معافیت تحصیلی

سنوات تحصیلی

سنوات تحصیلی

در این مقاله قصد داریم سنوات تحصیلی را در مقاطع مختلف مورد بررسی قرار دهیم. سربازی در کشور ایران امری اجباری است که نادیده گرفتن آن فرد را با محرومیت های زیادی رو به رو خواهد کرد، بنابراین افرادی که به سن مشمولیت می رسد، ترجیح می دهند با مشخص کردن تکلیف نظام وظیفه خود را در سال های بعدی زندگی با مشکل رو به رو نکنند. از جمله مهم ترین راه هایی که افراد ذکور با رسیدن به آغاز 19 سالگی برای ادامه تحصیل انجام خواهند داد، دریافت معافیت موقت است. معافیت تحصیلی از جمله رایج ترین و ساده ترین معافیت هایی است که مشمولان دریافت می کنند.

بسیاری از پسران سربازی را اتلاف بهترین دوره زندگی خود می دانند و راهکارهای مختلفی را برای فرار از سربازی انجام می دهند. به عنوان مثال برخی از افراد برای اعزام نشدن به سربازی ادامه تحصیل و معافیت تحصیلی را انتخاب می کنند و مادامی که به تحصیل مشغول باشند و از شرایط آن بهره مند شوند، از سربازی معاف خواهند شد. و در مقاطع بالاتر مانند فوق لیسانس و … با دریافت پروژه از خدمت خود کسر می کنند. به هر حال تمامی مشمولان مجبور به انجام خدمت هستند که برای کاهش آن می توانند از انواع کسری خدمت مطلع شوند، اما توجه کنید که در صورت غیبت تمامی راه های به روی مشمول بسته خواهد شد و تنها گزینه اعزام به خدمت سربازی پیش روی آن ها قرار می گیرد.

در مقاله سنوات تحصیلی قصد داریم شما عزیزان را با حداکثر مدت مجاز برای ادامه تحصیل آشنا کنیم، همچنین سنوات ارفاقی که در ادامه راجع به آن مطلع خواهید شد.

بهتر است قبل از بیان هر موضوع بدانید سنوات تحصیلی چیست؟

در واقع سنوات تحصیلی مدت زمان مجاز برای ادامه تحصیل در هر یک از مقاطع است. سنوات تحصیلی مقاطع مختلف مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد، کاردانی و … با یکدیگر متفاوت است. در ادامه ی مقاله جدول سنوات تحصیلی را برای شما عزیزان درج کرده ایم.

سنوات تحصیلی سربازی

در ادامه سنوات تحصیلی را در 7 مقطع مشاهده خواهید کرد. برای هر مقطع سنوات ارفاقی نیز در نظر گرفته شده است. منظور از سنوات ارفاقی تحصیلی این است که اگر مشمول در زمان سنوات مجاز موفق به اتمام واحدهای درسی خود نشود. این مدت زمان را به عنوان سنوات ارفاقی به سنوات تحصیلی اضافه می کنند. لازم به ذکر است این سنوات به صورت یکجا نیست و به صورت ترم به ترم و بر اساس واحد درسی باقی مانده و با تأیید کمیسیون دانشگاه و تأیید نظام وظیفه خواهد بود. در ادامه جدول سنوات تحصیلی و سنوات ارفاقی را مشاهده خواهید کرد.

مقطع تحصیلیسنوات مجاز تحصیلی (سال)سنوات ارفاقی تحصیلی (سال)
کاردانی2.51
کارشناسی ناپیوسته31
کارشناسی پیوسته51
ارشد ناپیوسته31
ارشد پیوسته61
دکتری تخصصی61
دکتری پزشکی81

 

سنوات تحصیلی طلاب علوم دینی

سطحپایهسنوات تحصیلی
سطح 11 تا 6متوسط 6 و حداکثر 10 سال
سطح 27 تا 9متوسط 3 و حداکثر 6
سطح 310 و 2 سال حضوری در کلاس های خارج فقهمتوسط 3 و حداکثر 5
سطح 4تحصیل در دروس خارج فقهمادامی که مرکز مدیریت حوزه علمی قطع رابطه تحصیلی آنان را اعلام نکند همچنان از معافیت تحصیلی استفاده خواهند نمود.

 

پیشنهاد می کنیم بعد از مطالعه سنوات تحصیلی مقاله شرایط معافیت تحصیلی را نیز مطالعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به سنوات تحصیلی و معافیت تحصیلی با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *