کودک, منتخب خانواده

مشاوره کودک

 

مشاوره کودک

دوران کودکی دوران بسیار با اهمیتی است. زیگموند فروید، بنیان گذار علم روانشناسی مدرن، معتقد است که شخصیت ما انسان ها در پنج سال اول زندگی شکل می گیرد. در واقع روابطی که در کودکی با والد هم جنس و غیر هم جنس خودمان داریم، شیوه های فرزندپروری پدر و مادرمان و اتفاقاتی که در کودکی تجربه می کنیم شکل دهنده شخصیت ما در بزرگسالی هستند.

والدین نباید از سال های اولیه زندگی فرزندانشان غافل شوند. هر اتفاق ناگواری در این دوران می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. به عنوان مثال اگر پدر و مادر نسبت به رفت و آمد و روابط کودکشان بی توجه باشند یا او را متناسب با سنش از سوء استفاده های جنسی آگاه نکنند، ممکن است کودک توسط منحرفان جنسی مورد تعرض قرار بگیرد و دچار فروپاشی روانی شود.

با توجه به اهمیت دوران کودکی، استفاده از خدمات مشاوره کودک می تواند به هر پدر، مادر، معلم یا فردی که با کودکان در تعامل است، کمک کند تا در زمینه فرزندپروری، مراقبت از کودک، حل مشکلات کودک و روش های درمان اختلالات کودکان اطلاعات کامل و جامعی کسب کند.

مشکلات کودکان

تربیت فرزندان همیشه راحت نیست. بعضی از کودکان به واسطه ویژگی های ژنتیکی ای که به ارث برده اند، خصوصیاتی دارند که تعامل با آن ها را دشوار می کند. مثلاً ممکن است کودک لجباز باشد، نافرمانی کند یا رفتارهای پرخاشگرانه داشته باشد. البته در بسیاری از مواقع این تعارضات و ناهنجاری ها نتایج شیوه های غلط فرزندپروری هستند.

والدین معمولاً در مواجهه با این ناهنجاری ها احساس درماندگی می کنند و نمی دانند که دقیقاً باید از چه راهکاری استفاده کنند. در چنین شرایطی مشاورین کودک می توانند با توجه به تخصص و تجربه ای که دارند، آن ها را یاری کنند.

گاهی اوقات کودک مبتلا به یک مشکل جسمی یا روانی عمیق و جدی است که منجر به افسردگی، اضطراب، شب ادراری، بی خوابی یا  بدخوابی، اختلالات خوردن، مشکلات تحصیلی، ناتوانی در یادگیری و … شده است.

ریشه این مشکلات باید هر چه زودتر شناخته شود و درمان این اختلالات باید هر چه زودتر آغاز شود. خدمات مشاوره کودک می تواند والدین را در جریان بهترین روش های درمانی قرار دهد.

مشاوره کودک در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است. مشاوران کودک در آیدانیتو می توانند در زمینه های زیر به والدین مشاوره بدهند:

اختلالات کودکان

اختلالاتی مثل اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز، اختلال یادگیری، اضطراب، افسردگی، اختلالات خواب و … اختلالاتی مهم و آسیب زا هستند که در صورت بروز در دوران کودکی باید حتماً جدی گرفته و درمان بشوند و اگر نه ممکن است در بزرگسالی عمیق تر شوند.

مشکلات ارتباطی کودکان

گاهی کودکان به دلیل ویژگی های ژنتیکی یا روش های غلط تربیتی والدین خصوصیاتی دارند که مانع عملکرد مثبت شان در زندگی هستند. پرخاشگری، خجالت، دروغگویی، وابستگی و … از جمله این خصوصیات هستند.

مشکلات تحصیلی

والدین زیادی نگران مشکلات تحصیلی و عملکرد ضعیف کودکشان در مدرسه هستند. مشکلات تحصیلی دلایل مختلفی دارند. اختلالات یادگیری، بهره هوشی پایین یا مشکلاتی در محیط خانه و خانواده می توانند علت مشکلات تحصیلی باشند.

آموزش جنسی

کودکان در سن حساسی قرار دارند. آن ها ساده، بی تجربه و ضعیف اند و ممکن است طعمه منحرفان جنسی شوند. والدین باید روش های صحیح آموزش جنسی به کودکان را یاد بگیرند.

البته این اصلاً به معنای آموزش رابطه جنسی به کودکان نیست. بلکه کودکان باید با مفاهیمی مثل نقاط حساس بدن و عدم اجازه به دیگران برای لمس این نقاط آشنا بشوند.

کودکان استثتایی

کودکان معلول جسمی یا ذهنی، کودکان ناشنوا یا کم شنوا، کودکانی که نابینا یا کم بینا هستند و آن هایی که از بیماری های خاص رنج می کشند ویژگی های روانی مخصوص به خودشان را دارند. والدین باید این کودکان را درک کنند و شیوه های تعامل با کیفیت با آن ها را یاد بگیرند.

توجه به کودکان، مراقبت از آن ها و استفاده از روش های فرزندپروری سالم و کارآمد آینده یک کودک را تضمین کند.

در ادامه مطالعه مقاله «روانشناسی کودک» را به شما پیشنهاد می کنیم.

در صورتی که شاهد مشکل یا اختلالی در کودکتان هستید یا در انتخاب روش های مناسب برای تربیت فرزندتان سردرگم شده اید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *