معافیت پزشکی خدمت

در این مقاله قصد داریم به بررسی معافیت پزشکی خدمت بپردازیم. مشمولانی که به دنبال معافیت پزشکی هستند با مطالعه مقاله پیش رو از جزئیات، شرایط، انواع بیماری ها و فرایند معافیت پزشکی آشنا می شود. سربازی امری ضروری است که به تمامی افراد ذکور ایرانی و از سن 18 سالگی اجبار است، اما برخی از موارد موجب معافیت دائم، موقت و یا کسری خدمت می شود، معافیت پزشکی هم از جمله معافیت هایی است که مشمولان را از معافیت موقت و در برخی از موارد معافیت دائم برخوردار می کند، همراه ما باشید. به طور کلی مشمولان خدمت سربازی از نظر مزاج، جسم، روان در چهار دسته جای می گیرند:

  • افرادی که از نظر روحی و جسمی سالم و قادر به انجام سربازی هستند.
  • افرادی که به علت نقص عضو و یا بیماری از سلامت کامل برخوردار نیستند و قادر به انجام خدمت بدون رزم هستند.
  • افرادی که به دلیل عدم رشد و یا ابتلا به بیماری موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.
  • افرادی که به علت بیماری های جسمی، روانی یا … به طور دائم قادر به انجام خدمت در دوره ضرورت نیستند.

معافیت پزشکی چشم

به طور کلی طرز معاینه و ضوابط بیماری ها و موارد پزشکی از جمله بیماری و ضعف چشم با توجه به مقطع تحصیلی مشمولان متفاوت می باشد. بر اساس آیین نامه نظام وظیفه، مشمولانی که دارای فوق دیپلم و پایین تر هستند. ضعف بینایی (هیپرومتروپی و هیوچی) برای یک چشم بیش از 6 دیوپتر و برای مشمولان دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر یک چشم بیش از 8 دیوپتر است، در صورتی که قصد دریافت معافیت پزشکی را هم دارید باید برگ واکسیناسیون را هم تکمیل کنید چون مشخص نیست که با درخواست معافیت پزشکی خدمت چشم شما موافقت و یا مخالفت شود و یا حتی امکان دارد معافیت موقت دریافت نمایید تا مشکل شما رفع شود و بعد، اقدامات لازم برای اعزام به سربازی را انجام دهید. با توجه به ماده 42 مکرر قانون مشمولانی که معاف شناخته نمی شوند، می توانند به رأی شورای پزشکی اعتراض کنند؛مشمولین عزیز توجه داشته باشند که حق اعتراض به رأی شورای عالی پزشکی را ندارند به این دلیل که رأی شورای عالی پزشکی قطعی و لازم الاجراست افرادی که قبل از اعزام به خدمت در شورای عالی سرباز شناخته شوند، در صورت تشدید بیماری باید به خدمت اعزام شوند و از طریق یگان در خصوص معافیت اقدام نمایند.

معافیت پزشکی حین خدمت

مشمولان عزیزی که در حال انجام خدمت نظام وظیفه هستند و قصد دارند از معافیت پزشکی خدمت استفاده کنند توجه داشته باشند که اقدامات لازم برای معافیت را از طریق یگان های خدمتی انجام دهند و وضعیت روانی، جسمی و … خود را از طریق یگان خدمتی انجام دهند و در صورت تأیید شورای پزشکی با درخواست سربار موافقت و یا مخالفت می شود.

معافیت پزشکی حین تحصیل

رسیدگی به تقاضای معافیت تحصیلی، انصراف و یا اخراج بررسی می شود. بنابراین در حین استفاده از معافیت تحصیلی، معافیت پزشکی بررسی نمی شود. به مشمولان عزیز توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه معافیت ها بعد از مطالعه معافیت پزشکی خدمت مقاله معافیت های سربازی را مطالعه کنند. اگر قصد دریافت معافیت پزشکی را دارید، می توانند با مشاوران آیدانیتو در تماس باشید.