دستیاری پزشکی

دوره دستیاری یا رزیدنتی به دوره ای تکمیلی و عملی در تحصیلات آموزش عالی اطلاق می شود که در شمار زیادی از کشورها بعد از دریافت دکترای حرفه ای به وسیله پزشکان گذرانده می شود به فردی که در حال گذراندن این دوره است رزیدنت می گویند. تمامی دانش آموختگان این دوره می توانند با درجه تخصص رشته گذرانده شده به بازار کار وارد شوند. لازم به ذکر است که هر فرد پس از اتمام این دوره امکان ادامه تحصیل در دوره فوق تخصص را نیز دارد. باید اشاره کنیم که دوره دستیاری پزشکی را علاوه بر رشته پزشکی می توان در دیگر رشته های دکترای حرفه ای همانند داروسازی، دندانپزشکی و دامپزشکی نیز گذراند. به طور معمول، مدت دوره رزیدنتی 4 سال و حتی بیشتر است و فرد رزیدنت به آموزش و فراگیری عملی یا بالینی گرایش ها و مبانی تخصص خود بپردازند. در این مقاله، به بحث در مورد آزمون دستیاری پزشکی برای شما می پردازیم. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات ضروری را در این رابطه فرا بگیرید.

قصد شرکت در آزمون دستیاری پزشکی را دارید؟ برای آگاهی از بهترین منابع، بازار کار، رتبه بندی دانشگاه ها، میزان شهریه و هر آنچه باید در زمینه ادامه تحصیل در رشته دستیاری پزشکی بدانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

زمان ثبت نام آزمون دستیاری پزشکی

ثبت نام در آزمون دستیاری پزشکی در سال گذشته یعنی سال 97 در طی دو مرحله جداگانه صورت گرفت. اولین مرحله ثبت نام در آذرماه بود که از تاریخ هفدهم این ماه آغاز شد. اما دومین ثبت نام در بهمن ماه اجرا شد و تمامی داوطلبان امکان ثبت نام در آزمون دستیاری پزشکی را از ششم تا هشتم بهمن ماه داشتند. علاوه بر این، کلیه داوطلبانی که ثبت نام خود را در آذر ماه انجام داده بودند امکان ویرایش اطلاعات ثبت نامی خود را در طول این زمان داشتند. در رابطه با زمان دقیق آزمون دستیاری پزشکی در سال 98 هنوز اطلاعاتی در دست نیست و همچنان باید منتظر ماند. در این خصوص و برای کسب اطلاعاتی دقیق تر و بهتر می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس حاصل فرمایید.

 

مدارک ثبت نام آزمون دستیاری پزشکی

هر یک از داوطلبان برای ثبت نام در آزمون دستیاری پزشکی نیاز به تهیه شماری از مدارک دارند در این بخش به ذکر این مدارک برای شما می پردازیم.
  • یک قطعه عکس در اندازه 4*3 و همین طور اسکن صفحه اول شناسنامه و کارت ملی
  • اسکن گواهینامه قبولی در امتحان صلاحیت بالینی دوره پزشکی عمومی
  • ورود به سایت ir و واریز مبلغ 60 هزار تومان
  • اسکن کردن گواهینامه مبین طی دوره پزشکی عمومی
  • اسکن کردن فرم مناطق محروم برای متقاضیان مایل به استفاده از سهمیه مناطق محروم
  • زمان برگزاری آزمون دستیاری پزشکی
آزمون کتبی دستیاری پزشکی در سال 97 در روز پنج شنبه دومین روز از اسفند ماه به صورت هم زمان در دانشگاه های علوم پزشکی ایران برگزار گردید. تمامی متقاضیان پیش از ورود به این آزمون باید نسبت به تهیه پرینتی از کارت ورود به جلسه آزمون خود اقدامات ضروری را انجام دهند. حضور در جلسه آزمون دستیاری پزشکی بدون در اختیار داشتن کارت شناسایی و کارت ورود به جلسه به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

نحوه نمره دهی و محاسبه نمره در آزمون دستیاری پزشکی

باید خدمت شما دوستان گرامی عرض کنیم که تعداد سؤالات آزمون دستیاری پزشکی برابر با 200 سؤال تستی است. داوطلب در صورت پاسخ صحیح به سؤالات 3 نمره مثبت و در صورت دادن پاسخ اشتباه یک نمره منفی دریافت می کند. دقت داشته باشید که هیچ نمره ای به سؤالات بدون پاسخ تعلق نمی گیرد.
 در این مقاله به تحلیل و بررسی دستیاری پزشکی پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به کارت ورود به جلسه دستیاری پزشکی بزنید.
برای آگاهی از زمان و شرایط شرکت در آزمون دستیاری پزشکی، بهترین منابع کنکوری، آنالیز رتبه، تحلیل کارنامه و انتخاب رشته، بازار کار و هر آنچه باید در زمینه ادامه تحصیل در رشته دستیاری پزشکی بدانید، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.