مدیریت استرس

رفع استرس

 

 

 

 

رفع استرس

استرس و اضطراب تجربه بسیار فراگیری در سراسر جهان است و احتمالاً هیچ کس نمی تواند ادعا کند که هرگز در طول زندگی مضطرب نشده است. ما استرس را هر روز و در موقعیت های متعدد و متنوعی تجربه می کنیم.
 چنانچه میزان این استرس کم باشد، مفید است و در واقع به ما کمک کند تا برای انجام فعالیت ها و وظایفمان انگیزه پیدا کنیم. به بیانی ساده می توان گفت که استرس سالم نیروی محرکه ما است. اما وقتی این وضعیت روانی و ذهنی بیش از حد شود، بر عملکرد جسمی و روانی ما تأثیر منفی می گذارد و تبدیل به یک مشکل می شود. اینجاست که تلاش برای رفع استرس معنی پیدا می کند.

برای رفع استرس چه باید کرد

بسیاری از افراد در گفت و گو با مشاوران و روانشناسان می پرسند: برای رفع  استرس چه باید کرد یا برای رفع استرس چه کنیم . پاسخ به این سؤال راحت نیست.
برای رفع  استرس و اضطراب ، قبل از هر اقدامی باید بررسی کنیم که تا بفهمیم میزان استرس مان چقدر است، چه مدت است که مضطربیم و علت یا علل اصلی استرس را بشناسیم.
بهترین روش برای پاسخ به این سؤال ها استفاده از خدمات روانشناسی یا مشاوره ای است. یک مشاور متخصص و با تجربه این توانمندی را دارد که علل استرس ما را تشخیص و بهترین راهکار را برای درمان آن ارائه دهد.

 

 

 

 

درمان های خانگی استرس ها

استرس و اضطراب شدید معمولاً فقط از طریق روش های روانشناختی مثل دارو درمانی یا جلسات مشاوره و روان درمانی رفع می شوند. اما بعضی روش های خانگی هم برای رفع استرس و اضطراب ، در شرایطی که اضطراب شدید نباشد و به یک اختلال تبدیل نشده باشد، مفید هستند. روش هایی مثل:

ورزش کردن

ورزش کردن یکی از مهم ترین فعالیت ها برای غلبه بر استرس است. ورزش باعث می شود که تولید هورمون های استرس مثل هورمون کورتیزول، در بدن کاهش پیدا کند و در مقابل هورمونی مثل اندورفین که انسان را شاد، سرحال و پرانرژی می کند بیشتر ترشح شود.

کاهش کافئین

کافئین، ماده ای که در قهوه، چای، شکلات و نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد، یک محرک و استرس زا است. آدم های مختلف ظرفیت های متفاوتی برای دریافت کافئین دارند و در هر فردی، حدی از کافئین استرس زا است.
اگر شاهد این هستید که مصرف کافئین به شما  استرس وارد می کند، حتماً در رژیم غذایی تان تجدید نظر کنید و چنانچه قادر به حذف کافئین نیستید، میزان مصرف آن را در جهت رفع استرس کاهش دهید.

بنویسید

یکی از روش های تأثیر گذار غلبه بر استرس نوشتن است. وقتی در مورد عوامل استرس زا در زندگی تان می نویسید، حتماً به آنچه بابت آن شکرگزار هستید هم اشاره کنید.
شکر گزاری موجب کاهش استرس و اضطراب و تمرکز بر آدم ها، چیزها و اتفاقات مثبت در زندگی می شود.

معاشرت

معاشرت با دوستان و افراد خانواده به شما برای تجربه سالم استرس کمک می کند. وقتی در میان کسانی هستید که دوستشان دارید، احساس تعلق دارید و خودتان را ارزشمند می بینید.
این احساساتی در سختی ها و مواجهه با اتفاقات استرس زا به شما کمک می کنند.

بخندید

استرس داشتن و خندیدن کار آسانی نیست اما برای سلامتی مفید است و می تواند به رفع استرس و اضطراب کمک کند. چون موجب آرام سازی عضلات می شود واکنش های ما را نسبت به استرس آرام تر و معقولانه تر می کند.
همچنین در طولانی مدت، خندیدن موجب تقویت سیستم ایمنی و افزایش خلق و خوی مثبت است.

مشاوره استرس

همان طور که گفتیم روش های خانگی غلبه بر استرس همیشه پاسخگو نیستند و گاهی اوقات بهترین راهکار رفع استرس و اضطراب ، استفاده از خدمات مشاوره ای است.
مشاوره استرس به ما کمک می کند تا بفهمیم چرا استرس داریم، ریشه های عمیق روانی استرس را که می توانند ارثی باشند، تحت تأثیر محیط باشند یا با گذشته و دوران کودکی مان در ارتباط باشند درک کنیم و با کمک یک مشاور متخصص و با تجربه وارد بهترین فرایند درمان استرس شویم.

مشاوره تلفنی استرس در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره آموزش و مشاوره است. مشاوران متخصص و با تجربه آیدانیتو این توانایی را دارند که در زمینه های مختلف خانواده، اختلالات روانی، تحصیلی، شغلی، نظام وظیفه، مهاجرت و…. به مخاطبان مشاوره تلفنی بدهند.
استرس شدید یکی از آسیب زا ترین وضعیت های روانی است و بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند. چنانچه شما هم یکی از انسان های بسیار مضطرب است و استرس شدید بر عملکرد فردی و اجتماعی تان تأثیر منفی گذاشته، برای آگاهی از روش های کاربردی رفع استرس، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

چرا مشاوره تلفنی؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که دلیل استقبال روز افزون افراد جوامع از مشاوره های غیر حضوری مثل مشاوره تلفنی چیست. در پاسخ به این سؤال می توان گفت که در دنیای امروز، مشاوره تلفنی مزایای فراوانی دارد. مزایایی مثل:

  • کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر بودن نسبت به مشاوره های حضوری
  • پاسخگو بودن در مواقع بحرانی که دسترسی به مراکز مشاوره حضوری امکان پذیر نیست
  • صرف زمان کم تر نسبت به مشاوره های حضوری
  • عدم افشای هویت و اطلاعات شخصی

در ادامه مطالعه مقاله مشاوره استرس را به شما پیشنهاد می کنیم.

استرس شدیدی دارید؟ همیشه نگران و مضطرب هستید؟ این استرس بیش از حدا بر عملکرد فردی و اجتماعی شما تأثیر منفی گذاشته؟ با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *