همسرداری مردان

در دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم، هر کاری که طبق اصول و با برنامه ریزی انجام شود موفق تر است و آینده بهتری دارد. ازدواج هم از این قاعده مستثنی نیست. وقتی یک زندگی مشترک آغاز شود، در واقع دو انسان با خصوصیات منحصر به فرد در کنار هم قرار می گیرند. پس طبیعی است که باید برای شناخت بیشتر و درک همدیگر و رسیدن به نقطه ای مشترک تلاش کنند. رسیدن به این نقطه مستلزم برنامه ریزی و رعایت نکاتی است.

احتمالاً واژه همسرداری به گوش همه ما خورده است. همسرداری مجموعه نکاتی است که زنان و مردان باید در زندگی زناشویی به آن توجه کنند تا بتوانند به آرامش برسند و عشق، احترام و صمیمیت را در خانه و خانواده افزایش دهند. این روزها بسیاری از همسران به دنبال یادگیری همسرداری موفق اند.

متأسفانه بسیاری از ما تصور می کنیم که همسرداری فقط وظیفه زنان است. اما این پیش فرض کاملاً غلط است. زندگی مشترک یک زندگی دو نفره است و هر دو نفر باید برای افزایش کیفیت آن تلاش کنند. در این مقاله تلاش کرده ایم که به موضوع همسرداری مردان بپردازیم.

همسرداری موفق

مردان برای این که یک همسر موفق باشند باید قبل از هر چیز خصوصیاتی را که در میان اکثر زنان مشترک است و ویژگی های خاص همسر خودشان را بشناسند.

بعد از این شناخت آن ها می توانند برای رفتارهایشان برنامه ریزی کنند و واکنش هایشان را در زندگی مشترک طوری تنظیم کنند که به نفع هر دو نفر و در جهت افزایش کیفیت ازدواج باشد. در این جا به تعدادی از مهم ترین نکات همسرداری مردان می پردازیم.

به همسرتان گوش بدهید

یکی از مهم ترین مهارت هایی که مردان در زندگی زناشویی باید به آن توجه کنند، مهارت گوش دادن است. گوش دادن با شنیدن متفاوت ا ست.

گاهی ما در مقابل فردی می شنویم و همچنان که او حرف می زند در خیالات، افکار و دغدغه های خودمان غرق می شویم. این حالت شنیدن است اما وقتی به صحبت های کسی گوش می دهیم، با همه وجود در آن جا حاضر هستیم و با تمرکز به آنچه دیگری می گوید گوش می دهیم.

در آموزش همسرداری ،مردان باید یاد بگیرند که شنونده ی دقیق و متمرکزی باشند تا همسرشان را درک کنند.

 از خشونت خانگی عمیقاً بپرهیزید

خشونت این قابلیت را دارد که یک رابطه را تمام و کمال نابود کند. متأسفانه خشونت خانگی یکی از انواع شایع خشونت در سراسر جهان است. اگر با همسرتان برخورد فیزیکی کنید، عشق، صمیمیت، احترام و اعتماد یک شبه از بین می رود.

چنانچه مردی هستید که به صورت کلامی یا غیرکلامی همسرتان را تحت خشونت قرار می دهید، حتماً از یک روانشناس کمک بگیرید.

ابراز عشق کنید

زنان به واسطه ابراز عشق همسرشان احساس امنیت می کنند و انگیزه شان در زندگی مشترک بالا می رود. به همسرتان بگویید که دوستش دارید و این دوست داشتن را به روش های مختلفی نشان بدهید.

ابراز عشق باید گاهی کلامی و گاهی غیرکلامی باشد. لازم نیست هدایای گران قیمتی بخرید. یک هدیه کوچک یا یک شاخه گل هم نمادی از عشق است. همچنین با کمک کردن به او و همراهی اش در انجام بعضی فعالیت ها، در واقع عشقی را که نسبت به او احساس می کنید، عملی می کنید.

همسرتان را محدود نکنید

متأسفانه عده ای در جوامع سنتی تصور می کنند که زنان در زندگی زناشویی فقط وظیفه دارند نیازهای جنسی همسرشان را برآورده کنند، بچه دار شوند و خانه داری کنند. اما واقعیت این است که زن هم مثل مرد یک انسان است، استعدادهایی دارد و باید آن ها را شکوفا کند.

همسرتان را محدود نکنید. با برنامه ریزی و همراهی، شرایطی را فراهم کنید تا او به علائقش بپردازد.

او را مجبور به رابطه جنسی نکنید

رابطه جنسی میان دو نفر برقرار می شود. پس علاقه و رضایت هر دو نفر شرط است. در زندگی مشترک، هرگز بدون رضایت همسرتان با او رابطه جنسی برقرار نکنید. اگر چنین رفتاری داشته باشید، در حقیقت مرتکب خشونت علیه زنان شده اید و نمی توانید انتظار داشته باشید که همسرتان از زندگی با شما لذت ببرد.

برای همسرتان تصمیم نگیرید

یکی از مهم ترین اصول همسرداری مردان این است که باور داشته باشند صاحب همسرشان نیستند و با یک فرد بزرگسال زندگی می کنند، نه یک کودک. اگر برای همسرتان تصمیم بگیرید، در واقع فردیت او را انکار کرده اید و به او و توانایی هایش احترام نگذاشته اید.

شما دو نفر هستید، در نتیجه تصمیم های مرتبط با زندگی زناشویی باید دو نفره گرفته شوند. در تصمیم های فردی هم می توانید از همدیگر کمک بگیرید و راهنمایی بخواهید. اما نباید به جای دیگری تصمیم بگیرید.

این ها فقط تعدادی از اصولی هستند که باید در همسرداری مردان مورد توجه قرار بگیرند. یک همسرداری موفق بسیار گسترده تر و مستلزم آگاهی، آموزش و تمرین است.

در ادامه مطالعه مقاله «شیوه های همسرداری» را به شما پیشنهاد می دهیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش های همسرداری موفق و آموزش همسرداری ، می توانید با مشاورین خانواده آیدانیتو تماس بگیرید.