خودباوری

بسیاری از ما می دانیم که برای موفقیت در زندگی نیازمند خودباوری هستیم. ما باید به خودمان و توانمندی هایمان باور داشته باشیم تا این باور منجر به نتایج بیرونی شود. بسیاری از آدم ها موقع مواجهه با موانع و شکست ها در زندگی به راحتی اعتقادشان را به خودشان از دست می دهند.

وقتی به خودتان اعتماد نداشته باشید، ممکن است دیگران شما را جدی نگیرند. آدم های زیادی در دنیا وجود دارند که مشغول زندگی ای که همیشه آرزویش را داشته اند نیستند. آن ها به محض اینکه اولین ناکامی را در زندگی تجربه می کنند، از اهدافشان دست می کشند و مأیوس می شوند. دلیل این یأس این  است که خودشان را باور ندارند.

جهانی که ما در آن زندگی می کنیم شدیداً رقابتی و سرشار از انواع چالش ها است. آدم ها وقتی شکست می خورند به خودشان و توانمندی هایشان شک می کنند اما شکست ها پایان کار نیستند. ما باید بعد از هر شکست از جا بلند شویم و ادامه دهیم.

در این مقاله به راهکارهایی برای افزایش خودباوری می پردازیم:

موقعیت کنونی خودتان را بپذیرید

اولین کاری که نیاز دارید برای باور خودتان انجام دهید این است که موقعیت کنونی تان را در زندگی بپذیرید. شما باید با خودتان، زندگی تان در این لحظه و آنچه که باعث شده زندگی تان به این نقطه برسد به صلح برسید. جنگیدن با موقعیت تان هیچ حاصلی ندارد.

ما باید در مرحله اول اکنون را بپذیریم تا انرژی کافی ای برای تغییر زندگی مان داشته باشیم.

به موفقیت های تان در گذشته فکر کنید

اگر احساس بدی به خودتان و زندگی تان دارید، از گذشته به عنوان انگیزه استفاده کنید. زمانی را به یاد بیاورید که توانستید موفقیت بزرگی به دست بیاورید. زمانی که فوق العاده عمل کردید.

حالا به یاد بیاورید که می توانید دوباره فوق العاده باشید. هر روز یک فرصت دوباره است. شما می توانید مثل گذشته موفق بشوید یا شکست ها را پشت سر بگذارید و دوباره بلند شوید. زندگی هر روز یک بازی جدید دارد.

به خودتان اعتماد کنید

این یکی از مهم ترین کارهایی است که به شما کمک می کند تا همه انرژی، قدرت، شجاعت و اعتماد به نفسی را که در درون دارید، باور کنید. زمانی را به خودتان اختصاص بدهید تا اعتمادتان به خودتان افزایش پیدا کند.

این وقت می تواند صرف مدیتیشن، خواندن، نوشتن، ورزش کردن، سفرکردن و هر فعالیت دیگری بشود که شما را به خودتان نزدیک می کند.

اجازه ندهید که ترس ها شما را متوقف کنند

ترس ها مانع شما برای خودباوری هستند. با ترس هایتان مواجه بشوید و اجازه ندهید که راه شما را برای رسیدن به اهداف سد کنند.

مثبت اندیش باشید

با برخورداری از یک نگرش مثبت اعتماد به نفس تان با سرعت زیادی افزایش پیدا می کند. بابت هر آنچه که هستید و هر آنچه که دارید شکرگزار باشید. همیشه دیدگاهی مثبت داشته باشید و خوبی ها را در دنیا ببینید.

جلو بروید و هرگز پشت سر را نگاه نکنید

ممکن است بارها در زندگی پیش بیاید که احساس کنید نا امید شده اید و می خواهید دست از تلاش بکشید. صدایی در درون از شما می خواهد که تلاش هایتان را متوقف کنید و ممکن است به خودتان شک کنید. اما هرگز آن صدا را باور نکنید، قوی باشید و ادامه بدهید. از خودباوری دست نکشید.

شما باید به راهتان ادامه بدهید و بدانید که بالاخره به مقصد می رسید. وقتی به آنچه می خواهید دست پیدا کنید، متوجه می شوید که چقدر قدرتمند تر از قبل شده اید.

در ادامه مطالعه مقاله «تقویت اعتماد به نفس» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاع از روش هایی برای تقویت خود باوری با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.