آیدانیتو > بررسی و تحلیل تأثیر جامعه و اعضای آن بر همدیگر، در روانشناسی اجتماعی
رشد و توسعه ی فردی

بررسی و تحلیل تأثیر جامعه و اعضای آن بر همدیگر، در روانشناسی اجتماعی


 

 

 

 

روانشناسی اجتماعی

چه عواملی گرایش ها و رفتارهای ما را شکل می دهند؟ چرا بعضی افراد رهبران فوق العاده ای هستند؟ چطور می توانیم در جامعه بیشتر پذیرفته شویم؟ چه عواملی موجب تفاوت رفتارهای ما در محیط های فردی و اجتماعی می شوند؟ جامعه چطور باورها، علائق و گرایش های ما را شکل می دهد؟ این ها فقط تعدادی از سؤال هایی هستند که روانشناسی اجتماعی به آن ها می پردازد.

طبق گفته گوردن آلپورت (Gordon Allport) روانشناس آمریکایی، روانشناسی اجتماعی رشته ای است که از روش های علمی برای درک و توضیح این که چطور افکار، احساسات و رفتارهای افراد از حضور، اعمال وافکار دیگران تأثیر می گیرند، استفاده می کند.

در واقع در پاسخ به این سؤال که روانشناسی اجتماعی چیست می توان گفت که موضوع روانشناسی اجتماعی، تأثیری است که آدم ها از محیط اجتماعی اطرافشان می گیرند. این نوع از روانشناسی رفتار انسان ها را در موقعیت های اجتماعی بررسی می کند. 

احتمالاً همه ما این موضوع را در زندگی شخصی مان تجربه کرده ایم که دیگران بر اعمال و انتخاب های ما تأثیرات عمیقی می گذارند. به عنوان مثال، به این فکر کنید که چقدر رفتارتان در حضور دیگران با زمانی که در یک اتاق تنها باشید، متفاوت است. یا تفاوت موقعیت هایی را در نظر بگیرید که با دوستان نزدیک و همکارانتان معاشرت می کنید. ما همه برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشیم، بیشتر پذیرفته شویم و بتوانیم امورات روزمره مان را به خوبی انجام دهیم، اجتماعی می شویم و خودمان را با قوانین و قراردادهای اجتماعی سازگار می کنیم. واگرنه سرخورده و منزوی می شویم در شرایط حادتر حتی ممکن است به رفتارهای ضد اجتماعی و بزهکارانه رو بیاوریم.

موضوعاتی که روانشناسی اجتماعی آن ها را بررسی می کند، معمولاً شامل موارد زیر است:

  • رفتارهای گروهی
  • درک اجتماعی
  • رهبری و مدیریت
  • رفتارهای غیرکلامی
  • پذیرش اجتماعی
  • پرخاشگری
  • تعصب اجتماعی

   

روانشناسی اجتماعی کاربردی

روان شناسان اجتماعی بنیادی به دنبال درک پدیده ها و تدوین نظریه ها هستند اما روانشناسان اجتماعی کاربردی تلاش می کنند که از این نظریه ها برای بهبود زندگی افراد جامعه استفاده کنند.

در واقع در روانشناسی اجتماعی کاربردی از نظریه ها، اصول، یافته های پژوهشی و روش های تجربی برای درک مسائل اجتماعی و حل مشکلات اجتماعی استفاده می شود. هدف کسانی که به دنبال کاربرد روانشناسی اجتماعی هستند، این است که از مزایای آن برای پیشرفت و توسعه جامعه و روابط میان اعضای آن استفاده کنند.

رشته روانشناسی اجتماعی

رشته روانشناسی اجتماعی ، یکی از گرایش های روانشناسی است و دانشجویانی که در این رشته تحصیل می کنند، به مطالعه رفتار فرد در جامعه، واکنش ها و عملکردهای افراد جامعه از نظر روانشناختی، و تأثیری که آدم ها در اجتماع از همدیگر می گیرند، می پردازد. متأسفانه در حال حاضر، این رشته در دانشگاه های ایران ارائه نمی شود اما مسئولان دانشگاه خیام مشهد، این خبر را اعلام کرده اند که ممکن است به زودی این رشته در مقطع ارشد این دانشگاه ارائه شود.

در ادامه مطالعه مقاله روانشناسی تربیتی را به شما پیشنهاد می دهیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی اجتماعی و ویژگی های آن، می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *