رشد و توسعه ی فردی

انواع ورزش مغز


 

ورزش مغز

مغز یکی از مهم ترین اعضای بدن ما است. این عضو حساس و پیچیده مسئولیت بسیار  زیادی را بر عهده دارد و بدون آن کنترل فعالیت های جسمی بسیار کلیدی امکان پذیر نیست. فعالیت هایی مثل کنترل دمای بدن، دریافت و تحلیل اطلاعات، فشار خون، ضربان قلب، راه رفتن، صحبت کردن، تنفس، ایستادن، نشستن، تفکر، رویا پردازی، تجربه احساسات مختلف و…همه بر عهده مغز هستند.

با توجه به این که مغز عضوی تا این حد مهم و تأثیر گذار است، مراقبت از آن و استفاده از راهکارهایی در جهت ورزش مغز و افزایش ذخایر شناختی این عضو بدن بسیار مهم است. قدرت ذهنی و عملکرد مثبت مغز کیفیت زندگی ما را افزایش می دهد و احتمال موفقیت مان را در حوزه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی افزایش می دهد.

شاید واژه ورزش مغزی به گوشمان عجیب و نا آشنا به نظر برسد. برای توضیح دقیق تر در مورد این کلمه می توان گفت که ورزش مغز شامل مجموعه فعالیت هایی است که سلامت و کارایی مغز را افزایش می دهند. در این مقاله تلاش کرده ایم که به بعضی از این فعالیت ها بپردازیم:

ورزش کنید

نتایج پژوهش های مختلف نشان می دهند که ورزش کردن موجب تقویت مغز می شود و بعضی ورزش ها مثل دویدن، تمرین با وزنه و تمرینات ورزشی شدیدی که میانشان وقفه وجود دارد باعث نورون زایی یا ایجاد سلول های مغزی جدید می شوند.

مطالعه کنید

مطالعه کردن به معنای واقعی کلمه یک نوع ورزش برای مغز است. سعی کنید روزنامه، مجله یا کتاب بخوانید. کتاب هایی که در عین لذت بخش بودن، آموزشی هم باشند بسیار مفیدند و ذهن را فعال و پویا می کنند.

یک زبان جدید یاد بگیرید

یادگیری زبان یک روش بسیار مناسب برای به چالش کشیدن ذهن است. وقتی یک زبان جدید یاد می گیریم، مسیرهای جدیدی در ذهنمان باز می شوند و ذهن به نوعی ورزش می کند.

معاشرت کنید

صحبت کردن با دیگران در مورد موضوعات مختلف و چالش برانگیز ذهن را فعال می کند. با آدم های مختلف معاشرت و در مورد موضوعات مختلف گفت و گو کنید.

عضویت در گروه های اجتماعی مختلف مثل گروه های کتاب خوانی، شعرخوانی و… هم باعث می شوند که هم در ارتباط با دیگران قرار بگیرید و هم چیزهایی بخوانید و داده های اطلاعاتی جدید را به مغز وارد کنید.

مهارتی جدید یاد بگیرید

یادگیری مهارت های جدید در نقش یک ورزش مغز عمل می کند. این مهارت می تواند نواختن یک ساز جدید باشد یا فعالیت هایی مثل باغبانی، سفالگری، کارهای هنری و…

رژیم غذایی سالمی داشته باشید

تأثیر مثبت غذاهای سالم بر مغز ثابت شده است. سعی کنید حتماً پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 در رژیم غذایی تان وجود داشته باشد. سیب، گوشت بدون چربی، ماهی سالمون، گردو، شکلات تلخ، غلات، ماست و… هم از جمله مواد غذایی مفید برای مغز هستند.

دراین مقاله به موضوع ورزش مغز پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله تأثیر تغذیه بر سلامت روان را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه ورزش مغز می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

 


0 دیدگاه در “انواع ورزش مغز

 1. المیرا توانگر گفت:

  ایا استفاده از بسته های ذهن برتر را توصیه می کنید

  1. آیدانیتو گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر استفاده از این بسته ها ذهن شما را فعال و پویا می کنند می تواند روش مناسبی برای ورزش مغز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *