همجنسگرایی

همجنسگرایی (homosexuality) یا «عشق به همجنس» که با ارضای غریزه جنسی از طریق رابطه با جنس موافق همراه است، در دین اسلام حرام است و یک گناه کبیره محسوب می شود. البته این نوع رابطه از نظر سایر ادیان هم پذیرفته نیست و یک انحراف جنسی محسوب می شود.

اما امروزه پیروان مکاتب مادی و ساکنان بسیاری از کشورهای غربی که دین و قوانین الهی را بهترین و سالم ترین برنامه زندگی و راه رسیدن به کمال نمی دانند، این رابطه را پذیرفته و حتی در بعضی مناطق جهان ازدواج دو زن یا دو مرد را به رسمیت می شناسند!

در سال 1957، در اولین نسخه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شد، همجنس گرایی در دسته اختلالات روانی قرار گرفت. اما این طبقه بندی دوام نداشت. بین سال های 1970 تا 1972، تجدید نظر و تغییرهایی در این زمینه انجام گرفت. در نهایت در سال 1973، همجنسگرایی از فهرست اختلالات روانی خارج شد.

 

 

اما همچنان این رفتار جنسی در مناطقی از جهان که دین را سرلوحه زندگی قرار داده اند، یک انحراف محسوب می شود. در این مقاله به دلایل اشتباه بودن رابطه همجنس خواهانه از منظر دینی می پردازیم:

نابودی ازدواج و خانواده

همجنسگرایی رابطه ای است بر خلاف رابطه عادی و بهنجاری که یک زن و مرد در کنار هم دارند و به تولید مثل و ادامه نسل منجر می شود. ازدواج در ادیان مختلف به معنای زندگی مشترک یک زن و مرد است و خانواده نهادی است که توسط زن و مردی که صاحب فرزند می شوند، ساخته می شود.

با این تعریف همجنسگرایی در مقابل ازدواج و کانون خانواده قرار می گیرد و مانع ادامه نسل است.

بیماری های جنسی

بر خلاف نظر همجنسگرایان که معتقدند رابطه آن ها به کسی صدمه نمی زند، این نوع رابطه احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی را افزایش می دهد. در واقع همجنسگرایی فرایند سرایت بیماری هایی مثل هپاتیت B و ایدز و … را تسهیل و تسریع می کند.

تولید مثل

تولید مثل نتیجه آمیزش یک زن و مرد است. ادیان الهی انسان ها را به تولید مثل در چهارچوب ازدواج رسمی و در نهاد خانواده تشویق می کنند. زاد و ولد جز به واسطه رابطه میان یک زن و یک مرد ممکن نیست و این چیزی است که با همجنسگرایی منافات دارد.

 

تغییر نقش های زنانه و مردانه

از نظر دین اسلام، زنان و مردان با توجه به ویژگی های جسمی و روانی منحصر به فردشان، وظایف و نقش هایی دارند و مکمل همدیگر هستند. این تفاوت در وظایف و نقش ها به این معنی نیست که جنسیتی بر جنسیت دیگر برتری دارد، بلکه تفاوت ها لازمه آرامش، تکامل و دوام یک رابطه هستند.

همجنسگرایی در نقش های زنانه و مردانه اختلال ایجاد می کند و مانع رفتارهای انسان ها بر اساس فطرت و طبیعت شان می شود.

سردرگمی هویتی

در جوامع مختلف، مخصوصاً جوامع سنتی که ارزش های سنتی و مذهبی هویت انسان ها را شکل می دهند، همجنسگرایی یک فرد او را دچار سردرگمی هویتی می کند. فرد همجنسگرا طوری زندگی و رفتار می کند که بر خلاف هنجاری های جامعه است.

جامعه او و هویتش را به رسمیت نمی شناسد چون تطابقی با نقش های زنانه و مردانه پذیرفته شده ندارد. به همین دلیل معمولاً همجنسگراها به انواع اختلالات روانی مثل افسردگی و اضطراب مبتلا می شوند.

اگر نشانه های همجنسگرایی را در خودتان یا یکی از نزدیکانتان می‌بینید، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

در ادامه مطالعه مقاله «آشنایی با بیماری های جنسی» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.