فرزند آوری

فرزند آوری بخش مهمی از برنامه زندگی بسیاری از آدم ها است و بیشتر مردم چه مجرد باشند و چه متأهل علاقه دارند که روزی پدر یا مادر شوند. اگر چه صاحب فرزند شدن و تلاش برای رشد و پرورش او به بهترین نحو، تجربه بسیار شیرینی است اما نمی توان منکر این واقعیت شد که پرورش یک انسان، یکی از بزرگ ترین و حساس ترین کارهاست.

بهتر است فقط به علت شیرین و دوست داشتنی بودن یک نوزاد یا کودک دو سه ساله بچه دار نشویم. هر انسانی قبل از اقدام به فرزند آوری باید مسائل مهم مختلفی را در نظر بگیرد. در این مقاله تلاش کرده ایم که به ملزومات فرزند آوری بپردازیم.

سلامتی

مهم ترین و اساسی ترین چیزی که می توان به زنانی که قصد مادر شدن دارند گفت این است که برای باردار شدن باید سالم باشند. اگر یکی از این زنان هستید حتماً قبل از بارداری آزمایش های مختلفی بدهید و اگر اضافه وزن دارید، لاغر شوید تا بعداً فرزندتان به علت سهل انگاری های شما دچار مشکل نشود.

چنانچه سیگار می کشید، داروهای غیر مجاز مصرف می کنید و….به هیچ عنوان قبل از ترک باردار نشوید.

برنامه ریزی

از یک دکتر برای برنامه ریزی برای بارداری کمک بگیرید. چنانچه مبتلا به بیماری هایی مثل دیابت، فشار خون بالا، آسم یا افسردگی هستید، این بیماری ها را تحت کنترل قرار دهید.

با دکترتان در مورد داروهایی که مصرف می کنید حتماً صحبت کنید. احتمالاً او ویتامین ها و مولتی ویتامین هایی را به شما پیشنهاد خواهد کرد. فولیک اسید به شما کمک می کند تا از نقص های مغز و ستون فقرات در فرزندتان جلوگیری شود.

رویدادهای زندگی

وقتی زن و مردی قصد بچه دار شدن دارند، باید حتماً به این موضوع توجه کنند که در حال حاضر در چه مرحله ای از زندگی قرار دارند. خودتان را بررسی کنید و ببینید چه اولویت هایی در زندگی دارید. مسئولیت های اصلی شما چیست؟ کار؟ تحصیل؟ تربیت فرزند یا فرزندان دیگرتان؟

فرزندآوری مسئولیت بزرگی است و برای اینکه آن را به خوبی انجام بدهید، نیاز دارید که حتماً جایی را برای این کار در زندگی باز کنید. حتی شاید لازم باشد شغلتان را کنار بگذارید یا پاره وقت کار کنید. اگر بخواهید در کنار همه مسئولیت های ریز و درشت، عضو جدیدی را هم به خانواده تان اضافه کنید، ممکن است بیش از حد مضطرب شوید، سلامتی تان به خطر بی افتد و نتوانید والد یا والدین خوبی باشید.

 

وضعیت اقتصادی

وضعیت اقتصادی نقش بسیار مهمی در فرزندآوری دارد. قبل از اینکه صاحب فرزند بشوید اوضاع مالی خودتان را در نظر بگیرید. آیا می توانید هزینه های یک عضو جدید را در خانواده تقبل کنید؟ تربیت و پرورش فرزند قطعاً نیازمند پول است و نباید بدون برنامه ریزی های اقتصادی کسی را وارد این دنیا کرد.

مطالعه کنید

پرورش فرزند بدون شک نیازمند سواد و آگاهی است. قبل از بچه دار شدن حتماً نظریه های رشد و کتاب های روانشناسی کودک را مطالعه کنید تا در تربیت فرزند از روش های غیرعلمی استفاده نکنید. شخصیت هر انسانی در خانواده شکل می گیرد و سال های اولیه کودکی، مهم ترین سال های زندگی هر کسی هستند. اگر ندانید که در هر سنی باید چه رفتاری با فرزندتان داشته باشید، ممکن است صدمات روانی جبران ناپذیری به او وارد کنید.

رضایت زناشویی را فراموش نکنید

اگر رابطه همسران رضایت بخش نباشد، فرزند آوری بی معنی است. قبل از این که بچه دار شوید، رابطه تان را عمیقاً بررسی کنید. آیا همدیگر را دوست دارید؟ آیا از زندگی در کنار هم لذت می برید؟ زندگی مشترک شما چه کیفیتی دارد؟

اگر زن و مرد رابطه صمیمانه ای نداشته باشند، نمی توانند از روش های فرزند پروری سالم استفاده کنند. چنانچه در زندگی زناشویی تان مشکلاتی وجود دارد، اول آن ها را برطرف و بعد برای فرزندآوری اقدام کنید.

در ادامه مطالعه مقاله سبک های فرزند پروری را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط فرزندآوری می توانید با مشاوران خانواده آیدانیتو تماس بگیرید.