تست MMPI

تست MMPI یک تست شخصیت شناخته شده و معتبر است. این آزمون که نام دیگر آن تست مینه سوتا است، در سال 1943 توسط دکتر هاتاوی و دکتر مک کینلی در دانشگاه مینه سوتا ساخته شد. این آزمون شخصیت آنقدر کاربردی است که در بیمارستان ها، مراکز درمانی، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، برای بررسی و ویژگی های شخصیتی و اختلالات روانی مورد استفاده قرار می گیرد.
در سال 1989، یک نسخه ویرایش شده از این تست منتشر شد و در سال 1992 هم یک نسخه از این تست، مخصوص نوجوانان ساخته شد. در نهایت آزمون MMPI در سال 2008 با تغییرات زیادی جایگزین نسخه پیشین شد. در این نسخه بعضی جنبه های نسخه پیشین باقی مانده اما یک رویکرد تئوری متفاوت نسبت به رشد و توسعه تست شخصیت به آن اضافه شده است.

انواع تست MMPI

در حال حاضر سه نوع تست MMPI وجود دارد. دو تا از آن ها مخصوص بزرگسالان و یکی برای نوجوانان است.

در تماس با مشاوران آیدانیتو می توانید در زمینه علائم و نشانه های انواع اختلالات شخصیت و روش های درمانشان اطلاعات کسب کنید.

MPPI-2

تست MMPI-2 شامل 567 سؤال است که باید به هر کدام پاسخ درست یا غلط داد. اگر چه این تست قدیمی ترین پرسشنامه MMPI است، هنوز تستی است که بیشتر از بقیه انواع مورد استفاده قرار می گیرد. انتظار می رود که افراد در 60 تا 90 دقیقه به این تست پاسخ بدهند.

MMPI-2-RF

نسخه به روز شده تست بالا ، تست MMPI-2-RF است که در سال 2008 ارائه شد. تعداد سؤال های این تست شخصیت 338 تا است و همچنان به پاسخ درست یا غلط نیاز دارد. اگر پاسخ دادن به آن صادقانه باشد، به راحتی می توان از این تست استفاده کرد. آزمون دهنده ها بین 35 تا 50 دقیقه برای پاسخ دادن به این پرسشنامه فرصت دارند.

تست MMPI-A

این تست مخصوص نوجوانان است تا به آن ها کمک کند که مشکلات هویتی، اجتماعی یا شخصی شان را بشناسند. انتظار می رود که پاسخ دهنده ها به این تست بین 14 تا 18 سال سن داشته باشند.

تست MMPI در ایران

اجرای پرسشنامه 565 سؤالی MMPI در ایران که به مدت سال ها انجام می شد، معایبی داشت. یکی از معایب این بود که پاسخ دادن به آن بسیار طولانی و وقت گیر بود و افراد را خسته می کرد. تفسیر و نمره گذاری آن هم برای روانشناسان و متخصصان وقت گیر و طاقت فرسا بود. به علاوه تعدادی از سؤالات این تست متناسب فرهنگ غرب بودند و سنخیتی با فرهنگ ایران و ایرانی نداشتند. به همین  دلیل نمی شد به آسانی به نتایج آن اعتماد کرد.
به همین دلیل تعدادی از متخصصان ایرانی 71 سؤال این پرسشنامه را با در نظر گرفتن فرهنگ ایرانی اقتباس و در فرم کوتاهی تدوین کردند. در حال حاضر این نسخه در کارهای درمانی و پژوهشی در کشورمان فواید زیادی دارد.
مژده مژده !
با توجه به استقبال شما دوستان عزیز، زین پس به منظور تعیین وقت برای ارتباط با مشاوران به صورت حضوری و انجام تست های مشاوره ای می توانید با شماره 02142258 تماس بگیرید. 

مشاوره شخصیت در آیدانیتو

آیدانیتو یک مرکز مشاوره و آموزش هوشمند است. مشاوران متخصص و باتجربه آیدانیتو این توانایی را دارند که در زمینه موضوعات مختلفی مثل اختلالات روانی، اختلالات شخصیت، ازدواج، طلاق، خیانت، ترک اعتیاد، فرزندآوری و فرزندپروری، مسائل کودکان و نوجوانان، مشکلات جوانان، مسائل سالمندان، موضوعات تحصیلی و شغلی، مهاجرت، نظام وظیفه، کسب و کار، موضوعات حقوقی و…به مخاطبان مشاوره تلفنی بدهند.

تست های شخصیت مثل آزمون MMPI از جمله مهم ترین ابزارهایی هستند که برای تشخیص مشکلات شخصیتی در افراد، مورد استفاده قرار می گیرند.

چنانچه شما هم شاهد علائم یک ناکارآمدی شخصیتی در خودتان یا یکی از نزدیکانتان هستید، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

چرا مشاوره تلفنی؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که دلیل استقبال روز افزون افراد جوامع از مشاوره های غیر حضوری مثل مشاوره تلفنی چیست. در پاسخ به این سؤال می توان گفت که در دنیای امروز، مشاوره تلفنی مزایای فراوانی دارد. مزایایی مثل:

  • کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر بودن نسبت به مشاوره های حضوری
  • پاسخگو بودن در مواقع بحرانی که دسترسی به مراکز مشاوره حضوری امکان پذیر نیست
  • صرف زمان کم تر نسبت به مشاوره های حضوری
  • عدم افشای هویت و اطلاعات شخصی
در این مقاله تست MMPI را به شما معرفی کردیم، در ادامه مطالعه مقاله «تست MBIT» را به شما پیشنهاد می کنیم.
برای اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های تست MMPI می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.