معافیت تحصیلی

مشمولیت سربازی از سن 18 سالگی تمام یعنی آغاز 19 سالگی شروع می شود و دانش آموزان، دانشجویان و … برای ادامه تحصیل و … باید تکلیف نظام وظیفه خود را مشخص کند. آن دسته از افرادی که قصد ادامه تحصیل ندارند، می بایست دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال کنند و به مدت 21 ماه امر مقدس سربازی را انجام دهند، اما مشمولینی که قصد دارند به ادامه تحصیل بپردازند، می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند. البته معافیت تحصیلی خود دارای شروط و فرایند خاصی است که قصد داریم در مقاله معافیت تحصیلی به آن بپردازیم. مشمولان عزیز در مقاله پیش رو با جزئیات معافیت تحصیلی از جمله وضعیت معافیت تحصیلی، داوطلبان آزاد و … آشنا خواهید شد. همراه ما باشید.

معافیت تحصیلی نظام وظیفه

مشمولین عزیز بهتر است نکات مهم معافیت تحصیلی نظام وظیفه مطلع شوید.

  • تحصیل دانش آموزان می بیاست به صورت پیوسته باشد.
  • دانش آموزان داوطلب آزاد که بعد از رسیدن به سن مشمولیت تحصیل کرده باشند، معافیت تحصیلی تعلق نخواهد گرفت.
  • دانش آموزان انصرافی – ترک تحصیلی باید ظرف مدت 4 ماه خود را معرفی کنند تا شامل غیبت در سربازی نشوند.
  • مشمولین ترک تحصیلی و یا داوطلبان آزاد حداکثر تا سن 18 سالگی مجاز به شروع تحصیل به صورت حضوری و دریافت معافیت هستند.

معافیت تحصیلی دانش آموزان

دانش آموزان مدارس، دانشجویان مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و یا مورد تأیید آن وزارت، دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات عالی دولتی داخلی و خارجی مورد تأیید وزارتخانه های علوم و بهداشت و طلاب حوزه های علمیه که در حال تحصیل هستند و به سن مشمولیت رسیده اند، تا زمانی که به تحصیل خود ادامه می دهند، از اعزام به خدمت معاف هستند.

مهلت معافیت تحصیلی

دانش آموزان تا 20 سالگی می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند و رشته های تحصیلی تأثیری در این مهلت معافیت ندارد. توجه داشته باشید که دانش آموزانی که در سن مشمولیت در مقطع راهنمایی به تحصیل می پردازند، تا پایان 20 سالگی حق تحصیل دارند. اما دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی آنان مهلت استفاده از معافیت تحصیلی مختلف دارند، مقطع دانشجویان از کاردانی تا دکتری در نظر گرفته شده است که بر این اساس از لحاظ قانون نظام وظیفه مهلت معافیت تحصیلی برای هر یک به شرح زیر می باشد.
حداکثر معافیت برای دانشجویان در مقطع کاردانی: دو و نیم سال، در مقطع کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته: سه سال، کارشناسی پیوسته: 5 سال، کارشناسی ارشد پیوسته: شش سال، دکترای پزشکی پیوسته هشت سال، دکترای تخصصی: شش سال است.
دانش آموزان، دانشجویان، طلاب، انصرافی، اخراجی و یا ترک تحصیلی و یا فارغ التحصیلان موظف هستند اقدامات مربوط به سربازی را انجام دهند ، مهلت معرفی مشمولان مذکور حداکثر یک سال بعد از تاریخ انصراف، ترک تحصیل است. در غیر این صورت شامل غیبت در سربازی شده و از محدودیت هایی برخوردار خواهند شد. پیشنهاد می کنیم بعد از مطالعه معافیت تحصیلی مقاله معافیت های سربازی 97 را مطالعه کنید.

در صورتی که سؤالی پیرامون معافیت تحصیلی دارید آن را با مشاوران آیدانیتو مطرح کنید.