محل قبولی و دانشگاه های پذیرنده کنکور سراسری98

با اینکه کنکور سراسری تنها مسیر ورود به دانشگاه که رویای داوطلبان کنکور محسوب می شود، نیست اما هنوز هم داوطلبان موفقیت در کنکور 98 را بهترین راه می دانند. بنابراین تلاش زیادی برای پذیرش در دانشگاه های سراسری 98 می کنند. در این مقاله قصد داریم با بیان محل قبولی و دانشگاه های پذیرنده کنکور سراسری 98، داوطلبان را با رتبه قبولی و رتبه قبولی دانشگاه ها بیشتر آشنا کنیم. لازم می دانیم علاوه بر محل قبولی و دانشگاه های پذیرنده کنکور سراسری 98، به جزئیات این موضوع بپردازیم مانند شرایط پذیرش  ، دوره های ارائه شده ،و…..

شرایط پذیرش دانشجو

 • داوطلبان باید از شرایط عمومی و اختصاصی دفترچه راهنمای شماره 1 برخوردار باشند.
 • داوطلبان مرد مانعی برای تحصیل از جهت خدمت وظیفه نداشته باشند.
 • تنها داوطلبانی که در آزمون شرکت کرده اند و در انتخاب رشته پذیرفته شده اند، می توانند دانشگاه های سراسری و مؤسسات آموزش عالی پذیرش شوند.
 • داوطلبان برای پذیرش در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی باید از مدارک زیر برخوردار باشند.
  • دیپلم (متوسط) برای داوطلبان نظام قدیم
  • مدرک پیش دانشگاهی برای داوطلبان نظام جدید
  • مدرک کاردانی (فوق دیپلم) برای داوطلبان دیپلم فنی و حرفه ای

دوره های ارائه شده در کنکور سراسری

داوطلبانی که در کنکور سراسری 98 شرکت می کنند با توجه به رتبه ی کسب شده ی خود و یکی از دانشگاه های ارائه دهنده پذیرفته خواهند شد. دانشگاه های ارائه دهنده شامل: دانشگاه های سراسری در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان، مجازی، نیمه حضوری، پیام نور، غیر انتفاعی است. توجه داشته باشید که نوع گزینش هر دوره اهمیت زیادی در انتخاب رشته و پذیرش دانشگاه ها خواهد داشت. برای اطلاع از نوع گزینش هر دوره به جدول زیر مراجعه کنید.
نام دوره نوع گزینش
روزانه استانی، ناحیه ای، قطبی، کشوری
نوبت دوم (شبانه) بومی استانی
نیمه حضوری بومی استانی
پیام نور بومی ناحیه ای
غیر انتفاعی
مجازی (الکترونیکی) کشوری
پردیس خودگردان
ظرفیت مازاد
مشترک

 

 • استانی: به رشته هایی که در اکثر استان ها وجود دارند و یا از نظر کاربردی به متخصصانی بومی نیاز دارد، گفته می شود.
 • ناحیه ای: به رشته هایی که همه استان ها وجود ندارد و در چند استان مجاورتر تشکیل یک ناحیه می دهند وجود دارد، گفته می شود.
 • قطبی: به رشته هایی که در همه ی نواحی وجود ندارند و در چند ناحیه مجاور که تشکیل یک قطب می دهند وجود دارد، گفته می شود.
 • کشور: در واقع کشور به رشته هایی که بومی نیستند و در اکثر قطب ها وجود ندارند و تنها در برخی از دانشگاه ها ارائه می شود، گفته می شوند.
با توجه به جدول و توضیحات گفته شده به عنوان مثال اگر داوطلبی قصد شرکت در دوره شبانه را دارد، در صورتی که در سایر استان ها انتخاب رشته انجام دهند. احتمال پذیرش آن دانشجو کم است و به این دلیل که تنها 20 درصد از ظرفیت دانشگاه ها به داوطلبان غیر بومی تعلق می گیرد.

محل قبولی و دانشگاه های پذیرنده کنکور سراسری

داوطلبان عزیز در این مبحث با محل قبولی و دانشگاه های پذیرنده دانشجو در کنکور سراسری آشنا خواهند شد و داوطلبان عزیز در این مبحث به چند نمونه از محل ها، قبولی و رتبه قبولی و شهر پذیرنده دانشگاه ها که در سال گذشته دانشجو پذیرش کرده اند، دسترسی خواهند داشت.
رتبه قبول رشته نام دانشگاه پذیرنده شهر دانشگاه
1180 مدیریت دولتی دانشگاه تهران تهران
48354 حقوق دانشگاه تهران تهران
8231 فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی کرمان
5131 مدیریت صنعتی دانشگاه بوعلی سینا همدان
14775 نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان اصفهان
7910 مهندسی مواد دانشگاه مشهد مشهد
11203 مهندسی عمران دانشگاه تبریز تبریز
  در این مقاله، به موضوع کارنامه و رتبه قبولی کنکور آزاد 98 پرداختیم. در صورت تمایل  می‌توانید مقاله مربوط به کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری 98 را نیز مطالعه کنید.