تحلیل کارنامه ارشد ۹۷

نویسنده : مهربان
۰۹ اردیبهشت ۹۷ ۵۶۷ ۲

تحلیل کارنامه ارشد 97

همانطور که در مقالات پیشین، اصول و نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 97 هم گفته شد، تحلیل کارنامه ارشد 97 سالهای گذشته تأثیر مثبتی در روند انتخاب رشته و اعلام نتایج خواهد داشت. بنابراین در این مقاله به طور مفصل راجع به تحلیل کارنامه ارشد 97 پرداخته ایم تا داوطلبان عزیز کارشناسی ارشد با مطالعه ی آن در انتخاب رشته ارشد 97 موفق تر عمل کنند.

در ضمن داوطلبان ارشد 97 می توانند با مراجعه به مقالات مربوط به کارنامه و رتبه قبولی دانشگاه های ارشد رشته مورد نظر، تحلیل کارنامه داوطلبان سال گذشته که در آیدانیتو مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است مشاهده کنند.

در کارنامه ارشد 97، جدول هایی را مشاهده می کنید که شامل مشخصات وارد شده در زمان ثبت نام، مشخصات رشته، جدول درصدهای زده شده، دروس آزمون کارشناسی ارشد، وضعیت داوطلب در انتخاب رشته ارشد و نتیجه ی آزمون هستند.

جداول کارنامه ارشد 97

الف) مشخصات ثبت نامی داوطلب
شماره پرونده:نام خانوادگی و نام:جنس:شماره شناسنامه:
سال تولد:سهمیه ثبت نامی:ارگان:معدل کاردانی:
نام رشته تحصیلی:معدل کارشناسی:
نام مؤسسه فارغ التحصیلی:ماه و سال فراغت از تحصیل:

 

همان طور که مشاهده می کنید، در ابتدا اطلاعاتی از مشخصات فردی و تحصیلی داوطلب که در زمان ثبت نام درج شده است، وجود دارد.

به منظور درک بهتر ، نمونه کارنامه یکی از داوطلبان شرکت کننده در کنکور ارشد برق را مورد بررسی قرار می دهیم:

همان طور که مشاهده می کنید در سمت راست کارنامه ، جدول مربوط به درصدهای زده شده داوطلب، نام دروسی که در آزمون کارشناسی ارشد  وجود داشته است، درج می شود و درصدهای زده شده داوطلب در همان دروس مشخص می شود. اگر بخواهیم به صورت دقیق تر نمرات و درصد های این داوطلب را بررسی کنیم بهتر است فقط بر روی نام دروس و نمره به درصد تمرکز کنیم:

نام درسنمره به درصد
زبان عمومی و تخصصی14.44
ریاضیات / معادلات دیفرانسیل - ریاضی مهندسی19.44
مدارهای الکتریکی 1و230.5
الکترونیک 1و2سفید
ماشین های الکتریکی 1و247.22
سیستم های کنترل خطی8.33
الکترومغناطیسسفید
تجزیه و تحلیل سیستم هاسفید
بررسی سیستم های قدرت 183.33
مدارهای منطقی و ریزپردازنده هاسفید
مقدمه ای بر مهندسی پزشکیسفید

 

از آنجایی که این داوطلب عزیز رتبه 200 را کسب نموده و موفق به قبولی در دانشگاه خواجه نصیر شده است ، مشخص است که کاملا حساب شده اقدام به خواندن دروس کرده است. این بدین مفهوم است که با توجه به گرایشی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید ، بایستی دروسی را که در آن گرایش از اهمیت بیشتری برخوردار هستند (یعنی ضریب بیشتری دارند) را شناخته و بر روی آن ها تمرکز بیشتری داشته باشید.

در کارنامه ای که مشاهده می کنید داوطلب به هیچ یک از سوال های دروس الکترونیک 1 و 2 ، الکترومغناطیس ، تجزیه و تحلیل سیستم ها ، مدار منطقی و ریزپردازنده ها و مقدمه ای بر مهندسی پزشکی پاسخ نداده است و این بدین معنی است که انرژی و وقت خود را بر تمرکز روی دروس مهم گرایش مورد نظر خود گذاشته است.

اگر بخواهیم دقیق تر موضوع را بشکافیم ، توجه به کد ضریب در روند انتخاب رشته بسیار مهم و ضروری است. برای درک اینکه کد ضریب چیست و چرا مهم است بایستی قسمت سمت چپ کارنامه را مورد بررسی قرار دهیم.

 

در جدولی که مشاهده می کنید در هر کد ضریبی ، تراز (نمره کل)، رتبه داوطلب در آن کد ضریب و در دوره های روزانه و غیر روزانه و دانشگاه آزاد اسلامی و نتیجه ی دوره های گفته شده مشخص می شود. به عبارتی در هر گرایش نمره کل داوطلب ، رتبه کل در سهمیه ، رتبه کل داوطلب بدون سهمیه ، آخرین رتبه مجاز در رشته های غیر از پیام نور و غیرانتفاعی ، نتیجه در رشته های غیر از پیام نور و غیر انتفاعی ، رتبه داوطلب در سهمیه در رشته های پیام نور و غیر انتفاعی ، آخرین رتبه مجاز در سهمیه در رشته های پیام نور و غیر انتفاعی و نتیجه در رشته های پیام نور و غیر انتفاعی ذکر می شود.

همان طور که مشاهده می کنید داوطلب در تمامی دوره های پیام نور و غیرانتفاعی و غیر از آن ها مجاز به انتخاب رشته شده است، پس می تواند نسبت به انتخاب رشته اقدام نماید. باید به این نکته دقت داشته باشید که اگر خدایی نکرده در گرایشی یا دوره ای مجاز به انتخاب رشته نشده باشید ، نخواهید توانست در آن ها انتخاب رشته کنید و بایستی انتخاب های خود را به کدرشته محل های گرایش ها و دوره هایی که در آن ها مجاز اعلام شده اید ، محدود نمایید. درنهایت همان طور که در جدول فوق نمایان است، وضعیت انتخاب رشته داوطلب مشخص می شود. در صورتی که کلمه مجاز درج شود، داوطلب می تواند انتخاب رشته را انجام دهد و معدل مؤثر نیز در این جدول قرار می گیرد.

کد ضریب  نشان دهنده ی نوعی دسته بندی برای بیان گرایش هایی است که ضرایب دروس امتحانی مشابهی دارند. به عنوان مثال اگر تصویر زیر را با دقت مورد بررسی قرار دهیم در گرایش سیستم های قدرت و سامانه های برقی حمل و نقل که کد ضریب هر دو 2 است ضرایب دروس امتحانی به صورت مشابه ذکر شده است.

 

رتبه و تراز قبولی کارشناسی ارشد 97

داوطلبان ارشد 97 با بررسی کارنامه و رتبه ی کسب کرده در آزمون ارشد می توانند دانشگاه هایی که محدوده قبولی رتبه ی آنها را به دست آورده اند، مد نظر داشته باشند.

اما برای اطلاع از محدوده قبولی رتبه دانشگاه ها، می توانید کارنامه سال های گذشته داوطلبان کارشناسی ارشد را مورد تحلیل قرار دهید و از وضعیت پذیرش آنان با خبر شوید و با مقایسه رتبه خود و ظرفیت های سال 97، با رتبه و ظرفیت سال گذشته انتخاب رشته معقولی را انجام دهید.

همان طور که گفته شد، معیار پذیرش دانشگاه، رتبه داوطلب می باشد و نه تراز کسب کرده ی داوطلبان ارشد 97 بنابراین برای موفقیت در این مرحله داوطلبان نیاز به تلاش برای کسب رتبه برتر را دارند.

رتبه در واقع جایگاه کسب شده داوطلب در بین تمام شرکت کنندگان گروه آزمایشی انتخابی داوطلب می باشد که بر اساس سطح علمی داوطلب و تراز کسب شده این ترتیب جایگاه (رتبه) مشخص می شود.

داوطلبان کارشناسی ارشد 97 می توانند کارنامه های خود را در دهه ی دوم خردادماه 1397 مشاهده کنند.

داوطلبان عزیز در تاریخ های درج شده دقت کافی داشته باشید تا بر اثر بی دقتی، فرصت انتخاب رشته را از دست ندهید

لازم به ذکر است برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد تحلیل کارنامه ارشد 97 و اطلاع از ظرفیت های دانشگاه از موارد بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

تحلیل کارنامه ارشد 97، کار ساده ای نمی باشد. به همین دلیل توصیه می کنیم برای موفقیت بیشتر از مشاوران تحصیلی با سابقه کمک بگیرید.

پس از تحلیل کارنامه ارشد 97 ، پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله ظرفیت پذیرش دانشگاه های سراسری ارشد بزنید.


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


۲ دیدگاه
 • user_default_pic فاطمه
  توسط فاطمه در تاریخ ۱۶ خرداد ۹۷ reply_comment like_comment 0
  من خارج از کشور هستم نتونستم از قبولی در ازمون ارشد مطلع شوم کمکم کنید
  user_default_pic مهربان
  توسط مهربان در تاریخ ۱۶ خرداد ۹۷ like_comment 0
  با سلام تمام داوطلبان ارشد میتوانند نتایج آزمون کارشناسی ارشد را در سایت سازمان سنجش مشاهده کنند.