معافیت مددجویان

در این مقاله قصد داریم راجع به معافیت مددجویان صحبت کنیم ، مشمولان خدمت در مقاله معافیت مددجویان با شرایط کلی معافیت، انواع معافیت مددجویان به مدارک ، فرایند و … آشنا خواهند شد. بنابراین توصیه می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. همان طور که اطلاع دارید خدمت وظیفه امری اجباری از سن پایان 18 سالگی برای تمام افراد ذکور ایرانی است که قانون آن تمامی افراد را در بر می گیرد. در برخی از موارد خاص معافیت دائم و موقت سربازی به افراد داده می شود، افرادی که دارای مصدومیت، برخی از مشکلات اجتماعی و … هستند می توانند از این نوع معافیت ها استفاده کنند.

انواع معافیت سربازی مددجویان

منظور از مددجویان، افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و یا سازمان بهزیستی است.

  • یکی از فرزندان ذکور مادران فاقد همسر که تحت پوشش این دو مرکز هستند، می توانند از معافیت مددجویان (ماده 44 مکرر نظام وظیفه) بهره مند شوند.
  • مشمولانی که خود دارای فرزند معلول هستند.
  • مشمولانی که با بانوان معلول (معلولیت جسمی – حرکتی) ازدواج می کنند.
  • مشمولانی که تنها پسرخانواده های تحت پوشش هستند.

شرایط معافیت سربازی مددجویان

هر یک از موارد گفته شده دارای شرایط خاصی هستند و لزوماً تمامی افراد از معافیت برخوردار نمی شوند به عنوان مثال افرادی که با بانوان معلول جسمی – حرکتی ازدواج می کنند از معافیت موقت 5 ساله برخوردار می شوند و بعد از آن در صورت استمرار ازدواج معافیت موقت، همسر مشمول فوت نماید و یا طلاق بگیرد (از دست دادن همسر)، مشمول می بایست ظرف 6 ماه خود را معرفی کرده و اقدامات لازم برای اعزام انجام دهد. در غیر این صورت مشمول غایب شناخته شده و با توجه به قوانین نظام وظیفه با آن برخورد می شود. اما مهم ترین نکته ای که در تمامی موارد مورد بررسی قرار می گیرد، عدم غیبت در سربازی است در صورتی که مشمول شامل غیبت در سربازی باشد، نمی توانند از معافیت، کسری و … استفاده نماید، توجه داشته باشید که در صورت عفو و بخشش (رهبری و …) تنها جرایمی از قبل اضافه خدمت و وجه نقدی، قابل بخشش است و معافیت ها از جمله این نوع معافیت به مشمول تعلق نمی گیرد. توصیه می کنیم برای کسب اطلاع بیشتر راجع به شرایط هر یک از موارد معافیت مددجویان به مقاله شرایط معافیت مددجویان مراجعه کنید تا از اطلاعات کامل، شرایط و ضوابط موجود مطلع شوید. همچنین می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید و از شرایط خود و قوانین و مقررات مطلع شوید.

مراحل معافیت مددجویان

مشمولانی که از شرایط معافیت مددجویان برخوردار هستند، برای دریافت معافیت با در دست داشتن تمامی مدارک مورد نیاز به دفاتر پلیس + 10 مراجعه خواهند کرد ، برای کسب اطلاع از جزئیات مراحل معافیت مددجویان به مقالات مرتبط مراجعه کنید. همچنین پیشنهاد می کنیم بعد از مطالعه معافیت مددجویان مقاله معافیت های سربازی 97 را نیز مطالعه کنید تا از جزئیات سایر معافیت ها مطلع شوید. در صورت بروز هرگونه سؤال و ابهام پیرامون نظام وظیفه، مانند معافیت مددجویان، شرایط و انواع این نوع معافیت و نیاز به مشاوره می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.