سایر انحرافات جنسی

سادومازوخیسم یا تمایلات خودآزارانه و دگرآزارانه


 

سادومازوخیسم

سادومازوخیسم از ترکیب دو کلمه  سادیسم و مازوخیسم به وجود آمده و به معنای علاقه به آزار دیدن و آزار دادن است که معمولاً در روابط جنسی اتفاق می افتد. سادیسم وضعیتی است که موجب می شود یک انسان از آسیب رساندن ( فیزیکی یا روانی)  به دیگران لذت ببرد.

یک انسان سادیست یا دگر آزار زمانی در رابطه جنسی تحریک و ارضا می شود که شریک جنسی اش را کتک بزند، شکنجه کند و از نظر روانی او را تحقیر کند.

مازوخیسم حالتی روانی است که موجب می شود فرد از آزار دیدن لذت ببرد و به صورت داوطلبانه بخواهد که در رابطه جنسی درد بکشد، شکنجه بشود و مورد بی احترامی قرار بگیرد.

علل تمایلات سادومازوخیستی

درک و تعریف رفتارهای مرتبط با سادومازوخیسم بسیار سخت است. چرا باید کسی از درد کشیدن دیگری لذت ببرد؟ چرا بعضی از افراد از کتک خوردن و تحقیرهای جسمی و روانی لذت می برند؟

زیگموند فروید، پدر علم روانشناسی مدرن، معتقد است که عدم ارضای نیازهای جنسی در یکی از مراحل رشد روانی- جنسی منجر به ابتلا به سادیسم یا مازوخیسم می شود.

ممکن است فرد دگر آزار از احساس قدرت و کنترل کردن دیگری لذت ببرد. همچنین ممکن است او به صورت ناخود آگاه تمایل داشته باشد کسی را که موجب تحریک جنسی او شده تنبیه کند.

بعضی از متخصصان معتقدند که سادیست ها شریک جنسی شان را یک شیء می بینند و نه یک انسان. او می خواهد با یک اسباب بازی در ارتباط باشد، نه کسی که احساس دارد، او را عاشق می کند یا ممکن است خیانت کند.

همچنین سادیسم می تواند یک مکانیسم دفاعی باشد و احساسات ناراحت کننده ای مثل احساس خشم و گناه را تخلیه و متوجه شخص دیگری کند.

در مورد مازوخیسم می توان گفت که ممکن است اطاعت کردن و برده دیگری بودن روشی برای رهایی از استرس یا بار سنگین احساس گناه باشد. همچین شاید است فرد خود آزار با قرار گرفتن در چنین رابطه ای احساس امنیت کند و از مورد توجه فرد سادیست بودن، حتی به قیمت آزار دیدن، لذت ببرد.

گاهی اوقات فرد انسان خود آزار در دوران کودکی تجاربی داشته و متقاعد شده که درد کشیدن و آزار دیدن، پیش شرط لذت جنسی است. تقریباً اکثر متخصصان و پژوهشگران در مورد این موضوع توافق دارند که تجربیات جنسی غیر عادی در سن پایین می توانند در بزرگسالی تبدیل به انحرافات جنسی شوند.

 

تشخیص سادومازوخیسم

برای تشخیص سادومازوخیسم ، باید رفتارها، امیال و خیال پردازی ها در مورد آزار رساندن یا آزار دیدن، در طول رابطه جنسی، به مدت حداقل شش ماه در شخص مشاهده شوند.

همچنین این امیال و افکار باید موجب استرس و پریشانی فرد در زندگی شده باشند و عملکرد مثبت او را در حوزه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی کاهش داده باشند.

درمان سادومازوخیسم

انحرافات جنسی هنوز آن طور که باید و شاید شناخته نشده اند و علل و روش های درمان آن ها همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. اما امروزه با روش هایی مثل دارو درمانی و روان درمانی می توان نشانه های مازوخیسم و سادیسم جنسی را از بین برد یا خفیف کرد.

بعضی داروها با کاهش میزان هورمون تستوترون مردان مبتلا به انحرافات جنسی، میل جنسی آن ها را کم می کنند یا برای درمان اختلالاتی مثل افسردگی یا اضطراب که ممکن است همراه با انحرافات جنسی بروز پیدا کنند مورد استفاده قرار می گیرند.

جلسات روان درمانی هم به منحرفان جنسی کمک می کنند تا الگوهای فکری و رفتاری اشتباه خودشان را بشناسند و برای تغییر آن ها اقدام کنند.

در این مقاله به موضوع سادومازوخیسم پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله انواع انحرافات جنسی را به شما پیشنهاد می کنیم.

چنانچه شاهد نشانههای سادومازوخیسم در خودتان یا یکی از اطرافیانتان هستید، برای اطلاع از روش های درمان انحرافات جنسی با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *