شکست عشقی

شکست عشقی یکی از تلخ ترین تجربه های انسانی است. دوست داشتن و عاشقی شادی بخش است و انرژی روانی، توانایی جسمانی و امید را در انسان افزایش می دهد. وقتی کسی در یک رابطه عاشقانه قرار دارد، حس می کند در آسمان ها است و زندگی برایش رویایی می شود. پس عجیب نیست که شکست عشقی انسان ها را در هم می شکند و انگار افراد را از ارتفاعی بلند به زمین می کوبد.

شاید بتوان شکست عشقی را به ترک اعتیاد تشبیه کرد. افراد معتاد به واسطه مصرف مواد مخدر احساس شادی و آرامش می کنند. به همین دلیل اگر ماده مخدر را از آن ها بگیریم، ممکن است به جنون برسند. آدمی که عشق را از دست می دهد هم به نوعی عامل اصلی شادی و آرامش را از دست می دهد.

متأسفانه معمولاً این نوجوانان و جوانان هستند که قربانی شکست عشقی می شوند. و این تجربه مختص جنسیت خاصی نیست. شکست عشقی دختر و شکست عشقی پسر در سن پایین اتفاق بسیار شایعی است.

روانشناس ها و جامعه شناس ها توصیه می کنند که افراد در سن پایین وارد روابط عاطفی نشوند. دلیل این توصیه این است که بی تجربگی و عدم آگاهی آدم ها را وارد روابط اشتباهی می کند. دختران و پسران نوجوان به امید ازدواج و یک عشق پایدار و همیشگی وارد رابطه ای عاطفی می شوند و وقتی رابطه شکست می خورد، آسیب های روانی عمیقی را تجربه می کنند.

به هر حال نمی توان منکر این شد که با وجود توصیه های مکرر متخصصان و افراد با تجربه، نوجوانان و جوانان زیادی در جامعه ما در روابط عاطفی آسیب می بینند. اما چه باید کرد؟ چطور می توان از شکست عشقی عبور کرد و دوباره به مسیر یک زندگی سالم بازگشت؟ راه حل این مشکل چیست؟

 

در این مقاله به راهکارهایی برای پشت سرگذاشتن تجربه تلخ شکست عشقی می پردازیم:

دست از سرزنش کردن خودتان بردارید

بعد از شکست عاطفی، آدم های زیادی شروع می کنند به تحلیل خودشان و رابطه ای که پشت سر گذاشته اند و معمولاً به این نتیجه می رسند که حتماً مشکل و عیبی دارند که به این نقطه رسیده اند. بله شاید شما می توانستید بهتر از این عمل کنید، شاید اگر باهوش تر بودید خیلی زود می فهمیدید که آن رابطه آینده ای ندارد. اما هیچ انسانی روی کره زمین کامل و بی عیب و نقص نیست، حتی شما!

اینکه مدام خودتان را تحقیر کنید، شما را به جایی نمی رساند. به جای این کار سعی کنید بر نکات خوب و مثبت مثل دوستان خوبتان، شغلتان، سرگرمی و یا خانواده حمایت گری که دارید تمرکز کنید.

هر موقع مشغول انتقاد از خود می شوید، این کار را متوقف کنید، کنترل خودتان را به دست بگیرید و به همه خوبی ها و زیبایی های زندگی فکر کنید و شکرگزار باشید. با این روش، شما احساساتتان را انکار نمی کنید اما با نگرشی بالغانه تر با آن ها مواجه می شوید.

خودتان را ببخشید

ممکن است فکر کنید که بزرگ ترین اشتباه را در زندگی مرتکب شده اید. شاید احساس کنید که نباید این کار را انجام می دادید تا این همه زجر بکشید. این فکر ها فایده ای ندارند و به هیچ عنوان مفید نیستند.

به این فکر کنید که انسان جائزالخطاست. به خودتان توضیح بدهید که انسان از اشتباهاتش یاد می گیرد و این یادگیری ها زندگی را زیباتر می کند. اگر می خواهید که باز در آینده عشق را تجربه کنید، احتیاج دارید که خودتان را ببخشید. شما برای بخشیدن خودتان به زمان نیاز دارید. پس تلاش کنید که خودتان را دوست داشته باشید و از اشتباهات گذشته گذر کنید

زمان به هدر نمی رود

احتمالاً وقتی به آن رابطه شکست خورده فکر می کنید، حس می کنید که زندگی خودتان را در آن بازه زمانی تلف کرده اید و زمان را هدر داده اید. اما آیا این ایده واقعاً درست است؟ همه شکست ها به ما درس می دهند و شکست عشقی هم از این قاعده مستثنی نیست.

به خاطرات بد هم فکر کنید

متخصصان مغز و اعصاب باور دارند که 20% از آدم ها از غم پیچیده ای رنج می برند. این احساس یک احساس اشتیاق مداوم نسبت به کسی است که از او جدا شده اند و به همراه خاطرات عاشقانه است.

مشکل این است که اتفاق های بیولوژیکی و اشتیاق های ما نوعی اعتیاد هستند و این نتیجه ترکیباتی شیمیایی در مغز است. در نتیجه ما توهمات و خواب و خیال هایی را از رابطه به یاد می آوریم که خودمان خلق کرده ایم. ما رابطه ای را که پشت سر گذاشته ایم، ایده آل می بینیم. اما واقعیت با آن خیال پردازی ها تفاوت زیادی دارد.

 لحظات زیبا را به یاد بیاورید. اما هرگز لحظات ناراحت کننده را از خاطر نبرید. حتی اگر پذیرفتن واقعیت خیلی عذاب آور باشد. اگر رابطه شما سراسر زیبایی و عشق بود به پایان نمی رسید.

با خودتان ارتباط برقرار کنید

آدم هایی در این دنیا وجود دارند که نمی توانند با خودشان تنها باشند و از رابطه ای بیرون می آیند و به رابطه ای دیگر ورود می کنند. آن ها اگر چه شکست عشقی را تجربه کرده اند، سریعاً رابطه ای دیگر را آغاز می کنند.

این رفتار بدون شک خطرناک و آسیب زا است. در واقع افراد با چنین رویکردی می خواهند از خودشان فرار کنند. شناختن و پذیرفتن خود، کلیدی برای یک رابطه سالم است. پیشنهاد می شود که بعد از شکست عشقی ، زمانی کافی را به گریه کردن، غصه خوردن و ارتباط با خودتان اختصاص بدهید. وقتی این مرحله را پشت سر بگذارید، برای یک رابطه جدید و سالم که می تواند به یک زندگی مشترک همیشگی ختم شود، آماده می شوید.

مشاوره تلفنی در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است که در زمینه های مختلف خانواده، تحصیلی، شغلی، نظام وظیفه، مهاجرت و…به مخاطبان خدمات مشاوره ای ارائه می دهد. یکی از بهترین راهکارهای درمانی بعد از شکست عشقی ، استفاده از خدمات درمانی و مشاوره ای است.

افرادی که یک رابطه شکست خورده را پشت سر گذاشته اند، در فرایند مشاوره با مشکلات فردی و شخصیتی خودشان آشنا می شوند و راهکارهایی را برای عدم تکرار شکست عشقی یاد می گیرند.

 در ادامه، مطالعه مقاله نشانه های عشق را به شما پیشنهاد می کنیم.

اگر در حال تجربه یک شکست عشقی هستید، برای آگاهی از راهکارهایی در جهت پشت سرگذاشتن این تجربه و بازگشت به یک زندگی سالم، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.