عشق چیست؟

چرا آدم ها عاشق می شوند؟ چرا بعضی از انواع عشق پایدار و بعضی سطحی هستند و عمر کمی دارند؟ عشق چیست؟ روانشناس ها و پژوهشگران نظریه های زیاد و متنوعی را برای توصیف عشق، انواع عشق و چگونگی دوام عشق ارائه داده اند.

 

عشق یک احساس انسانی قوی است اما درک آن و علت وقوع آن آسان نیست. سال ها است که متخصصان زیادی به این نتیجه رسیده اند که عشق آنقدر رمزآلود است که درک کاملش توسط علم امکان پذیر نیست.

در این مقاله به نظریه هایی می پردازیم که عشق و دیگر ضمایم آن را توصیف کرده اند:

دوست داشتن و عشق

زیک رابین (Zick Rubin) روانشناسی است که اعتقاد دارد عشق دارای سه مؤلفه است:

1- دلبستگی

2- توجه

3- صمیمیت

گاهی اوقات ما آدم هایی را بسیار ستایش می کنیم، از معاشرت با آن ها لذت می بریم و دوست داریم که در اطراف آن ها باشیم. اما این الزاماً به معنای عشق نیست . رابین این حالت را «دوست داشتن» می داند.

عشق احساسی عمیق تر، شدیدتر و همراه با تمایل شدید به صمیمت و نزدیکی با فرد دیگری است. آدم هایی که همدیگر را دوست دارند، از وقت گذرانی با همدیگر لذت می برند. اما آن هایی که عاشق هستند به نیازهای فرد مقابل به اندازه نیازهای خودشان اهمیت می دهند.

دلبستگی به معنای دریافت توجه، مورد پذیرش قرار گرفتن و رابطه فیزیکی با فرد مقابل است. توجه یعنی برای نیازها و شادی دیگری به اندازه نیازها و شادی خودمان ارزش قائل باشیم. و صمیمت حالتی است که افکار، علائق و احساساتمان را با کسی که عاشقش هستیم، سهیم می شویم.

عشق بالغانه و عشق پرشور

بنابر نظر بعضی پژوهشگران دو نوع عشق وجود دارد:

  1. عشق بالغانه
  2. عشق پرشور

عشق بالغانه شامل احترام دو طرفه، دلبستگی، محبت و اعتماد است. آدم هایی که در چنین رابطه عاشقانه ای قرار بگیرند، به درک مشترک می رسند به همدیگر احترام می گذارند.

عشق پرشور به معنای احساسات شدید، تمایل جنسی شدید و اضطراب است. وقتی این احساسات شدید متقابل باشند، افراد احساس رضایت زیادی دارند. اما در صورت متقابل نبودن چنین احساساتی این عشق به ناامیدی و نفرت ختم می شود. روانشناسان معتقدند که عشق پرشور یک تجربه موقت است و معمولاً بین 6 تا 30 ماه طول می کشد.

 

اگر شرایط ایده آل باشد، در طول زمان عشق پرشور به عشق بالغانه تبدیل می شود و دوام پیدا می کند. متخصصان معتقدند با وجود اینکه بیشتر آدم ها رابطه ای را ترجیح می دهند که ترکیبی از امنیت و تعادلِ عشق بالغانه با احساساتِ شدیدِ عشق پرشور باشد، چنین عشقی نادر است.

نظریه مثلثی عشق

رابرت اِستِرن برگ (Robert Sternberg)  روانشناسی است که برای پاسخ به سوال عشق چیست؟ یک مدل مثلثی را ارائه داده و سه مؤلفه برای عشق درنظر گرفته:

  1. صمیمیت
  2. علاقه شدید
  3. تعهد

ترکیب های متفاوت این سه مؤلفه به انواع مختلف عشق ختم می شوند. به عنوان مثال ترکیب صمیمت و تعهد یک عشق بالغانه را می سازد و ترکیب علاقه شدید و صمیمیت منجر به عشقی پرشور می شود.

اِستِرن برگ معتقد است که روابطی که مبنایشان دو مؤله یا سه مؤلفه باشد، نسبت به روابطی تنها با یک مؤلفه دوام بیشتری دارند.

او برای توصیف عشقی که ترکیبی از صمیمیت، علاقه شدید و تعهد است، از کلمه «عشق کامل» استفاده می کند.

آیا در یک رابطه عاشقانه هستید؟ آیا نمی‌دانید عشق چیست؟ آیا قصد ازدواج دارید اما مطمئن نیستید که بین شما و فرد مورد نظرتان عشقی باشد یا آن عشق کامل باشد؟ آیا نگرانید که عشق تان بعد از ازدواج دوام نداشته باشد؟

برای آگاهی از ویژگی های یک عشق سالم و مورد نیاز برای آغاز زندگی مشترک با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

در ادامه مطالعه‌ی مقاله‌ی «ویژگی های یک رابطه سالم» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.