مدارس شبانه

مدرسه یک نهاد آموزشی و تربیتی است که به واسطه آن افراد دانش و مهارت های لازم را فرامی گیرند. اولین مدرسه در تاریخ ایران توسط میرزا تقی خان امیر کبیر در زمان ناصر الدین شاه با نام دارالفنون تأسیس شد. از آن سال به امروز تغییرات زیادی در نحوه آموزش و مدارس ایجاد شده است و امروزه با انواعی از مدارس روبرو هستیم. می توان مدارس را از چندین جهت تقسیم بندی کرد.

الف:
مدارس دولتی 
مدارس غیر انتفاعی

در این گروه میزان هزینه، مجموع ساعات درسی، برنامه های آموزشی و نحوه مدیریت متفاوت است.

ب:
مدارس روزانه
مدارس شبانه

مدارس شبانه در ایران با مدارس شبانه روزی اشتباه گرفته می شوند. مدارس شبانه روزی علاوه بر محلی برای تحصیل محلی برای زندگی را نیز فراهم می کنند. یعنی دانش آموزان در مدارس شبانه روزی تحصیل می کنند و علاوه بر آن دارای اتاق و تختی برای گذراندن ساعاتی غیر از ساعات تحصیل نیز هستند. اما برخی دیگر از مدارس شبانه (بزرگسالان)، در خصوص آموزش از راه دور و غیر حضوری برای افرادی است که به هر دلیل امکان تحصیل را نداشته اند. 

دانش آموزان بازمانده از تحصیل خود به دو گروه تقسیم می شوند. گروه اول دانش آموزانی که دارای شرایط خاص هستند و امکان دسترسی به دوره های متوسطه را ندارند و یا به علت مشکلات جسمی و بیماری و متاهل بودن بنا بر نظر کمیسیون خاص آموزش و پرورش می توانند به صورت آموزشی از راه دور ادامه تحصیل دهند.

گروه دوم بزرگسالان بالای 18 سال هستند که نتوانسته اند در مدارس عادی حضور یابند. این دو گروه از دانش آموزان راهی مدارس شبانه با آموزش غیرحضوری می شوند.

مدارس شبانه روزی را با مدارس شبانه اشتباه نگیرید!

مدارس شبانه روزی، آموزشگاه هایی هستند که تحصیل و زندگی را با هم پیوند می زنند. در این مدارس شبانه روزی دانش آموزان با همکلاسی های خود درس می خوانند و زندگی می کنند. گاهی معلمان و کارکنان مدارس نیز با دانش آموزان زندگی می کنند. شاید در ایران واژه مدارس شبانه روزی کمتر به گوش برسد. مدارس شبانه روزی در ایران با هدف ایجاد امکان تحصیل برای دانش آموزان روستایی که امکان دسترسی به مدارس دوره متوسطه را ندارند ایجاد شده است. در این مدارس شبانه روزی علاوه بر خدمات آموزشی سرویس ایاب و ذهاب نیز برای دانش آموزان فراهم می شود. دقت کنید که مدارس شبانه روزی در شهر تهران و برخی از استان های دیگر وجود ندارند ولی مدارس شبانه که در آن افراد بزرگسال تحصیل می کنند در تمامی شهرها از جمله تهران وجود دارد.

مدارس شبانه روزی در تهران و برخی از شهرها وجود ندارند اما مدارس شبانه (بزرگسالان) در تمامی استان ها وجود دارند

آیا مدارس شبانه در تهران وجود دارند؟

در تهران بیشتر مدارس شبانه (بزرگسالان) به مدارسی گفته می شود که افراد می توانند به صورت غیر حضوری تحصیل کنند و فقط در امتحانات شرکت کنند. در هر منطقه ای از تهران چند مدرسه شبانه وجود دارد که در اینجا چندی از مدارس شبانه تهران را معرفی می کنیم.

بهشت: واقع در منطقه 6 فرصت شیرازی

پلی تکنیک تهران: هنرستان کاردانش واقع در منطقه 2 شهرک ژاندارمری

دانش فرد: واقع در منطقه 8

فاتح دبیرستان پسرانه: واقع در منطقه 4 ، پاسداران
مدارس شبانه تهران (بزرگسالان) بسیار بیشتر از تعداد معرفی شده هستند. در صورت تمایل برای اطلاع از مدارس شبانه تهران با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

مدارس شبانه دخترانه

مدارس شبانه (بزرگسالان) یا مدارس غیرحضوری و آموزشی از راه دور نیز به دو گروه دخترانه و پسرانه تقسیم می شوند. اگر بخواهیم چندی از این مدارس شبانه دخترانه را نام می بریم، می توانیم به زینبیه، فرهنگ، حکیم نظامی ، شکوفا و…. اشاره کرد.
پیشنهاد میکنیم مقاله مدارس هیات امنایی هم مطالعه کنید.

برای اطلاع از مدارس شبانه در ایران (مدارس بزرگسالان) می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید. مشاوران آیدانیتو نحوه ثبت نام در مدارس شبانه را برای شما شرح می دهند.