آیدانیتو > زمان مصاحبه دکتری سراسری 98
مصاحبه دکتری

زمان مصاحبه دکتری سراسری 98

زمان مصاحبه دکتری سراسری 98

آزمون دکتری همانند تمامی آزمون های رسمی تحصیلی کشور، هر ساله توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود. در سال های گذشته آزمون دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد به صورت منفک از هم برگزار می شد ما در سال 98، آزمون های دکتری سراسری و آزاد با یکدیگر ادغام و در قالب یک آزمون برگزار شد.
مطابق جدول زمانبندی که در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری 98 درج شده است، آزمون ورودی دکتری در جمعه 4 اسفندماه 96 برگزار شد. نتایج اولیه آزمون نیز به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش (به نشانی sanjesh.org) اعلام شد. به دلیل اهمیت مصاحبه در پذیرش دکتری در این مقاله به بررسی زمان مصاحبه دکتری سراسری 98 می پردازیم.

مطابق زمانبندی دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون، مرحله ی انتخاب رشته دکتری نیز در نیمه ی اول اردیبهشت ماه آغاز و تا 10 اردیبهشت ادامه یافت. در این مرحله  3 گروه از داوطلبان وجود خواهند داشت: اولین گروه داوطلبانی هستند که در دوره های روزانه و بورسیه مجاز اعلام شده اند و این بدین معنی است که در سایر دانشگاه ها مانند پیام نور، آزاد و … نیز مجاز خواهند شد و می توانند در همه ی دوره ها انتخاب رشته نمایند.
دومین گروه داوطلبانی هستند که در دوره های روزانه مجاز شناخته نشده ولی در سایر دانشگاه ها مجاز شده اند. این گروه از داوطلبان به منظور انتخاب رشته، فقط می توانند از بین سایر دانشگاه ها (دوره هایی بغیر از روزانه و بورسیه مانند نوبت دوم، غیر انتقاعی ، پردیس خودگردان ، پیام نور ، آزاد و… ) انتخاب رشته نمایند.
گروه سوم نیز داوطلبانی هستند که در هیچ یک از این دو دسته مجاز نشده اند، که متأسفانه قادر به انتخاب رشته نخواهند بود. اما آنچه که در این مرحله مهم است، اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری و زمان مصاحبه دکتری است. در این مقاله به بررسی زمان مصاحبه دکتری سراسری 98 می پردازیم.

تاریخ مصاحبه دکتری 98

از دیرباز عنوان «مصاحبه دکتری» در اواخر خرداد و اوایل تیر در ردیف اخبار داغ قرار می گرفته است. بر طبق آخرین اخبار، در سال جاری  زمان برگزاری مصاحبه دکتری 98 در اواخر اردیبهشت ماه اعلام می شود. پس از اینکه در بازه ی زمانی اعلام شده، مصاحبه دکتری انجام شد، نتایج نهایی آزمون ورودی دکتری در دهه اول شهریور ماه اعلام می شود.

آیا به مصاحبه دعوت می شوم؟

تصور من این است که این سؤال ذهن بسیاری از داوطلبان را به خود مشغول کرده است: آیا بعد از پشت سر گذاشتن مراحل نه چندان آسان آزمون دکتری 98، دانشگاه مورد علاقه مان ما را به مصاحبه دعوت می کند؟
به همین منظور تصمیم گرفتیم که جدولی را تنظیم کرده و مطابق آمار و ارقام سال های گذشته، حداکثر رتبه ای که در هر گروه تحصیلی در بهترین دانشگاه های کشور به مصاحبه دعوت شده است را مورد بررسی قرار دهیم. البته باید به این موضوع هم دقت کنید که آنچه در دعوت شدن شما به مصاحبه حائز اهمیت است، تراز کسب شده است.
با اینکه هر چه تراز بیشتر باشد، رتبه کمتر است و احتمال دعوت به مصاحبه شدن افزایش خواهد یافت، ولی این را هم در نظر بگیرید که به عنوان مثال اگر دانشگاه تهران تراز های بیشتر از 7500 را به مصاحبه دعوت کند، ممکن است در سال 96 فقط 5 نفر قادر به کسب این تراز ها بوده باشند، پس دانشگاه فقط همان 5 نفر را به مصاحبه دعوت خواهد کرد.
بدین سبب می گوییم ممکن است کسی که تراز 7400 کسب کرده، در سال 96 رتبه خوبی را نیز کسب کرده باشد ولی از آنجا که معیار دعوت به مصاحبه شدن در دانشگاه ها، تراز است (نه رتبه)، این امکان وجود دارد که فرد به مصاحبه دعوت نشود. البته این را هم بگوییم که این موضوع همچنان که به نظر می رسد بد هم نیست! چرا که احتمال معکوس شدن قضیه بالا نیز وجود دارد.
این امر در زمانی رخ می دهد که  فرد تراز بالایی را کسب کرده ولی رتبه خوبی ندارد، زیرا تمامی کسانی که در آن سال در کنکور دکتری شرکت نموده اند، ترازهای بالا کسب کرده اند. با این وجود ممکن است تعداد افرادی که در آن محدوده ترازی قرار گرفته اند، به 20 نفر هم برسد، ولی همه به مصاحبه دعوت خواهند شد.

نام دانشگاه

گروه آموزشی
*گروه فنی و مهندسیگروه علوم انسانیگروه علوم پایهگروه زبانگروه کشاورزی

گروه هنر

الزهرا

278

یزد

603
شاهد

1244

خوارزمی

370

دانشگاه آزاد

19550250001710130031241010005
تهران7745179200559

26

شریف

36
امیر کبیر119

علم و صنعت

167180
تربیت مدرس21514794253

120

بهشتی

2632156552
علامه طباطبایی65165

خواجه نصیر

فردوسی مشهد250902346

ارومیه

130
تبریز

432

اصفهان

505
همدان

215

در نهایت پیشنهاد ما این است که در مورد مصاحبه دکتری بیشتر بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *