روانشناسی ‌
در گروه علوم تجربی، رشته اقتصاد در زیرگروه چهارم قرار گرفته که ضریب‌های این زیرگروه به شکلی است که در جدول می‌بینید:
ضریب عنوان
یک زمین‌شناسی
چهار ریاضی
دو زیست‌شناسی
سه فیزیک
دو شیمی
در گروه ریاضی، رشته اقتصاد در زیرگروه اول قرار دارد که ضریب‌های این زیرگروه را در جدول می‌بینید:
ضریب عنوان
چهار ریاضی
سه فیزیک
دو شیمی
  داوطلب شرکت در هر کدام از گروه‌های آزمایشی که باشید، باید در آزمون عمومی هم شرکت کنید. عنوان‌ها و ضریب‌های آزمون عمومی، به شکلی است که در جدول آمده :
عنوان ضریب
زبان و ادبیات فارسی چهار
زبان عربی دو
فرهنگ و معارف اسلامی سه
زبان خارجی سه
 

آیا معدل شما در نتیجه نهایی کنکورتان نقشی دارد؟

در پی تغییراتی که در سال‌های اخیر در زمینه تأثیر سوابق تحصیلی(همان معدل نمرات امتحانات نهایی) اتفاق افتاده، درصدی هم به معدل در نتیجه نهایی کنکور اختصاص داده شده است. اما خیال‌تان راحت باشد، تأثیر معدل به صورت تأثیر مثبت لحاظ می‌شود. در ادامه معنای تأثیر مثبت را توضیح می‌دهیم و به چند نکته‌ی مهم اشاره می‌کنیم. براساس اطلاعیه‌‌ی میزان تأثیر سوابق تحصیلی سازمان سنجش، میزان تأثیر معدل در کنکور 97 مانند کنکور 96 است؛ یعنی، تمام دیپلمه‌های بعد از سال 1384 رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی و علوم و معارف اسلامی و هنر که یک یا چند درس را نهایی و کشوری امتحان داده‌اند، شامل قانون تأثیر معدل می‌شوند. سوابق تحصیلی دیپلم این داوطلبان تا حداکثر 25% در نمره کل نهایی‌شان اعمال می‌شود. داوطلبانی رشته‌هایی که اشاره شد، اگر مدرک پیش‌دانشگاهی‌شان را بعد از سال 1391 گرفته باشند، شامل قانون تأثیر معدل می‌شوند. سوابق تحصیلی دوره پیش‌دانشگاهی این داوطلبان(نمرات امتحانات نهایی و کشوری) حداکثر پنج درصد در نمره کل نهایی آنها اعمال می‌شود. گفتیم تأثیر معدل، تأثیری مثبت است، یعنی اگر باعث افزایش نمره کل نهایی آزمون در هر زیرگروه شود، در آن زیرگروه اعمال می‌شود و در غیر این صورت تأثیری ندارد. بدیهی است اگر داوطلبان کنکور قبل از سال 84 دیپلم گرفته باشند یا پیش‌دانشگاهی را قبل از 1391 به پایان رسانده باشند، شامل این قانون نمی‌شوند. تأثیر معدل در رتبه داوطلب تأثیرگذار است و در مرحله‌ی انتخاب رشته هیچ اثری ندارد.
در صورت داشتن هر گونه پرسشی در رابطه با موضوع کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری اقتصاد، می توانید با مشاوران خبره و کاردان تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.

معرفی کوتاه رشته اقتصاد

اقتصاد از آن دسته رشته‌هایی است که به تازگی قدر و اهمیتش شناخته شده. این رشته شیوه‌ی استفاده‌ بهینه از منابع را به ما نشان می‌دهد. به عبارت دیگر علم اقتصاد درباره‌ی بیشترین و بهینه‌ترین بهره‌وری از منابع محدود است. در دوره کارشناسی رشته گرایش دارد(ااقتصاد نظری، اقتصاد بازرگانی، اقتصاد كشاورزی، اقتصاد پول و بانكداری، اقتصاد صنعتی و اقتصاد حمل و نقل)  که داوطلبان گروه‌‌های آزمایشی ریاضی و تجربی می‌توانند از بین این شش گرایش هر کدام را که مایلند انتخاب کنند ولی گرایش اقتصاد نظری برای داوطلبان رشته انسانی ارائه نمی‌شود.
فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " تحلیل و بررسی کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری اقتصاد" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید

چه دانشگاه‌‌هایی در رشته اقتصاد جذب دانشجو دارند؟

دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، اصفهان، ارومیه، الزهرا، تبریز، رازی کرمانشاه، باهنر کرمان، شیراز، چمران اهواز، فردوسی مشهد و علامه طباطبائی از جمله دانشگاه‌های شاخصی هستند که در رشته اقتصاد، در دوره روزانه و نوبت دوم، دانشجو جذب می‌کنند. البته دانشگاه‌های زیادی در این رشته از میان داوطلبان گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی دانشجو جذب می‌کنند ولی ما اینجا صرفا از شاخص‌ترین دانشگاه‌ها نام برده‌ایم. در جدول زیر می‌توانید ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های کشور در رشته اقتصاد را ببینید:
ظرفیت پذیرش رشته اقتصاد
روزانه نوبت دوم غیرانتفاعی پردیس خودگردان
550 200 220 45
*به جز دانشگاه‌ غیرانتفاعی مفید قم که از طریق آزمون سراسری دانشجو می‌پذیرد، پذیرش بقیه‌ی دانشگاه‌های غیرانتفاعی براساس سوابق تحصیلی است.

کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری اقتصاد

در این بخش از مقاله کارنامه اقتصاد و همین طور رتبه قبولی اقتصاد ، چند نمونه از رتبه‌های قبول شده داوطلبان رشته انسانی در دوره روزانه رشته اقتصاد را باهم مرور می‌کنیم.

عنوان

درصد

ادبیات فارسی 8 31 27 27 24
عربی 4 5 16 7 8
دین و زندگی 10 51 22 14 26
انگلیسی 3- 0 0 2- 0
ریاضی 10 2- 7 9 0
اقتصاد 47 56 47 29 27
زبان و ادبیات فارسی 13 2 4 24 30
زبان عربی 5 1- 12- 2- 0
تاریخ و جغرافی 20 55 17 8 4
علوم اجتماعی 19 46 25 2 27
فلسفه و منطق 3 19 6 4 3-
روان‌شناسی 55 59 32 35 49
سهمیه منطقه یک یک دو دو سه
رتبه در منطقه 5480 4309 9800 9424 13614
رتبه در کشور 21100 15281 26985 25913 35840
دانشگاه قبول شده ارومیه خلیج فارس-بوشهر خرم آباد-لرستان علوم و فنون دریایی خرمشهر خلیج فارس-بوشهر
شهر محل سکونت تبریز شیراز قوچان داراب بندر گناوه
در گروه علوم انسانی، شما، به احتمال زیاد، با میانگین حداقل 25% آزمون عمومی و 10% آزمون اختصاصی در دوره‌ی روزانه پذیرفته خواهید شد. البته با توجه به تغییرات سالانه در ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها نمی‌توان در این مورد با قطعیت اظهارنظر کرد، اما اگر درصدهای شما به درصدهای داوطلبان قبول‌شده نزدیک باشد، احتمال قبولی‌تان بالا است. به جز مقاله کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری اقتصاد، خواندن مقاله‌های انتخاب رشته کنکور سراسری، انتخاب رشته کنکور ریاضی، انتخاب رشته کنکور تجربی و  انتخاب رشته کنکور انسانی هم اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار می‌دهد.
اگر سوالی در زمینه کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری اقتصاد را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.
فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " تحلیل و بررسی کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری اقتصاد" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


۷ دیدگاه
 • user_default_pic Horas
  توسط Horas در تاریخ ۱۹ تیر ۹۸ reply-button
  سلام من میخواهم وارد رشته اقتصاد بشوم به نظرتون از کنکور انسانی شانس قبولی ام بیشتر است یا ریاضی من خودم از درس تخصصی عربی و ادبیات بدم می آید برای همین ترجیح میدهم کنکور ریاضی بدهم و شنیده ام با رتبه نه چندان خوب میشود در یکی از دانشگاه های تهران قبول شد ولی تعداد از پذیرش دانشگاه های اقتصاد از ریاضی نمیدانم چقدر است و چه تعداد دانشجو از ریاضی پذیرش می‌گیرند ؟
  user_default_pic مشاور آیدانیتو
  توسط مشاور آیدانیتو در تاریخ ۲۴ تیر ۹۸
  سلام دوست عزیز؛ تعداد پذیرش اقتصاد از طریق کنکور در رشته انسانی بسیار بیشتر از رشته ریاضی است.

 • user_default_pic مهدی
  توسط مهدی در تاریخ ۰۲ مرداد ۹۸ reply-button
  سلام اینجا ذکر شده که پذیرش رشته اقتصاد قطبی ست یعنی من که کاشانی هستم نمیتونم دانشگاه تهران رشته اقتصاد بخونم؟
  user_default_pic مشاور آیدانیتو
  توسط مشاور آیدانیتو در تاریخ ۰۷ مرداد ۹۸
  سلام دوست عزیز. باید ذکر کنیم که علی رغم قطبی بودن این رشته 20 درصد از سهمیه پذیرش آن آزاد است و شما امکان انتخاب و پذیرش در این رشته را دارید.

 • user_default_pic Hossein
  توسط Hossein در تاریخ ۰۸ شهریور ۹۸ reply-button
  سلام خسته نباشید من رتبه زیر گروه 3 منطقه 3 شدم 8700 ممکنه دانشگاه شهید بهشتی یا علامه طباطبایی یا خوارزمی رو، روزانه بیارم ؟؟؟؟؟
  user_default_pic علیزاده مشاور آیدانیتو
  توسط علیزاده مشاور آیدانیتو در تاریخ ۲۶ شهریور ۹۸
  سلام. با 8700 کمی بعیده ولی دانشگاه های سطح پایینتر حتمیه

 • user_default_pic S_D
  توسط S_D در تاریخ ۰۲ مهر ۹۸ reply-button
  سلام من امسال کنکور دادم رشته انسانی هستم رتبم ۲۸۱۷ شد اقتصاد دانشگاه قم روزانه قبول شدم منطقه یک هستم و میخوام انتقالی بگیرم ک حتما باید یه ترم رو بخونم و پدرمم ایثارگره میخوام بدونم راهی هست که من یه ترم رو هم نخونم و انتقالی بگیرم میشه راهنمایی کنین؟ و اینکه ممکنه کدوم دانشگاه با رتبه من برداره؟ علامه یا خوارزمی؟