شرایط معافیت کفالت ۹۷

نویسنده : مهربان
۰۴ تیر ۹۷ ۳۳ ۰

شرایط معافیت کفالت 97

 

جهت اطلاع از شرایط معافیت کفالت  می توانید در سراسر کشور با شماره 9099071973 تماس حاصل نمایید


پاسخگویی از 8 صبح الی 1 بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید

 

در این مقاله به موضوع شرایط معافیت کفالت 97 خواهیم پرداخت.

سربازی در ایران از سن 18 سالگی تمام (آغاز 19 سالگی) برای پسران درنظر گرفته می شود و انجام خدمت سربازی بر افراد اجبارى است. تمامی افراد با رسیدن به سن مشمولیت که از 18 تا 50 سالگی تمام است، بايد وضعیت انجام خدمت سربازی خود را مشخص كنند.

برخی افراد که با ادامه تحصیل معافیت موقت تحصیلی کسب کرده و دیگران به خدمت اعزام خواهند شد. البته طبق قوانین و ضوابط خدمت وظیفه عمومی برخی از افراد با داشتن شرایط خاص می توانند معافیت موقت و یا دائم کسب نمایند. در این مقاله به یکی از انواع معافیت ها، معافیت کفالت خواهیم پرداخت. مشمولان خدمت می توانند برای اطلاع از جزئیات و شرایط معافیت کفالت 97 در این مقاله با آیدانیتو همراه باشید.

در مقالات قبلی از انواع معافیت کفالت 97 آگاه شدید، در این مقاله راجع به شرایط معافیت کفالت 97 صحبت خواهیم کرد. لازم به ذکر است برای اطلاع از شرایط معافیت هر نوع کفالت نیاز است به مقالات مربوطه درج شده در آیدانیتو مراجعه کنید.

شرایط معافیت کفالت

 • در ماده 44 قانون خدمت وظیفه عمومی منظور از یگان مراقبت (نگه دارنده)، مشمولی است تنها فرزند و نوه ذکور بیش از 18 سال هر پدر، مادر، جد و یا جده، تنها برادر بیش از 18 سال + خواهر یا برادر خود باشد.
 • از شرایط اصلی بررسی معافیت کفالت مشمولان خدمت سربازی، عدم غیبت در خدمت است. بنابراین افرادی که دارای غیبت باشند، معافیت کفالت به آنها تعلق نخواهد گرفت.
 • با توجه به تغییرات قانون و مفاد معافیت کفالت، شرط سنی پدربرای معافیت از 505 سال به 70سالگی رسیده است.
 • از چند برادر واجد شرایط خدمت سربازی در صورتی که یکی از برادران به خدمت سربازی اعزام شود، یکی از برادران می تواند تا اتمام سربازی برادر از تعویق اعزام استفاده کند.
 • در صورتی که مشمولان مذکور به خدمت اعزام شده باشند، نمی تواند از طرح معافیت تأخیر در اعزام استفاده كند.
 • یکی از فرزندان پسر سربازی که حین خدمت سربازی فوت کند و یا یکی از فرزندان ذکور خانواده ای که یک فرزند آن خانواده در حین خدمت سربازی فوت نموده باشد، از خدمت سربازی معاف می شود.
 • ابتلا به بیماری یکی از بستگان درجه یک مشمول که توان مراقبت از خود را نداشته باشد و نیازمند نگه داری باشد.
 • مشمولان خدمت سربازی توجه داشته باشند که در حین تحصیل و معافیت موقت، می توانند در صورت وجود شرایط معافیت کفالت، از این نوع کفالت استفاده كنند.
 • طبق مقررات ماده 44 خدمت وظیفه عمومی در صورتی که کفیل 5 سال پی در پی دارای شرایط معافیت موقت یکساله باشد در پایان دوره پنجمین سال به آنها معافیت دائم زمانی صلح داده خواهد شد.
 • مشمولانی که از کفالت خواهر استفاده می نمایند، توجه کنند در صورتی که معافیت پی در پی کمتر از پنج سال باشد و خواهر به سن 24 سالگی رسیده باشد و مشمول واجد شرایط اعزام به خدمت شود، معافیت کفالت در این زمان به اتمام خواهد رسید و به سربازی اعزام خواهد شد.
 • مشمولانی که به خدمت سربازی احضار می شوند چنانچه خود را معرفی نکنند از معافیت های گفته شده محروم خواهند شد. مگر اینکه در طول غیبت و در حین رسیدگی واجد شرایط معافیت کفالت شود و در سایر موارد تشخیص عذر موجه با رئیس اداره وظیفه عمومی است.
 • در مورد معافیت برادر یا خواهر صیغه، مشمولی که با صغار از یک پدر و مادر باشد، تقدم خواهد داشت. در غیر این صورت مشمولی که با صغار از یک پدر باشد، حق تقدم دارد و وجود برادران ناتنی مانع معافیت برادر و پدر و مادری آنان نخواهد بود.

مشمولان خدمت توجه داشته باشند در این مقاله مقررات و ضوابط کلی گفته شده است و شرایط هر یک از کفالت ها متفاوت است. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از شرایط معافیت کفالت هر یک از انواع مورد نظرتان به مقالات درج شده در آیدانیتو مراجعه کنید.

 

جهت اطلاع از شرایط معافیت کفالت  می توانید در سراسر کشور با شماره 9099071973 تماس حاصل نمایید


پاسخگویی از 8 صبح الی 1 بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


اولین دیدگاه را شما برای این مطلب ثبت کنید