روانشناسی خیانت

روانشناسی خیانت این روزها بسیار سر زبان ها افتاده است. متأسفانه خیانت اتفاق شایعی است و روز به روز فراگیرتر می شود. امروزه دلایل بسیاری از طلاق ها خیانت است. به همین دلیل روانشناسی خیانت بیشتر از همیشه مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته. محققان حوزه های روانشناسی و جامعه شناسی به دنبال درک ریشه های خیانت، نحوه برخورد با این اتفاق و روش های جلوگیری از خیانت هستند.

در این مقاله تلاش کرده ایم تا به روانشناسی خیانت بپردازیم و این آسیب اجتماعی را بررسی کنیم.

 

روانشناسی خیانت و دلایل خیانت در زوجین

بنابر نتایج تحقیقات متعدد در زمینه خیانت در زندگی مشترک، چهار علت اصلی در اکثر خیانت ها مشاهده می شوند:

کمبود عشق

بسیاری از خیانت کارها ادعا می کنند که عشق شان را نسبت به همسرشان از دست داده اند و عاشق فرد دیگری شده اند.

شاید آن ها با این ادعا فقط به دنبال توجیه کار خودشان باشند. عواملی مثل کمبود ارتباط، ملال، کاهش کیفیت رابطه جنسی، کاهش صمیمیت و… هم می توانند منجر به از دست رفتن عشق شوند. پیشنهاد می کنیم درباره ی ” 5 کاری که نباید پس از آگاهی از خیانت همسرتان انجام دهید “، بیشتر بخوانید.

عدم تعهد

این یک واقعیت است که بسیاری از افرادی که وارد یک زندگی مشترک می شوند آدم های متعهدی نیستند. عدم تعهد در ازدواج مشکل آفرین  است و می تواند منجر به خیانت شود.

کمبود اعتماد به نفس

گاهی اوقات کمبود اعتماد به نفس آدم ها را ترغیب می کند تا در یک رابطه دیگر اعتماد به نفس از دست رفته را به دست بیاورند. مخصوصاً اگر فرد توجهی از همسرش دریافت نکند و از جانب او ستایش نشود، بیشتر احتمال دارد که تعریف و تمجید را در رابطه ای دیگر جست و جو کند.

عوامل محیطی

در روانشناسی خیانت ، عوامل محیطی نقش پررنگی دارند. الکل، مواد مخدر و قرار  گرفتن در محیطی اغواگیر یا تعامل با فردی اغواگر می تواند ریشه خیانت باشد.

نقش روانشناسی خیانت

نحوه برخورد با خیانت

یکی از مهم ترین سؤال های کسانی که با خیانت همسرشان مواجه می شوند، در مورد نحوه برخورد با خیانت است. در واقع آن ها می خواهند که بهترین واکنش نسبت به خیانت چیست و باید چه برخوردی با همسر خیانت کار داشته باشند. بهترین روش های برخورد با خیانت شامل موارد زیر هستند:

بدانید که دقیقاً چه اتفاقی افتاده

اگر همسرتان به شما خیانت کرده، قبل از هر چیز مطمئن شوید که دقیقاً چه اتفاقی افتاده. فوراً تصمیم گیری نکنید. پیشنهاد می کنیم حتما قبل از هر اقدامی مشاوره خیانت را امتحان کنید. شما باید با همسرتان صحبت کنید. اگر چه این کار بسیار دردناک است اما شما را از شدت و عمق اتفاقی که افتاده مطلع می کند. در مکالمه با همسر خیانت کار متوجه می شوید که:

 • آیا یک خیانت جنسی اتفاق افتاده یا عاطفی
 • خیانت همسر شما فقط در حد صحبت کردن و رابطه های مجازی بوده یا در دنیای واقعی اتفاق افتاده
 • آیا همسر شما عاشق شده یا این اتفاق فقط نتیجه یک عامل محیطی بوده
 • خیانت چه زمانی اتفاق افتاده
 • همسر شما چه مدت در یک رابطه فرازناشویی بوده
 • همسر شما پشیمان است یا می خواهد به رابطه خارج از ازدواج ادامه بدهد

به خودتان زمان بدهید

بعد از پی بردن به خیانت همسر باید مدتی را به مراقبت از خودتان اختصاص بدهید. بهتر است از همسر خیانت کار دور باشید و در تنهایی فقط به خودتان و تصمیم هایتان در مورد آینده فکر کنید.

در این مدت می توانید با یک دوست مورد اعتماد صحبت کنید یا به یک روانشناس مراجعه کنید. سفر کنید، ورزش کنید و به کارهای مورد علاقه تان بپردازید. بدون شک روزهای اول مشغول گریه و سوگواری خواهید بود اما کم کم درک می کنید که به کدام سمت باید حرکت کنید.

تصمیم بگیرید

تصمیم گیری در مورد بهترین برخورد با فرد خیانت کار آسانی نیست و از فردی به فرد دیگر و خیانتی به خیانتی دیگر متفاوت است. نمی توان یک نسخه را برای همه تجویز کرد. در این مرحله شما می توانید با توجه به احساسی که همسرتان نسبت به خیانتش دارد، شدت و عمق خیانت، دلایل همسرتان برای رابطه فرازناشویی، احساس خودتان نسبت به اتفاقی که افتاده و… تصمیم بگیرید که او را ببخشید یا نه.

چنانچه در زندگی مشترک با نشانه های خیانت همسرتان مواجه شده اید یا از خیانت او مطمئن هستید، برای آگاهی از بهترین روش های مقابله با خیانت، با مشاوران خانواده آیدانیتو تماس بگیرید.

جلوگیری از خیانت

جلوگیری از خیانت یکی دیگر از مهم ترین مباحث روانشناسی خیانت  و روانشناسی خیانت مرد به زن است. آن هایی که تمایل به روابط فرازناشویی دارند اما نمی خواهند ازدواج شان به واسطه خیانت از هم بپاشد به روش هایی برای جلواگیری از خیانت فکر می کنند.

شاید بتوان گفت بهترین راه جلوگیری خیانت داشتن حد و مرز و پایبند بودن به اصول اخلاقی است.سوالات در مورد خیانت همسر را از مشاوران ما پیگیرشوید.

در این جا روش هایی را برای جلوگیری از خیانت نام می بریم:

 • گرم و پرشور نگه داشتن رابطه جنسی
 • صحبت کردن با همسر در مورد مشکلات و کمبودها
 • جلوگیری از ملال آور شدن زندگی مشترک و ایجاد تنوع
 • عدم مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر
 • دوری از محیط هایی که احتمال خیانت را بالا می برند
 • صمیمی بودن با همسر
 • وقت گذرانی با همسر و اختصاص دادن زمان هایی به معاشرت

مشاوره خیانت

آیا درمان خیانت ممکن است؟ چگونه خیانت را کشف کنیم ؟جواب خیانت چیه ؟ بعد از خیانت همسر چه کنیم ؟ آیا می توان همسر خیانت کار را بخشید و دوباره زندگی مشترک را از سر گرفت؟ نمی توان به این سؤال پاسخ مشخص و سرراستی داد. چون همه خیانت ها، همسران و زندگی های مشترک شبیه به همدیگر نیستند. پژوهش ها نشان می دهند که بخشش خیانت در بعضی زندگی ها امکان پذیر است و از سویی دیگر کیفیت بعضی زندگی های زناشویی بعد از بخشش خیانت بالا می رود.
در این شرایط کمک گرفتن از یک مشاور متخصص، مشاوره خانواده ،یعنی کسی که دارای مدرک این رشته است و در زمینه مشاوره خیانت که تجربه کافی و حرفه ای دارد، بهترین و عاقلانه ترین کار است.

مشاوره تلفنی خیانت در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است. مشاورین متخصص و با تجربه آیدانیتو می توانند در زمینه علل خیانت، روش های جلوگیری از خیانت ، بهترین راهکارهای مواجهه با خیانت جنسی یا عاطفی ، بخشش خیانت و…به مخاطبان خدمات مشاوره ای بدهند.

درمان خیانت و بازسازی زندگی زناشویی اتفاق بعیدی نیست اما به زمان، بررسی روانشناسی خیانت و تست خیانت سنجی و تحلیل های عمیق مشکلات زناشویی نیاز دارد.آیا مردان بعد از خیانت پشیمان میشوند؟

در ادامه مطالعه مقاله «بخشش خیانت» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی خیانت و فرایند بخشش خیانت ، با مشاوران یاتجربه و حرفه ای آیدانیتو تماس بگیرید.