مدیریت زمان

اگر بخواهیم بدانیم که مدیریت زمان چیست ، می توانیم آن را فرایندی تعریف کنیم که موجب می شود به زمانی که در اختیار داریم نظم ببخشیم و برای انجام دادن مسئولیت هایمان در یک بازه زمانی مشخص برنامه ریزی داشته باشیم. یک مدیریت زمان درست و هوشمندانه موجب می شود که عملکردمان ارتقا پیدا کند و کارها را، حتی در شرایطی که فشار کاری بالا است، در زمان کمتری انجام دهیم. ناتوانی در مدیریت زمان به عملکرد ما آسیب می زند و منجر به تجربه استرس زیادی می شود.

گاهی اوقات به نظر می رسد که در طول شبانه روز به اندازه کافی برای انجام کارهایمان وقت نداریم. اما از آنجایی که همه ما انسان ها 24 ساعت در اختیار داریم، چطور بعضی افراد در این مدت کار بیشتری انجام می دهند؟ پاسخ این سؤال فقط دو کلمه است: مدیریت زمان. آدم های موفق از مهارت مدیریت زمان برخوردار هستند.

یک مدیریت زمان مؤثر باعث می شود که هوشمندانه تر کار کنیم نه سخت تر.

مزایای مدیریت زمان و برنامه ریزی

قطعاً مدیریت زمان و برنامه ریزی مزایای بسیاری دارد اما مهم ترین مزایای آن شامل موارد زیر است:

  • بهره وری و کارآمدی بیشتر
  • استرس کمتر
  • فرصت های بیشتر برای دست یابی به اهداف شغلی
  • پیشرفت تحصیلی و شغلی

عدم مدیریت زمان می تواند منجر به تجربه موارد زیر شود:

  • ناکار آمدی
  • کیفیت پایین کار
  • استرس بالا
  • جاماندن از ضرب الاجل ها
  • عدم دست یابی به اهداف شغلی

مهارت های مدیریت زمان

ما انسان ها برای این که بتوانیم مدیریت زمان را به خوبی انجام دهیم نیازمند یادگیری مهارت هایی هستیم.

مهارت هایی مثل:

اولویت بندی

انجام دادن هم زمان همه فعالیت ها غیر ممکن است اما اگر اولویت بندی بلد باشید می توانید مهم ترین فعالیت ها را با نظم منطقی ای انجام دهید.

وقتی کارها را بر اساس اولویت شان فهرست می کنید، به این توجه کنید که هر فعالیتی چقدر زمان می برد، تا چه زمانی باید آماده شود و اگر تا آن زمان انجام نشود چه اتفاقی می افتد.

برنامه ریزی

برنامه ریزی مهارت بسیار مهمی است و روزها، هفته ها و ماه های زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد. وقتی برنامه ریزی کنید، می دانید که در چه زمانی باید مشغول چه کاری باشید.

بعضی از آدم ها حتی در برنامه ریزی زمان هایی را که پر انرژی تر و مولد تر هستند در نظر می گیرند و به مهم ترین کارها اختصاص می دهند و از سویی دیگر می دانند که چه زمانی کم انرژی اند و در آن زمان به فعالیت های سبک تر می پردازند.

تهیه فهرست

اگر فهرستی از کارهایی که باید انجام شوند تهیه کنید، کارهای مهم را فراموش نمی کنید و در طول روز مدام به این فکر نمی کنید که چه کارهایی باید انجام دهید. چون به واسطه فهرست تان از آن ها آگاه هستید.

 هر روز فهرستی از فعالیت هایتان تهیه کنید تا کم تر نگران باشید.

استراحت کردن

استراحت کردن بدون شک بخش مهمی از مدیریت زمان است. شاید فکر کنید که ساعت های طولانی کار کردن و استراحت نکردن می تواند کارآمدی شما را افزایش دهد. اما در طولانی مدت فرسوده می شوید و نمی توانید به اهدافتان دست پیدا کنید. حتماً در برنامه روزانه تان زمانی را به استراحت اختصاص دهید.

در این مقاله به موضوع مدیریت زمان پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله مهارت های زندگی را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر دز زمینه راهکارهای مدیریت زمان می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.