مصاحبه دکتری سراسری 99

همان طور که می دانید پذیرفته شدن در آزمون سراسری دکتری، به تنهایی امکان ورود به دانشگاه را تضمین نمی کند. در صورتی که داوطلب در آزمون نمره ی قبولی را کسب کند، دعوت به مصاحبه می شود. در صورتی که در هر مرحله ی مصاحبه، داوطلب نتواند حداقل نمره ی قبولی را از داوران مصاحبه کننده کسب کند، پذیرش وی منتفی است و نمی تواند وارد دانشگاه شود.

برای مؤفقیت قطعی خود در مصاحبه دکتری دانشگاه سراسری با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

نکته ی قابل توجه در پذیرش دوره ی دکتری 97، افزایش سهم نمره آزمون ورودی به 50% است و 50% باقی مانده مختص به امتیازات کسب شده داوطلب در زمان مصاحبه است. 30% امتیاز مصاحبه، به نمره ی مصاحبه و 70% به امتیازات فعالیت های پژوهشی، آموزشی تعلق می گیرد. یک خبر خوب در مورد مصاحبه ی آزمون دکتری سراسری حذف محدودیت مصاحبه است؛ یعنی هر داوطلب می تواند در مصاحبه تمامی دانشگاه هایی که دعوت به مصاحبه شده است، شرکت کند.

زمان مصاحبه دکتری سراسری

پس از اعلام نتایج چند برابر ظرفیت ، هر دانشگاه زمان مشخصی برای مصاحبه هر رشته مشخص می کند و جدول زمانبندی را در سایت خود منتشر می کند.

مدارک لازم جهت شرکت در مصاحبه دکتری سراسری

1- اصل مدرک کارشناسی ارشد یا اصل گواهی تأیید شده دانشگاه محل تحصیل، برای داوطلبانی که دانشجوی سال آخر هستند. 2- اصل مدرک کارشناسی برای تمامی داوطلبان و اصل مدرک کاردانی برای داوطلبانی که فارغ التحصیل دوره ی کارشناسی ناپیوسته هستند. 3- اصل شناسنامه یا اصل کارت ملی 4- اصل گواهی عضویت هیأت علمی (رسمی – قطعی) یا (رسمی – آزمایشی) برای افرادی که از امتیاز مربی استفاده می کنند. 5- تمامی مدارک مربوط به سوابق علمی، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی 6- ارائه ی طرح واره (برای واحد دانشگاهی پژوهش محور) نکته: علاوه بر مدارک فوق، داوطلب موظف به همراه داشتن مدارک درخواستی دانشگاه مورد نظر نیز می باشد.

حداقل امتیاز پذیرفته شدن را هر دانشگاه به صورت مجزا مشخص می کند

شرایط شرکت در مصاحبه دکتری سراسری 98

متقاضیان دوره ی دکتری در صورتی که شرایط زیر را داشته باشند، می توانند در مصاحبه ی دکتری 98 شرکت کنند.

شرایط عمومی پذیرش

1- داشتن صلاحیت عمومی 2- نداشتن منع قانونی تحصیل از جانب سازمان نظام وظیفه برای داوطلبان مرد

شرایط اختصاصی

1- مدرک کارشناسی ارشد 2- حد نصاب قبولی در آزمون دکتری تخصصی 3- شرکت در جلسه ارزیابی و مصاحبه و کسب حداقل امتیاز طبق جداول زیر:

جدول امتیازات پژوهشی (حداکثر 40 امتیاز)

ردیف نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
1 1- مقالات علمی – پژوهشی مرتبط با رشته 2- گواهی ثبت اختراع 3- برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر 22 امتیاز –       هر مقاله 7 امتیاز –    ثبت اختراع 5-7 امتیاز –    برگزیدگی 3-7 امتیاز
2 مقالات علمی – ترویجی 6 امتیاز –    هر مقاله تا 2 امتیاز
3 مقالات چاپ شده معتبر 4 امتیاز –       خارجی 2 امتیاز –       داخلی 1 امتیاز
4 تألیف یا ترجمه کتاب 4 امتیاز *
5 کیفیت پایان نامه ارشد 4 امتیاز *
6 جمع 40 امتیاز *

جدول امتیازات آموزشی (حداکثر 30 امتیاز)

ردیف نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
1 معدل و کیفیت دانشگاه کارشناسی تا 6 امتیاز طبق نظر کمیته
2 معدل و کیفیت دانشگاه کارشناسی ارشد 5 امتیاز طبق نظر کمیته
3 طول مدت تحصیل کارشناسی 3 امتیاز طبق نظر کمیته
4 طول مدت تحصیلی کارشناسی ارشد 3 امتیاز طبق نظر کمیته
5 برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی 5 امتیاز
6 مدرک زبان معتبر 8 امتیاز
7 جمع 30 امتیاز
  طبق جدول فوق امتیاز داوطلبان محاسبه می شود و پس از انجام مصاحبه از داوطلبان دعوت شده ، داوطلبین با حداکثر امتیاز کسب شده وارد دانشگاه می شوند.

زمان اعلام نتایج دکتری سراسری 98

پس از اعلام نتایج اولیه و دعوت به مصاحبه ی پذیرفته شدگان، نتایج نهایی ورود به دوره ی دکتری از طریق امتیازات کسب شده در مصاحبه، در دهه ی اول شهریور و از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org اعلام می گردد.

چگونه می توان به مؤفقیت در مصاحبه دکتری دست یافت؟

مؤفقیت در مصاحبه دکتری و تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر از آرزوهای هر فرد شرکت کننده در آزمون دکتری است. اما باید بدانید که قبولی در مصاحبه دکتری مرهون رعایت نکات و مواردی چند است. در صورت نیاز به اطلاع از این موارد و تضمین مؤفقیت خود در مصاحبه دکتری با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس حاصل فرمایید.
در این مقاله به بررسی مصاحبه دکتری سراسری 98 پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله مصاحبه بدون آزمون دکتری سراسری 98 بزنید. 
اگر سوالی در زمینه مصاحبه دکتری سراسری 98 ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.