همسر عصبانی

همه ما می دانیم که خشم و عصبانیت می توانند برای یک رابطه بسیار آسیب زا باشند. یک همسر عصبانی قادر است با رفتارهایش انرژی شما را تخلیه و شما را خسته، نا امید و آشفته کند. عصبانیت یکی از زوجین سلامت روانی خودش، همسرش و رابطه را به خطر می اندازد.

اما اگر شما بتوانید با مهارت با یک همسر عصبانی برخورد کنید، ممکن است رابطه تان به طور چشمگیری تغییر کند. در این مقاله به روش های تأثیرگذاری برای تعامل با یک همسر عصبانی می پردازیم:

عصبانیت را با عصبانیت پاسخ ندهید

وقتی تلاش کنید که یک همسر عصبانی را کنترل کنید، ممکن است او حالت تدافعی به خودش بگیرد و همکاری کمتری با شما بکند. عصبانی شدن در برابر عصبانیت همسر هوشمندانه نیست. بهتر است به او اجازه بدهید که عصبانی باشد و بدانید که او در نهایت آرام خواهد شد.

هر چقدر شما آرام تر باشید، خشم او زودتر فروکش خواهد کرد. هدف این رفتار این است که تنش احساسی کاهش پیدا کند و خشم و خصومت کم کم تبدیل به همکاری شود.

در عین رعایت ادب و احترام، خودتان را ابراز کنید

همچنان که خواسته هایتان را صریح و محترمانه بیان می کنید، به احساسات و نیازهای همسرتان توجه کنید. با چنین رفتاری اعتماد به نفس، صداقت و گشودگی شما افزایش پیدا می کند و همسرتان را برای مسئولیت پذیری توانمند می کنید.

ارتباطی سازنده برقرار کنید و همسرتان را درک کنید

آدم ها اغلب خشمگین می شوند چون فکر می کنند که شنیده نمی شوند، جدی گرفته نمی شوند و کسی قدرشان را نمی داند. ممکن است فرد عصبانی نا امید باشد یا حس کند که کسی به او اهمیت نمی دهد.

برای جلوگیری از شعله ور شدن خشم همسرتان، با دقت به او گوش بدهید تا مطمئن شود که برای شما مهم است. نگاه عمیق تری داشته باشید تا نیازها و احساسات او را درک کنید. لازم نیست در مورد هر مسأله ای با همسرتان توافق داشته باشید اما بهتر است که دیدگاه او را بفهمید.

وقتی به گفته های همسرتان گوش می دهید، به آنچه می شنوید واکنش نشان بدهید. به عنوان مثال بگویید: «پس منظور تو این است که …. درست فهمیدم؟» این کار را بدون هیچ پیش فرض و قضاوتی انجام دهید.

صبر و دلسوزی را تمرین کنید

معمولاً احساساتی مثل ترس، غم یا درد کشیدن که همسرتان قادر به ابرازشان نیست ریشه های عصبانیت هستند.

در کوتاه مدت، خشم و عصبانیت به عنوان یک سپر عمل می کند و موجب می شود که همسرتان احساس کند قدرتمند است و کنترل امور را برعهده دارد. اما در طولانی مدت خودش هم از عصبانیت آسیب می بیند. به همین دلیل خیلی مهم است که دلسوز همسرتان باشید و از سرزنش کردن و شماتت کردن او جداً خودداری کنید.

صبر مثل یک پادزهر در برابر عصبانیت درونی خودتان و همسرتان عمل می کند و باعث می شود موقع مواجهه با عصبانیت رفتار هوشمندانه ای داشته باشید. با یادگیری و تمرین مهارت صبر کردن شما از هر عمل خود به خود و واکنشی ای که می تواند بعداً پشیمانتان کند جلوگیری می کنید.

صبوری و دلسوزی بنیان های انرژی مثبت و همکاری میان آدم ها هستند.

در درگیری ها و دعواهای بی اهمیت بازنده باشید

رهبران نظامی گاهی اوقات بعضی درگیری ها را از دست می دهند تا در نهایت برنده جنگ باشند. آن ها منابع و انرژی را صرف چیزهایی نمی کنند که نتوانند در آن ها برنده باشند. در روابط انسانی هم، از آنجایی که آدم ها عقاید، ایده ها، ترجیحات و انتظارات متفاوتی دارند، روابط می توانند به یک میدان جنگ تبدیل بشوند.

شما هم می توانید هوشمندانه وارد بحث ها و درگیری های بی اهمیت زیادی نشوید. به خاطر داشته باشید که دعوا کردن بر سر هر مسأله ای که به علت تفاوت های شخصیتی و اعتقادی بر سر آن توافق ندارید، بی فایده است و حتی اگر در این دعواها برنده باشید، در نهایت رابطه را تضعیف می کنید.

وقتی همسرتان آرام است در مورد مشکلات صحبت کنید

وقتی کسی شدیداً عصبانی است، توانایی های شناختی اش دچار نقص می شوند. صحبت کردن در مورد مسائل و مشکلات زمانی که همسرتان خشمگین است عاقلانه نیست. اجازه بدهید انرژی های منفی از خودتان و همسرتان دور شوند تا بتوانید گفت و گوی عاقلانه ای داشته باشید.

وقتی هر دو در آرامش هستید در مورد مسائلی که همسرتان را عصبانی می کنند، صحبت کنید. دراین زمان او ممکن است نسبت به شنیدن و درک کردن پذیراتر باشد.

همچنین فراموش نکنید که خودتان هم این قانون را رعایت کنید. وقتی هیجان زده و عصبانی هستید، زمانی را صرف آرام کردن خودتان بکنید. خشم موجب خشم می شود و آرامش یک فضای آرام را تقویت می کند.

به تأثیرگذار بودن فکر کنید، نه کنترل کردن

بر تلاش برای تغییر همسرتان تمرکز نکنید. شما نمی توانید او را تغییر بدهید. اما می توانید بر او تأثیر بگذارید. با ایجاد فضایی مثبت و آرامش بخش می توانید همکاری همسرتان را افزایش بدهید. وقتی رفتار خوشایندی با همسر عصبانی داشته باشید، ممکن است او به شما نزدیک تر شود و درک شما و احساساتتان برایش آسان تر شود.

برای تعامل با یک همسر عصبانی باید صبور باشید. صبوری، عشق ورزیدن، درک کردن و افزایش صمیمیت با یک انسان عصبانی، تأثیری جادویی دارد و می تواند تغییراتی اساسی در رابطه ایجاد کند.

در ادامه مطالعه مقاله «شیوه های همسرداری» را به شما پیشنهاد می کنیم.

در صورتی که با یک همسر عصبانی زندگی می کنید، برای آگاهی از بهترین روش های تعامل با او، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.