کودک, مشکلات بعد از طلاق, نوجوان

فرزند طلاق


 

 

 

 


فرزند طلاق

اگر شما والدی باشید که قصد طلاق از همسرتان را دارید یا به تازگی طلاق گرفته اید، اینکه بدانید جدایی شما از شریک زندگی تان چه تأثیری بر فرزندتان می گذارد بسیار مهم است.

بدون شک موقعیت روانی یک فرزند طلاق با کودکان و نوجوانان دیگری که در کنار پدر و مادرشان زندگی می کنند بسیار متفاوت است و والدین فرزندان طلاق باید همه تلاششان را بکنند تا سلامت روانی فرزند یا فرزندانشان را ارتقا بدهند.

در این مقاله به تأثیرات طلاق بر فرزندان می پردازیم:

استرس فرزند طلاق

قبل از هر چیز باید بدانیم که طلاق همیشه برای کودکان و نوجوانان استرس زا است. بیشتر کودکان نمی خواهند که پدر و مادرشان را از همدیگر جدا ببینند (مگر اینکه زندگی مشترک پدر و مادر سرشار از خشونت، درگیری و تنش باشد). طلاق می تواند بر روابط والد – فرزندی تأثیر بگذارد، منجر به جدایی فرزند از یکی از والدین بشود و مشکلات مالی و حقوقی را به همراه داشته باشد.

به واسطه همه این دلایل، چنین تغییر بزرگی در زندگی، استرس زیادی را بر یک بچه طلاق وارد می کند. مدیریت استرس از جانب والدین، بهترین کاری است که می توان در این موقعیت انجام داد.

مشکلات روانشناختی و رفتاری فرزندان طلاق

طلاق خطر ابتلا به مشکلات روانشناختی و رفتاری را افزایش می دهد. فرزندان طلاق ممکن است پرخاشگر بشوند، نافرمانی کنند، قوانین را زیر پا بگذارند و از نظر تحصیلی افت کنند. بعضی از بچه های طلاق بعد از طلاق والدینشان شدیداً غمگین، افسرده و مضطرب می شوند.

ممکن است یک بچه طلاق تبدیل به فردی بشود که مدام در حال دلسوزی نسبت به پدر و مادر و توجه به آن ها است، در حالی که محبت و توجه لازم را دریافت نمی کند. البته نباید فراموش کرد که همه فرزندان طلاق دچار این مشکلات نمی شوند، بسیاری از این کودکان و نوجوانان مبتلا به مشکلات جدی عاطفی و رفتاری نیستند و مخصوصاً زمانی که والدین استرس آن ها را مدیریت می کنند تاب آوری شان در برابر مشکلات افزایش پیدا می کند.

 

 

 

 

اگر والدینی که قصد جدایی دارند بدانند که در زندگی و تعامل با یک فرزند طلاق باید چه نکاتی را رعایت کنند، کودک یا نوجوان می تواند مثل باقی کودکان و نوجوانان زندگی کند.

خاطرات دردناک و نگرانی های مداوم فرزند طلاق

بسیاری از بچه های طلاق با وجود شخصیت محکمی که دارند همچنان از خاطرات دردناک و نگرانی های مداوم درباره طلاق، روابطشان با پدر و مادر و روابط والدین با همدیگر رنج می کشند. البته غمگین بودن بابت جدایی پدر و مادر یک واکنش کاملاً طبیعی است.

یک فرزند طلاق باید این فرصت را داشته باشد که تا جایی که لازم است غصه بخورد، گریه بکند و ناراحت باشد. اما چرخه درد کشیدن و آزار دیدن بابت گذشته یک جایی باید شکسته شود.کمک گرفتن از یک روانشناس یا مشاور برای غلبه بر دردهای ناشی از طلاق که متوجه فرزندان هستند بسیار مفید است.
 

تأثیرات فیزیکی طلاق بر فرزندان

شواهد و آمارها نشان می دهند که فرزندان طلاق بیشتر از بقیه زخمی شدن، آسم، سردرد و مشکلات گفتاری را تجربه می کنند. احتمالاً فشارهای روانی آنقدر بر یک فرزند طلاق اثر می گذارد که او این فشارها را به صورت جسمی هم بروز می دهد. بچه های طلاق ، در اولین روزهای جدایی پدر و مادر، در موقعیت مناسبی قرار ندارند. سبک زندگی آن ها در همه ابعاد تغیر کرده، روابطشان با والدین زیر و رو شده و موقعیت جدیدی در جامعه دارند.

افزایش آگاهی پدر و مادر و کمک گرفتن از یک مشاور در چنین شرایطی می تواند به گذر کردن سالم کودک یا نوجوان از این مرحله کمک کند.

مشاوره کودک و نوجوان 

دوران کودکی و نوجوانی از مهم ترین دوره های زندگی انسان ها هستند. شخصیت ما در کودکی شکل می گیرد و نوجوانی و بلوغ بخشی از فرایند رشد است که اگر به سلامت طی نشود، می تواند بسیار آسیب زا باشد. فرزندان طلاق در دوران کودکی و نوجوانی بیشترین صدمه را می بینند. به همین دلیل اگر والدینی که قصد جدایی دارند یا به تازگی جدا شده اند و فرزندانشان کم سن و سال هستند، با یک روانشناس یا مشاور کودک و نوجوان در ارتباط باشند، از راهکارهایی علمی و مفید برای کمک به فرزندانشان در جهت پذیرش طلاق و زندگی جدید، آگاه می شوند.

مشاوره تلفنی کودک و نوجوان در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است. مشاورین متخصص و با تجربه آیدانیتو در زمینه های مختلف خانواده، تحصیلی، شغلی، مهاجرت، نظام وظیفه و…به مخاطبان خدمات مشاوره ای می دهند. یکی از مهم ترین بخش های مبحث مشاوره خانواده، مشاوره کودک و نوجوان است. پدران و مادران فرزندان طلاق ، می توانند برای آگاهی بیشتر در مورد موقعیت شان و یادگیری روش های تربیتی و چگونگی تعامل با فرزند طلاق ، با مشاوران حرفه ای آیدانیتو تماس بگیرند.

در ادامه مطالعه مقاله «مشکلات بعد از طلاق» را به شما پیشنهاد می کنیم.

 چنانچه صاحب فرزند هستید و قصد جدایی از همسرتان را دارید، برای آگاهی از بهترین روش های تعامل با یک فرزند طلاق ، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

 

 

 

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *