آیدانیتو > طلاق جنسی
مسائل جنسی طلاق

طلاق جنسی

 

 

 

 

طلاق جنسی

طلاق جنسی عبارتی است که در سال‌های اخیر در زبان فارسی بسیار استفاده می‌شود و شاید برای توصیف وضعیتی که در آن همسران هیچ رابطه‌ جنسی ای با همدیگر ندارند، نزدیکی جنسی به ندرت بینشان اتفاق می‌افتد یا رابطه‌ی جنسی بی‌کیفیتی دارند بهترین عبارت باشد.

بدون شک روابط جنسی نمی‌توانند همیشه ایده‌آل و بی‌عیب‌ونقص باشند. اما اگر همسران در اکثر مواقع از رابطه جنسی‌شان لذت نبرند، باید به فکر چاره باشند.

 طلاق مثل هر آسیب اجتماعی دیگری، دلایل متعددی دارد. دخالت خانواده‌ها، عدم تفاهم، مشکلات ارتباطی، مشکلات عاطفی و… از جمله دلایل طلاق هستند. مسائل جنسی هم یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل طلاق‌اند. امروزه در کشور ما بسیاری از همسران از همدیگر جدا می‌شوند چون از زندگی جنسی‌شان رضایت ندارند و به نظر می رسد که یک رابطه جدی میان مشکلات زناشویی و طلاق وجود دارد.

 نیاز جنسی یکی از اصلی‌ترین و قوی‌ترین نیازهای انسانی است و هر انسانی در طول زندگی برای برآورده کردن آن تلاش می‌کند. بدون شک اکثر آدم‌ها انتظار دارند که با ازدواج و تشکیل خانواده بتوانند این نیازشان را به شیوه‌ای صحیح و سالم برطرف کنند و به رضایت جنسی برسند.

متأسفانه این اتفاق همیشه ممکن نیست و ممکن است دو نفر درعین اینکه زیر یک سقف زندگی می‌کنند و از نظر فیزیکی به هم نزدیک هستند، نزدیکی جنسی مناسبی نداشته باشند و از رابطه‌ جنسی با همدیگر لذت نبرند. کیفیت رابطه‌ جنسی در زندگی مشترک تقریباً بر همه‌ی جنبه‌های زندگی زناشویی تأثیر می‌گذارد. همسرانی که زندگی جنسی سالمی نداشته باشند، احتمالاً از نظر عاطفی هم از همدیگر دور می‌شوند و به مرحله‌ی طلاق عاطفی می‌رسند. یکی از شایع‌ترین دلایل خیانت همسران نارضایتی‌های جنسی است.

انواع ناکارآمدی‌ها در مسائل جنسی

ناکارآمدی‌های جنسی در زندگی زناشویی انواع مختلفی دارند، هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی هستند و راهکارهای متنوعی برای درمانشان وجود دارد. در ادامه به انواع ناکارآمدی‌ها در مسائل جنسی که می‌توانند به طلاق منجر شوند می‌پردازیم:

ناآگاهی جنسی

حتی همسرانی که عاشقانه همدیگر را دوست دارند و از نظر عاطفی به همدیگر نزدیک هستند، ممکن است در رابطه‌ جنسی به مشکل بربخورند. عدم آگاهی و آموزش‌های اشتباه در مورد مسائل جنسی می‌توانند بر کیفیت رابطه‌ جنسی تأثیر بگذارند.

اگر افراد هیچ ایده‌ای از رابطه‌ی جنسی نداشته باشند یا بر اساس آموزه‌های فرهنگی و سنتی اشتباه، نزدیکی جنسی را کاری اشتباه و گناه بدانند، بعد از ازدواج به مشکل برمی‌خورند و نمی‌توانند نیازهای همدیگر را برطرف کنند.

بهتر است همسران قبل از ازدواج با شرکت در کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی در مورد رابطه جنسی مناسب و بهنجار و عواملی که زمینه ساز طلاق جنسی هستند، اطلاعات کسب کنند.

مشکلات جنسی

مشکلات جنسی پیچیده هستند. گاهی یک بیماری جسمی موجب مختل شدن عملکرد جنسی یک فرد می‌شود و گاهی اوقات یک وضعیت روانی مثل بیماری افسردگی منجر به یک مشکل جنسی می‌شود.

مشکلات جنسی مثل اختلال نعوظ، زودانزالی و دیرانزالی در مردان و اختلالاتی مثل واژینیسم، اختلال ارگاسم و عدم تحریک جنسی از جمله مهم‌ترین مشکلات جنسی هستند که می‌توانند به طلاق جنسی منجر شوند. مسلماً وقتی یکی از همسران تمایل جنسی معمول یا زیادی داشته باشد و شریک زندگی‌اش به دلیل یک مشکل جنسی نتواند نیاز او را برطرف کند، زندگی جنسی دچار فرسایش می‌شود.

عدم درمان مشکلات جنسی و طولانی شدن یک زندگی مشترک خالی از رابطه جنسی می تواند منجر به طلاق شود. بهتر است همسران در مورد علائم و نشانه‌های مشکلات جنسی اطلاعات داشته باشند و به محض مشاهده‌ این نشانه‌ها به یک درمانگر متخصص مراجعه کنند و اگرنه ارتباط مستقیم مشکلات زناشویی و طلاق اتفاق عجیبی نیست.

ناهماهنگی جنسی

بعضی مواقع همسران از نظر جنسی با هم سازگاری ندارند. ممکن است یکی از آن‌ها شدیداً گرم‌مزاج و دیگری دارای سطح متوسطی از نیازهای جنسی باشد. این تفاوت‌ها قابلیت این را دارند که به یک معضل بزرگ در زندگی جنسی تبدیل شوند.

گاهی اوقات ترجیحات جنسی زوجین با هم متفاوت هستند و ممکن است یکی از آن‌ها از دیگری انتظار داشته باشد که در نزدیکی جنسی فعالیت‌هایی را انجام دهد که نمی‌پسندد. این ناهماهنگی‌ها قابلیت این را دارند که همسران را به این نتیجه برسانند که شریک جنسی خوبی برای همدیگر نیستند و بهتر است از همدیگر جدا شوند.

 

 

 

 

 

انحرافات جنسی

انحرافات جنسی علائق و رفتارهای جنسی نابهنجاری هستند که می‌توانند به خود فرد و همسرش آسیب برسانند. انحرافاتی مثل سادیسم جنسی، مازوخیسم جنسی و … موجب بروز حالات و رفتارهایی می‌شوند که یک فرد سالم را می‌ترسانند. رابطه‌ی جنسی با همسری مبتلا به یک انحراف جنسی، تقریباً غیرممکن است و در صورت عدم درمان انحراف، طلاق می‌تواند تنها راه حل باشد.

رابطه‌ عاطفی و طلاق جنسی

همسران با همدیگر رابطه جنسی برقرار می‌کنند چون به هم عشق می‌ورزند. نزدیکی جنسی با کسی که دوستش نداریم یا مدتی است که از نظر عاطفی از او دور شده‌ایم، کار ساده‌ای نیست. رابطه عاطفی و رابطه جنسی، ارتباط تنگاتنگی با همدیگر دارند.

به همین دلیل اگر زوجین از نظر عاطفی تعارض داشته باشند، بر کیفیت رابطه جنسی‌شان تأثیر می‌گذارد و در صورتی که رابطه جنسی مختل شود، دچار مشکلات عاطفی می‌شوند. بهتر است همسران در مواجهه با مشکلات مربوط به مسائل جنسی، ریشه‌یابی کنند و در صورتی که ریشه‌ی مشکلاتشان عاطفی است، با کسب آگاهی  روابط جنسی را بهبود ببخشند و از طلاق جنسی جلوگیری کنند.

مشاوره جنسی

 کسی نمی‌تواند نقش مهم رابطه جنسی در زندگی مشترک را تکذیب کند. یک رابطه جنسی با کیفیت، منظم و پرشور موفقیت و استحکام یک ازدواج را به دنبال دارد. و از سویی دیگر بی‌توجهی به مشکلات جنسی ممکن است منجر به طلاق جنسی و در نهایت طلاق رسمی شود.

 اگر زوجین در زمینه‌ی مسائل جنسی دچار مشکل باشند، آگاهی همسران از اهمیت رابطه جنسی، آشنایی با انواع اختلالات جنسی، بیماری های مقاربتی، انحرافات جنسی و… می‌تواند از فروپاشی یک زندگی مشترک جلوگیری کند. مشاوره جنسی فرصتی برای افزایش آگاهی همسران و راهکار دادن به آن ها است.

مشاوره جنسی در آیدانیتو

آگاهی در مورد موضوعات جنسی مهم است. حتی کودکان و نوجوانان هم نیازمند آموزش جنسی متناسب با سن شان هستند تا مورد سوء استفاده جنسی قرار نگیرند. بسیاری از همسران بدون هیچ آگاهی در مورد مسائل جنسی وارد زندگی مشترک می شوند و به مشکل بر می خورند.

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاره است. مشاوران حرفه ای و باتجربه ما در این فضا به زوجین کمک می کنند تا در زمینه مسائل جنسی آگاه شوند و چنانچه یک معضل جنسی بر کیفیت زندگی مشترکشان تاثیری منفی گذاشته، قبل از فروپاشی زندگی مشترک یا طلاق جنسی برای نجات آن اقدام کنند.

در ادامه، مطالعه‌ی مقاله‌ی نقش مشکلات ارتباطی در طلاق را پیشنهاد می‌کنیم.

آیا زندگی جنسی شما دچار بحران شده است؟ نزدیکی های جنسی تان کاهش یافته؟ صمیمت جنسی تان از بین رفته؟ آیا بحران جنسی بر رابطه عاطفی تان تاثیر گذاشته و به مرحله طلاق عاطفی رسیده اید؟

برای غلبه بر طلاق جنسی که می تواند به طلاق رسمی ختم شود، می توانید با مشاوران حرفه ای و باتجربه آیدانیتو تماس بگیرید.

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *