مدارس آلمان

مدارس آلمان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند چون سیستم آموزشی این کشور بسیار پیشرفته است. کودکان در آلمان، در بازه سنی سه تا شش سال می توانند به مهد کودک و پیش دبستانی بروند. شش سالگی سن ورود به مدرسه است و تحصیل در آلمان به مدت 9 یا 10 سال اجباری است.

در صورتی که والدینی مانع تحصیل فرزندشان بشوند، از نظر قانونی مجازات می شوند. زبان تحصیل در آلمان، آلمانی است.

انواع مدارس در آلمان

کودکان در آلمان، از سال اول تا سال چهارم در مدارسی تحصیل می کنند که به آن ها Grandschul می گویند. بعد از سال چهارم، با توجه به توانمندی های دانش آموز، پیشنهاد معلمان و تمایل والدین، دانش آموزان وارد مدارس Hauptschul یا Realschul می شود.

مدارس Hauptschul

در Hauptschul، امکان تحصیل از پایه پنجم تا نهم وجود دارد. این مدارس بیشتر مخصوص دانش آموزانی هستند که برای مشاغل فنی و حرفه ای مناسب ترند.

دروسی که در این مدارس تدریس می شوند شبیه دروس مدارس Realschul  و Gymnasium  هستند. اما سرعت تدریس در این مدارس پایین تر و تأکید بیشتر بر دروس عملی است.

مدارس Realschul

دروسی که در این مدارس تدریس می شوند، بیشتر بر پایه ریاضیات، زیست شناسی و زبان آلمانی هستند. دانش آموزانی که در این مدارس درس می خوانند برای ورود به رشته هایی مثل پزشکی یا اقتصاد آماده می شوند.

مدارس Gymnasium

تحصیل در این مدارس جدی تر و برنامه های درسی سنگین تر هستند. چون این مدارس مخصوص دانش آموزان بسیار مستعد و کسانی است که قصد دارند در بهترین رشته ها و بهترین دانشگاه ها تحصیل کنند.

تحصیل دانش آموزان بین المللی در مدارس آلمان

با توجه به کیفیت بالای سیستم آموزشی آلمان، بسیاری از ساکنان کشورهای دیگر از جمله والدین ایرانی تمایل دارند که فرزندانشان در مدارس آلمان تحصیل کنند و آن ها را از سنین پایین به این کشور می فرستند یا همراه فرزندانشان به آلمان مهاجرت می کنند.

زبان تحصیل در مدارس آلمان ، آلمانی است. اگر دانش آموزان بین المللی قبل از ده سالگی وارد آلمان بشوند، خیلی زود با سیستم سازگار می شوند و این زبان را یاد می گیرند. بعد از ده سالگی هم این یادگیری کاملاً امکان پذیر است. فقط ممکن است بیشتر زمان ببرد.

تحصیل در مدارس دولتی در آلمان رایگان می باشند اما از آن جایی که این مدارس معمولاً کلاس هایی را برای آموزش زبان آلمانی به دانش آموزان بین المللی ارائه نمی دهند، بهترین کار این است که والدین در خانه توسط یک معلم خصوصی این زبان را به فرزندانشان آموزش بدهند.

نوع دیگر مدارس آلمان ، مدارس شبانه روزی هستند. این مدارس برای کودکان و نوجوانانی مناسب هستند که همراه اعضای خانواده به آلمان نمی روند و تنها هستند.

در مدارس شبانه روزی، دانش آموزان در خوابگاه مدرسه اقامت دارند و از امکانات مختلفی برخوردار هستند. تحصیل در مدارس شبانه روزی آلمان رایگان نیست و شهریه آن هم چندان ارزان نیست.

در این مقاله به بررسی مدارس آلمان پرداختیم، در ادامه مطالعه مقاله «هزینه تحصیل در آلمان» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ پذیرش تحصیل در مدارس آلمان، می توانید با مشاوران مهاجرت و اخذ ویزا و اقامت دائم آیدانیتو تماس بگیرید.