مدارس کانادا

سیستم آموزشی کانادا بسیار پیشرفته است و این کشور اهمیت زیادی به آموزش و یادگیری می دهد. بیشتر کودکان قبل از سن شش سالگی وارد سیستم آموزشی می شوند و تا 18 سالگی در مدرسه هستند. مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا به سطوح زیر تقسیم می شود.

مقاطع مختلف تحصیلی

سطح

سن

مهد کودک و پیش دبستانی

5-2

دبستان

11-6

راهنمایی

14-12

دبیرستان

18-15
 

معمولاً دانش آموزان در طول دوران دبستان فقط یک معلم دارند و همراه با همان معلم به مقاطع تحصیلی بالاتر می روند.

از آن جایی که کانادا یک کشور دو زبانه است، مدرسه ها با دو زبان انگلیسی و فرانسوی، دروس مختلف را به دانش آموزان تدریس می کنند. در همه استان ها غیر از کبک دانش آموزان بعد از 12 سال درس خواندن دیپلم می گیرند اما در کبک بعد از 11 سال، یک دوره ی پیش دانشگاهی دو ساله دارند. مدارس کانادا پنج روز در هفته باز هستند و تحصیل در آن ها، هر ساله از اواخر آگوست تا اوایل ماه ژوئن طول می کشد.

 تحصیل دانش آموزان بین المللی در مدارس کانادا

بسیاری از دانش آموزان در مدارس کانادا اصالتاً کانادایی نیستند و از کشورهای دیگر برای تحصیل به کانادا می روند. این تصمیم باعث می شود که افراد از سن پایین با فرهنگ کانادا خو بگیرند، زبان انگلیسی یا فرانسه‌شان تقویت شود و بتوانند اقامت کانادا را دریافت کنند.

تدریس در دبیرستان های کانادا موجب می شود که دانش آموزان از نظر علمی در سطح خیلی بالایی قرار بگیرند و در زمینه هایی مثل هنر، موسیقی، ورزش، مهارت های اجتماعی، مهارت های زندگی و …. مهارت به دست بیاورند.

به همین دلیل توصیه می شود والدینی که قصد دارند شرایط مهاجرت فرزندانشان را به کانادا، در سن پایین، فراهم کنند، آن ها را برای تحصیل در مقطع دبیرستان به کانادا بفرستند.

مدارس دولتی کانادا

مدارس دولتی در کشور کانادا با بودجه فدرال و بر اساس قوانین استانی اداره می شوند. شهروندان کانادایی و دانش آموزانی که اقامت دائم داشته باشند می توانند به صورت رایگان در این مدارس تحصیل کنند.

معمولاً مدارس دولتی کانادا در گران قیمت ترین و سطح بالاترین محله های ایالت های مختلف قرار دارند و امکانات ویژه و پیشرفته ای را به دانش آموزان ارائه می دهند. دانش آموزان بین المللی، در صورتی که اقامت دائم نداشته باشند، باید برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا پول پرداخت کنند.

مدارس خصوصی کانادا

مهم ترین تفاوت مدارس خصوصی با مدارس دولتی کانادا این است که شهریه دریافت می کنند. برای تحصیل در این مدارس نیازی به شهروند بودن یا اقامت دائم داشتن ندارید، فقط لازم است که بتوانید هزینه ها را پرداخت کنید. پذیرش در مدارس خصوصی دشوارتر از مدارس دولتی است و برنامه های درسی این مدارس بسیار فشرده است چون هدف اصلی آن‌ها، راه پیدا کردن دانش آموزان به دانشگاه است.

اگر توانایی پرداخت هزینه ها برای خانواده دانش آموز امکان پذیر باشد، این مدارس می توانند انتخاب خوبی برای دانش آموزان بین المللی باشند.

مدارس شبانه روزی در کانادا

دانش آموزان در مدارس شبانه روزی کانادا اقامت دارند و به نوعی در آن جا زندگی می کنند. بیشتر مدارس خصوصی کانادا از نوع شبانه روزی هستند. معمولاً دانش آموزان بین المللی در صورتی که والدین شان در کنارشان نباشند به این مدارس می روند.

امکانات این مدارس پیشرفته و در سطح بالایی است و مزایا و معایبی دارد. از یک سو ممکن است دانش آموز شدیداً دلتنگ خانواده اش شود و از سوی دیگر روحیه زندگی جمعی، کار گروهی و سازگاری اجتماعی در او تقویت می شود.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

شهریه مدارس دولتی کانادا، بسته به رتبه علمی مدرسه بین 13 تا 15 هزار دلار است. مدارس خصوصی ممکن است تا 35 هزار دلار به عنوان شهریه دریافت کنند و شهریه مدارس شبانه روزی با توجه به امکاناتی که ارائه می دهند به 60 هزار دلار در سال می رسد.

در این مقاله به موضوع مدارس کانادا پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله «تحصیل در مدارس کانادا» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط و مراحل اخذ پذیرش از مدارس کانادا ، می توانید با مشاوران مهاجرت و اخذ اقامت دائم آیدانیتو تماس بگیرید.