آیدانیتو > مهاجرت سوئد
منتخب مهاجرت, مهاجرت به سوئد

مهاجرت سوئد

مهاجرت سوئد

کشور سوئد واقع در شمال اروپا و یکی از کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی است. این کشور از غرب با نروژ، از شمال شرقی با فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با دانمارک همسایه است.

جمعیت سوئد تقریباً ده میلیون است و پایتخت آن استکهلم نام دارد. بیشتر جمعیت سوئد در شهرهای بزرگ استکهلم، گوتنبرگ و مالو ساکن هستند و با توجه به آب و هوای بیش از حد سرد مناطق شمالی این کشور، شهرهای قابل سکونت در جنوب سوئد واقع شده اند.

در حال حاضر سوئد یکی از توسعه یافته ترین کشورهای جهان است. سیستم اقتصادی شفاف و سالم، اقتصاد پویا، استانداردهای بالای زندگی، نرخ پایین بیکاری، امکانات بهداشتی با کیفیت، نظام آموزشی منحصر به فرد، مدارس و دانشگاه های معتبر و امکانات مدرن شهری موجب شده اند که روز به روز متقاضیان مهاجرت سوئد تعدادشان بیشتر شود.

مهاجرت به سوئد به واسطه روش های مختلفی امکان پذیر است و هر کدام از این روش ها نیازمند شرایط و مدارک خاصی هستند. در این مقاله به انواع روش های مهاجرت سوئد می پردازیم:

مهاجرت تحصیلی به سوئد

تحصیل در سوئد روشی برای مهاجرت به این کشور نیست. یعنی به بیان دقیق تر، کسی نمی تواند با دریافت ویزای تحصیلی و ورود به کشور سوئد، اقامت دائم این کشور را به دست بیاورد اما هر فردی که از یک دانشگاه در سوئد فارغ التحصیل شود، به مدت شش ماه فرصت دارد که در این کشور کار پیدا کند.

اگر او در این شش ماه کار پیدا کند می تواند مشغول به کار شود و ویزای تحصیلی اش را به ویزای کاری تبدیل کند. بعد از پنج سال کار در سوئد می توان برای اقامت دائم در این کشور تقاضا کرد. به همین دلیل بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به سوئد دارند، ابتدا برای ادامه تحصیل وارد سوئد می شوند و بعد با کار پیدا کردن در این کشور اروپایی ماندگار می شوند.

مهاجرت کاری به سوئد

مهاجرت کاری یکی دیگر از روش های مهاجرت سوئد است. در این روش فرد با دریافت ویزای کاری به سوئد مهاجرت می کند و در آن جا مشغول به کار می شود. بعد از پنج سال کار و زندگی در سوئد، امکان تقاضا برای دریافت اقامت دائم این کشور وجود دارد.

متأسفانه مهاجرت کاری به سوئد چندان آسان نیست چون این کشور مثل کانادا و آلمان یک سیستم مشخص و علمی برای جذب نیروهای متخصص و باتجربه ندارد. مهاجرت کاری به سوئد فقط در صورتی امکان پذیر است که متقاضی از جانب یک کارفرما در سوئد پیشنهاد کاری داشته باشد. و البته کارفرما باید قبلاً سه ماه در سوئد و سه ماه در کل کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگهی کار داده و شخص مناسبی را پیدا نکرده باشد. تنها در این صورت او می تواند نیروی کاری را از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا استخدام کند.

در صورت برخورداری از پیشنهاد کاری از یک کارفرما در سوئد، حقوق پیشنهادی ای معادل 13000 کرون در ماه و اثبات توانایی برای پرداخت هزینه های زندگی، فرد می تواند وارد فرایند مهاجرت سوئد شود.

سرمایه گذاری، کارآفرینی و ثبت شرکت

افرادی که از تمکن مالی برخوردار باشند و تجربه راه اندازی و مدیریت کسب و کار داشته باشند، می توانند تجربه و منابع مالی خودشان را وارد چرخه اقتصاد سوئد کنند و به همراه اعضای خانواده شان به سوئد مهاجرت کنند.

در این روش فرد اجازه اقامت دو ساله دریافت می کند و بعد از دو سال کارآفرینی در سوئد می تواند در صورت موفق بودن، دو سال دیگر اجازه اقامتش را تمدید کند.

در نهایت بعد از چهار سال، اگر کسب و کار پرسود باشد، فرد همه مالیات هایش را پرداخته باشد و جرمی مرتکب نشده باشد، می تواند اقامت دائم سوئد را دریافت کند.

در این مقاله به موضوع مهاجرت سوئد پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله «مدارک مهاجرت کاری به سوئد» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه انواع روش های مهاجرت سوئد، می توانید با مشاوران آیدانیتو، در زمینه تحصیل، مهاجرت و اخذ ویزا تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *