درمان استرس

استرس یک وضعیت روانی ناخوشایند است و بسیاری از ما از آن فراری و به دنبال کاهش، مدیریت یا درمانش هستیم. البته نباید این واقعیت را از یاد ببریم که حذف استرس از زندگی روزمره غیر ممکن است. به هر حال ما برای این که شروع به انجام فعالیت ها و مسئولیت هایمان کنیم و کارها را به سرانجام برسانیم نیازمند میزانی استرس هستیم.
آن چه در مورد تجربه طبیعی استرس اهمیت دارد این است که بلد باشیم آن را کنترل کنیم. درمان استرس به ویژه درمان استرس شدید به ما کمک می کند تا عملکرد مثبت مان در حوزه های فردی و اجتماعی افزایش پیدا کند.
در ادامه به شایع ترین و کارآمدترین روش های درمان استرس می پردازیم:

درمان استرس و اضطراب

اگر اضطراب های ما بیش از حد باشند، باید حتماً از خدمات روانشناختی و مشاوره ای استفاده کنیم اما بعضی روش های درمان استرس و اضطراب، در شرایطی که استرس چندان آسیب زا نیست، به راحتی و به صورت فردی امکان پذیر هستند. روش هایی مثل:

ورزش کنید

وقتی ورزش می کنید، خلق و خوی تان بهتر می شود، ذهن تان آرام می گیرد و دقایقی از عوامل استرس زا در زندگی تان فاصله می گیرید.

از استرس های زیادی که در طول شبانه روز تجربه می کنید خسته شده اید؟ استرس در زندگی خانوادگی و عملکرد تحصیلی و شغلی تان اختلال ایجاد کرده؟ با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

مهم نیست که این ورزش کردن در حد  پیاده روی باشد یا ورزش سنگین در باشگاه به هر حال شما را آرام خواهد کرد و حس خوبی به شما خواهد داد.

به طبیعت بروید

کمتر کسی با حضور در طبیعت حس خوبی نخواهد داشت. وقتی در طبیعت باشید و مخصوصاً فعالیت کنید، مثلاً راه بروید، کوه نوردی کنید، شنا کنید و… از زندگی پر مشغله و استرس زای شهری فاصله می گیرید و تفاوت بزرگی را تجربه خواهید کرد.

لبخند بزنید

لبخند زدن، مخصوصاً از نوع واقعی اش که به واسطه حرکت عضلات دور چشم ها و دهان اتفاق می افتد، استرس را کاهش می دهد، حتی اگر خوشحالتان نکند.
 برای درمان استرس زیاد ، لبخند بزنید تا حس بهتری داشته باشید.

بنویسید

نوشتن افکار یک روش فوق العاده برای کنترل و درمان استرس است. به محض این که فکرهای ناراحت کننده و استرس زای تان را به کاغذ منتقل کنید، می توانید راه حلی برای حلشان پیدا کنید.
مهم نیست که برای نوشتن از کاغذ استفاده کنید یا وسایل الکترونیکی، مهم این است که موقع نوشتن احساسات با خودتان صادق باشید.

با یک دوست صحبت کنید

وقتی شدیداً مضطرب و نگرانید و احساس خوبی ندارید، با یک دوست یا فردی قابل اعتماد گفت و گو کنید. مخصوصاً اگر دوستی داشته باشید که تجربیاتی شبیه به تجربیات شما را پشت سر گذاشته باشد، کمتر احساس تنهایی می کنید و حس بهتری خواهید داشت.

موسیقی گوش کنید

نتایج پژوهش های مختلف نشان می دهند که گوش کردن به موسیقی، روشی بسیار تأثیرگذار برای درمان استرس است.
محققان با انجام یک تحقیق روانشناختی متوجه شدند که افراد شرکت کننده در آن آزمایش، بعد از به پایان رسیدن آزمایش حس بهتری و آرامش بیشتری داشتند چون هورمون کورتیزول کمتری ترشح کرده بودند. آن ها در طول آزمایش به یک موسیقی آرامش بخش گوش داده بودند.

مشاوره روانشناسی

اگر چه همه روش هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم مفید هستند اما در مواردی که افراد از استرس مزمن و اختلال های اضطرابی رنج می کشند، استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی بهترین کار است.
مشاوره روانشناسی به شما کمک می کند تا با دارو درمانی یا یادگیری راهکارهای کنترل استرس، استرس تان را مدیریت کنید.

مشاوره روانشناسی در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است. مشاوران متخصص و با تجربه آیدانیتو به شما کمک می کنند تا در زمینه های مختلف خانواده، اختلالات روانی، تحصیلی، شغلی، نظام وظیفه، مهاجرت و…. مشاوره تلفنی دریافت کنید.
مشاوره استرس هم یکی از مهم ترین بخش های خدمات مشاوره روانشناسی است و از طریق ان می توان عوامل استرس زا را بهتر شناخت و کنترل استرس را به صورت علمی یاد گرفت.
در ادامه مطالعه مقاله مدیریت استرس را به شما پیشنهاد می کنیم.
استرس دارید؟ اضطراب دارید؟ استرس بش از حد مانع موفقیت شما در فعالیت های تحصیلی و شغلی است؟ به دنبال آرامش اید؟ می خواهید استرس هایتان را کنترل کنید؟ با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.