رشته‌های کارشناسی ارشد بدون کنکور ۹۸

نویسنده : مارال فرخی
۲۶ مرداد ۹۸ ۹۸۶۸ ۱۳
کارشتاسی ارشد بدون کنکور

فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " لیست رشته های ارشد بدون کنکور و انتخاب بهترین رشته و دانشگاه" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


رشته‌های ارشد بدون کنکور 

چند سالی است که شرایط ادامه تحصیل در دوره‌ی کارشناسی ارشد کمی ساده‌تر شده است و متقاضیان تحصیل در سطح تحصیلات تکمیلی، می‌توانند با آسودگی خاطر در دوره‌های کارشناسی ارشد بدون کنکور شرکت کنند و در صورت برخوردار بودن از شرایط لازم برای ورود به دوره کارشناسی ارشد بدون کنکور، بدون شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، می‌توانند تحصیلات خود را ادامه دهند. متقاضیان ثبت‌نام در دوره این دوره مایلند درباره‌ی رشتههای ارشد بدون کنکور هم اطلاعات کافی داشته باشند تا در صورت وجود رشته‌ی موردنظرشان در دوره دوره شرکت کنند. در این مقاله دانشگاه‌های سراسری و آزاد را به شما دوستان معرفی می‌کنیم.

زمان ثبت نام رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور

زمان ثبت نام رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور در دانشگاه آزاد اسلامی به طور معمول در تیر ماه صورت می گیرد. اما این موضوع در رابطه با دانشگاه سراسری و ثبت نام در رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور این دانشگاه متفاوت است. به این صورت که زمان ثبت نام در این دوره ها توسط خود دانشگاه های پذیرنده مشخص می شود و زمان تعیین شده به وسیله یک دانشگاه با دانشگاه دیگر فرق دارد. برای کسب آگاهی بیشتر در رابطه با زمان ثبت نام رشته های ارشد بدون کنکور با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.

نحوه ثبت نام رشته های ارشد بدون کنکور

از جمله سوالاتی که به مراتب در ذهن داوطلبان ثبت نام در رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه ها شکل می گیرد نحوه ثبت نام در این قبیل از رشته هاست که مسلماٌ مستلزم طی کردن فرآیند و مراحلی است. در صورتی که قصد شرکت در ارشد بدون آزمون دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی را دارید و از نحوه ثبت نام در رشته های بدون آزمون ارشد در دانشگاه های سراسری و یا آزاد مطلع نیستید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس حاصل فرمایید.

مدارک ثبت نام رشته های ارشد بدون کنکور

کلیه متقاضیان و داوطلبان ثبت نام رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور چه در دانشگاه آزاد و چه در دانشگاه سراسری ملزم به کامل کردن فرم اینترنتی و همینطور ارسال شماری از مدارک هستند. لیست این مدارک لازم در رابطه با دانشگاه آزاد در سایت سازمان سنجش و پذیرش آزاد و در مورد دانشگاه سراسری در سایت هر یک از دانشگاه های سراسری پذیرنده قابل دسترسی هستند. جهت کسب اطلاع دقیق از مدارک ثبت نام رشته های کارشناسی ارشد بدون آزمون با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس حاصل فرمایید.

نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد بدون کنکور

به مراتب پس از انتخاب رشته های تحصیلی ارشد بدون کنکور نوبت به اعلام نتایج آن می رسد. اما آیا اطلاعاتی دقیق در مورد نحوه و جزئیات اعلام نتایج انتخاب رشته در این دوره از دانشگاه آزاد و یا سراسری دارید؟ تماس با مشاوران تحصیلی آیدانیتو اطلاعاتی دقیق را در رابطه با اعلام نتایج ارشد بدون آزمون در دانشگاه های آزاد و سراسری در اختیارتان قرار می دهد. پس با آن ها تماس برقرار کنید.

شرایط تحصیل ارشد بدون کنکور روزانه

اگر قصد دارید بدون کنکور در دوره‌ی روزانه‌ی دانشگاه‌های سراسری و در دوره کارشناسی ارشد بدون کنکور تحصیل کنید، بهتر است بدانید که یکی از شرایط تحصیل در رشتههای ارشد بدون کنکور در دوره‌ی روزانه این است که جزو دانشجویان استعدادهای درخشان باشید. منظور از دانشجویان استعدادهای درخشان، دانشجویانی هستند که مدرک کارشناسی‌شان را حداکثر در هشت ترم می‌گیرند و پایان ترم شش کارشناسی، سه چهارم واحدهای دوره‌ی کارشناسی را گذرانده‌اند. معدل کل دانشجویان استعدادهای درخشان باید بالای شانزده باشد. البته حدنصاب معدل برای پذیرش در رشته‌های مختلف متفاوت است. هر سال دانشگاه‌ها‌ و موسسه‌های آموزشی جداگانه برای پذیرش دوره‌های روزانه بدون کنکور فراخوان می‌دهند و رشته‌هایی که در آنها دانشجو می‌پذیرند را اعلام می‌کنند. هر موسسه‌ی آموزشی برای پذیرش دانشجو شرایط خاص خود را دارد. رشته‌های بدون کنکور ارشد در دوره‌ی روزانه برای افراد مایل به ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد بدون کنکور بسیار گسترده هستند و رشته‌های زیادی را در برمی‌گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله‌ی پذیرش ارشد بدون کنکور استعدادهای درخشان را مطالعه کنید. تعدادی از دانشگاه‌هایی که در سال‌های گذشته بدون کنکور در دوره‌ی روزانه کارشناسی  ارشد بدون کنکور دانشجو جذب کردند، عبارتند از: دانشگاه مازندران، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه تفرش، دانشگاه زنجان، دانشگاه آیت‌الله حائری میبد، دانشگاه خواجه نصیرالدین توسی، دانشگاه گیلان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شهرکرد، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی شیراز، دانشگاه بوعلی سینای همدان، دانشگاه اراک و دانشگاه گلستان.
جهت آگاهی از کلیه ی شرایط تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد بدون کنکور با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

رشته های ارشد فراگیر پیام نور 

دوره‌ی ارشد فراگیر پیام نور در پنج گروه انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی و هنر دانشجو جذب می‌کنند. برای قبولی در مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور دوره فراگیر پیام نور، معدل نقش ندارد و معیار پذیرش ظرفیت موسسات آموزشی پذیرنده دانشجو است. در گروه فنی و مهندسی، در دو گرایش مهندسی برق، پنج گرایش مهندسی شیمی، سه گرایش مهندسی صنایع، شش گرایش مهندسی عمران، مهندسی فناوری اطلاعات، دو گرایش مهندسی کامپیوتر و سه گرایش مهندسی مکانیک و مهندسی مواد امکان تحصیل برای دانشجویان وجود دارد. در گروه علوم انسانی داوطلبان می‌توانند سه گرایش رشته آب و هوا شناسی، آموزش زبان انگلیسی، آموزش زبان فارسی، آموزش و بهسازی منابع انسانی، چهار گرایش الهیات و معارف اسلامی، برنامه‌ریزی درسی، برنامه ریزی رفاه اجتماعی، پنج گرایش رشته تاریخ، دو گرایش رشته جغرافیا، جامعه‌شناسی، جمعیت‌شناسی، حسابداری، حسابرسی، گرایش‌های حقوق، روان‌شناسی، سه گرایش رشته زبان و ادبیات فارسی، روزنامه‌نگاری، زبان‌شناسی، سه گرایش علوم اقتصادی، علوم سیاسی، فلسفه و کلام اسلامی، شش گرایش رشته کارآفرینی، پنج گرایش مدیریت بازرگانی، شش گرایش مدیریت دولتی، مدیریت فناوری مدیریت رسانه، مدیریت ورزشی، مشاوره، مطالعات فرهنگی و سه گرایش نهج البلاغه را انتخاب کنند. در گروه علوم پایه داوطلبان می‌توانند از میان رشته‌های آمار، آموزش ریاضی، دو گرایش ریاضی کاربردی، دو گرایش ریاضی محض،زمین شناسی، سه گرایش زیست شناسی جانوری، سه گرایش زیست شناسی سلولی و مولکولی، دو گرایش زیست شناسی گیاهی، زیست فناوری، ژئوفیزیک و زلزله شناسی، چهار گرایش شیمی، شش گرایش علوم زمین و شش گرایش فیزیک، رشته‌ی دلخواه‌شان را برگزینند. در گروه کشاورزی و منابع طبیعی، رشته‌های اقتصاد کشاورزی در دو گرایش، توسعه روستایی، علوم دامی در گرایش تغذیه دام،  مهندسی محیط زیست در گرایش ارزیابی و آمایش سرزمین و مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی در گرایش انرژی ارائه شده است. و در گروه هنر دو رشته طراحی شهری و پژوهش هنر در دوره ارشد بدون کنکور ارائه شده است. 
اگر حوصله و یا وقت مطالعه کتب کنکوری را ندارید، فراگیر پیام نور یک فرصت طلایی برای شما است. برای آگاهی از زمان، شرایط، ضوابط و نحوه شرکت در آزمون ارشد فراگیر پیام نور با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " لیست رشته های ارشد بدون کنکور و انتخاب بهترین رشته و دانشگاه" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نماییدهمچنین می‌توانید مقاله ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد را مطالعه نمایید.

رشته های ارشد بدون کنکور آزاد

از جمله شرایط انتخاب رشتههای ارشد بدون کنکور این است که شرایط داوطلبان با شرایطی که برای استعدادهای درخشان تعریف شده است، مطابقت داشته باشد. به عبارت دیگر داوطلبان برای اینکه بتوانند در دوره‌ی کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد تحصیل کنند، معدل‌ کل‌شان در رشته‌های غیر علوم انسانی باید بالای 16 و در رشته‌های انسانی بالای 17 باشد؛ مدت تحصیل‌شان در دوره‌ی کارشناسی پیوسته نباید از هشت نیم‌سال و در کارشناسی ناپیوسته نباید از چهار نیم سال تحصیلی بیشتر باشد(البته بدون احتساب ترم تابستانی). چنانچه داوطلبان حائز شرایط باشند، می‌توانند در طیف متنوعی از رشته‌های کارشناسی ارشد بدون کنکور در شاخه‌های فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و علوم انسانی تحصیل کنند. با توجه به تعدد رشته ها، برخی از رشته‌ها و گرایش‌هایی که در این شاخه‌ها ارائه شده است، را در ذیل نام برده ایم اما پیشنها می کنیم برای آگاهی از کلیه رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

برای آگاهی از کلیه ی رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

تاریخ (تاریخ ایران اسلامی و ایران باستان)

حقوق( جزا و جرم شناسی و حقوق خصوصی)

 شیمی( آلی و دارویی)

طراحی شهری

رفتار حرکتی(آموزش تربیت بدنی، رشد حرکتی)

روانشناسی(بالینی و ورزشی)

ریاضی

زبان و ادبیات انگلیسی

برنامه ریزی درسی

برنامه ریزی شهری

بیوتکنولوژی کشاورزی

پژوهش علوم اجتماعی

علوم تربیتی

علوم جانوری

مهندسی برق( افزاره‌های میکرو و نانو الکترونیک،  الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی، برنامه ریزی و مدیریت سیستم‌های انرژی الکتریکی،  سامانه‌های برقی حمل ونقل،  سیستم‌های قدرت، سیستم‌های الکترونیک دیجیتال، مدارهای مجتمع الکترونیک)

مهندسی صنایع

مهندسی مکاترونیک

مهندسی مکانیک  ساخت و تولید)

مهندسی عمران( مهندسی سازه)

مهندسی منابع آب

مهندسی کامپیوتر

میکروبیولوژی

فتونیک

فیزیک(ذرات بنیادی و نظریه میدان‌ها)

نانوفیزیک

آبخیزداری

آبیاری و زهکشی

اصلاح نباتات

آموزش زبان انگلیسی

بیوشیمی

پژوهش علوم اجتماعی

حسابداری

ریاضی کاربردی(آنالیز عددی)

زبان و ادبیات فارسی

زیست شناسی(علوم سلولی و مولکولی)

زیست فناوری میکروبی

شیمی( شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی و فناوری اسانس)

علوم و فناوری نانو( نانو شیمی)

علوم و مهندسی صنایع غذایی(زیست فناوری مواد غذایی)

علوم و مهندسی صنایع غذایی(صنایع غذایی، علوم مواد غذایی،  فناوری مواد غذای، زیست فناوری مواد غذایی)

فیزیولوژی ورزشی

علوم دامی( تغذیه دام، تغذیه طیور، فیزیولوژی دام)

مدیریت اجرایی

مدیریت بازرگانی (بازاریابی،  بازرگانی بین الملی، بازرگانی داخلی،  تجارت الکترونیک، مدیریت استراتژیک، کار آفرینی)

مدیریت ورزشی (مدیریت بازاریابی در ورزش)

کدام رشته مناسب من خواهد بود؟

رشته های بسیار متنوعی در نظام آموزشی دانشگاهی ایران تعریف می شوند که معمولا داوطلبان، فقط تعداد اندکی از آن ها می شناسند که البته به نظر می رسد که نسبت به همان تعداد کم نیز، شناخت جامعی ندارند چرا که اگر بدانند ظرفیت بسیاری از رشته های پر طرفدار تکمیل است و در آینده، بازار کاری محدودی برای آن ها وجود دارد، به هیچ وجه این رشته ها را برای ادامه تحصیل انتخاب نمی کنند. اما چه کنیم که در روند انتخاب رشته، اشتباه نکنیم؟ برای انتخاب رشته باید علاوه بر جمع آوری اطلاعات دقیق در زمینه رشته، از بازار کار آن نیز آگاه باشیم. از آنجایی که تجربه حرف اول را در انتخاب رشته می زند، پیشنهاد می کنیم برای انتخاب رشته اصولی با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.
برای انتخاب بهترین رشته، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

کدام رشته بازار کاری بهتری دارد؟

توجه به بازار کار بسیار حائز اهمیت است. رشته هایی وجود دارند که از چشم داوطلبان پنهان می مانند در حالی که بازار کار خوبی دارند و بسیاری از رشته های پرطرفدار هم وجود دارند که حتی فکرش را نمی کنید که در آینده هیچ بازار کاری برای آنها وجود نخواهد داشت. از آنجایی که انتخاب رشته نقش مهمی در آینده و سرنوشت شما خواهد داشت، پیشنهاد می کنیم برای انتخاب بهترین رشته کارشناسی ارشد بدون کنکور با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.
شاید رشته ای که انتخاب می کنید، شما را کیلومترها از اهدافتان دور کند! برای انتخاب رشته اصولی با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

کدام دانشگاه ها رشته مورد علاقه ام را ارائه می دهند؟

اگر رشته ی خود را انتخاب کرده اید و می دانید که می خواهید در آینده چه مسیری را طی کنید، تقریبا نیمی از مسیر را طی کرده اید، اما هنوز نیم بیشتر راه باقی مانده است. انتخاب دانشگاه، اگر از انتخاب رشته پر اهمیت تر نباشد، مطمئنا کم اهمیت تر نیست. در انتخاب دانشگاه توجه به عواملی مانند مسافت، سطح علمی دانشگاه، نوع امکانات رفاهی و شهریه بسیار حائز اهمیت است، از این رو پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از رده بندی دانشگاه ها و انتخاب بهترین دانشگاهی که می توانید در آن ادامه تحصیل دهید، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.
در پایان مقاله رشتههای ارشد بدون کنکور  پیشنهاد می‌کنیم به مقاله ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد هم سر بزنید.
برای کسب آگاهی از رشته های ارشد بدون کنکور و دانشگاه هایی که رشته ی مورد علاقه تان را ارائه می دهند، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " لیست رشته های ارشد بدون کنکور و انتخاب بهترین رشته و دانشگاه" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید3.6 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


۱۳ دیدگاه
 • user_default_pic سعید امین ذبیحی
  توسط سعید امین ذبیحی در تاریخ ۲۴ دی ۹۷ reply_comment
  سلام من کارشناسی مدیریت دولتی دارم با معدل 15/17 میخواهم دوباره درس بخونم و بدون کنکور و تقریبا با هزینه های مناسب ... در رشته مدیریت تحصیل کنم . خواهشاً راهنمایی کنید میخواهم بدون کمترین مشکل برم سرکلاس و درس بخونم خیلی دوست دارم ... البته طوری باشه که برم سریع ثبت نام کنم و شروع به تحصیل کنم ... البته میدونم درس خوندن در این زمان هزینه بر می باشه اما لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون از شما .... من در حال حاضر کارمند در سازمان زندانها بنیاد تعاون زندانیان مشغول به فعالیت هستم ...
  user_default_pic مهدی یاری
  توسط مهدی یاری در تاریخ ۲۶ دی ۹۷
  سلام دوست عزیز در مقطع کارشناسی ارشد، روش های متفاوتی برای تحصیل بدون کنکور وجود دارد. از جمله این روش ها، تحصیل بدون کنکور ارشد استعداد درخشان است که در آن معدل بسیار حائز اهمیت است. از سایر گزینه ها می توان به تحصیل در پردیس خودگردان ارس و کیش نام بردکه هزینه آن ها معمولا کمی بیشتر از ارشد فراگیر پیام نور است. در پذیرش ارشد فراگیر پیام نور، پس از ثبت نام و قبولی در آزمون فراگیر، می توانید ترم تحصیلی خود را از ترم دو شروع کنید.

 • user_default_pic کامیار
  توسط کامیار در تاریخ ۰۱ اسفند ۹۷ reply_comment
  سلام تحصیل در دوره پردیس خودگردان بدون کنکور ارشد 97 چه شرایطی دارد؟ بنده لیسانس حقوق از دانشگاه فردوسی با معدل 18.36 هستم ولی برای ارشد 98 امادگی لازم رو ندارم . لطفا راهنمایی کنید .
  user_default_pic مهدی یاری
  توسط مهدی یاری در تاریخ ۰۶ اسفند ۹۷
  سلام دوست عزیز، برای تحصیل در رشته های بدون کنکور پردیس بایستی حداقل معدل 13 را کسب کرده باشید. پیشنهاد می کنیم ملاک های پذیرش از طریق استعدادهای درخشان را نیز مورد بررسی قرار دهید.

 • user_default_pic محمد حسین
  توسط محمد حسین در تاریخ ۰۱ اسفند ۹۷ reply_comment
  سلام من رشته ی قرآن و حدیث درس خوندم و مقطع کارشناسی معدلمم ۱۸ شده باتوجه به رشته های ارشد بدون کنکور ۹۷ هرچی تماس میگیرم با آیدانیتو متاسفانه خطوط خیلی شلوغ هست آیا راه های ارتباطی دیگری دارین؟ ممنون میشم زودتر جوابمو بدین

 • user_default_pic احمد
  توسط احمد در تاریخ ۰۱ اسفند ۹۷ reply_comment
  سلام. ارشد بدون کنکور پردیس تهران تو کیش هم میگیره واسه فنی مهندسیا؟

 • user_default_pic مینا
  توسط مینا در تاریخ ۰۱ اسفند ۹۷ reply_comment
  سلام ارشد بدون كنكور رشته کامپیوتر فقط غیر انتفاعی میگیره؟؟؟

 • user_default_pic ایهان
  توسط ایهان در تاریخ ۰۱ اسفند ۹۷ reply_comment
  سلام من جزو استعداد های برتر سازمان سنجش در سال 94 در رشته روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی هستم ، ایا میتونم در ارشد بدون کنکور 97 شرکت کنم ؟

 • user_default_pic Bahare ahmadi
  توسط Bahare ahmadi در تاریخ ۰۱ اسفند ۹۷ reply_comment
  سلام و وقت بخير من براي ارشد بدون كنكور دنبال يه دانشگاه معتبر هستم، دوره هاي پيام نور از نظر اعتباري كه مشكلي ندارن؟

 • user_default_pic محمدی
  توسط محمدی در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۹۸ reply_comment
  سلام من کارشناسی مهندسی صنایع از دانشگاه آزاد تهران گرفتم معدلم ۱۸ و ۷ ترمه تمام کردم چطور میشه با هزینه کم و‌مناسب کارشناسی ارشد در رشته های مدیریت و MBA در دانشگاه‌های روزانه تهران قبول شد؟!اصلا امکانش هست؟
  user_default_pic مشاور آیدانیتو
  توسط مشاور آیدانیتو در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۹۸
  سلام دوست عزیز؛ شما نمی توانید از طریق استعداد های درخشان اقدام کنید (چون فقط در رشته و گرایش خودتان میتوانید) و اینکه شانس شما در دانشگاه آزاد بیشتر است تا دانشگاه تهران. اگر دانشگاه تهران میخواهید باید در آزمون شرکت کنید.

 • user_default_pic فافا
  توسط فافا در تاریخ ۰۵ خرداد ۹۸ reply_comment
  سلام وقت بخیر من کارشناسی برق الکترونیک با معدل 15.75 دارم می خواستم یه رشته مدیریتی بدون کنکور بخونم ممنون میشم اگر راهنماییم کنید
  user_default_pic مشاور آیدانیتو
  توسط مشاور آیدانیتو در تاریخ ۱۱ خرداد ۹۸
  سلام دوست عزیز، مشخص نفرمودین که منظورتون در مقطع ارشد است یا کارشناسی؟