آیدانیتو > لزوم بهداشت جنسی
بهداشت جنسی

لزوم بهداشت جنسی

لزوم بهداشت جنسی

یکی از توصیه‌هایی که همیشه در دوران مدرسه به ما می‌شد، این بود که به بهداشت خودمان اهمیت بدهیم. ما در آن دوران و شاید حتی زودتر یاد گرفتیم که قبل از خوردن غذا دست‌هایمان را بشوییم، دندان‌هایمان را دوبار در روز مسواک بزنیم، لباس‌های تمیز بپوشیم و …

رعایت بهداشت جنسی هم در بزرگسالی بسیار مهم است و از ابتلا به انواع عفونت‌ها و بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

همچنین بر کسی پوشیده نیست که بی‌توجهی به بهداشت جنسی می‌تواند همسر فرد را نسبت به او بی‌علاقه کند و موجب کاهش رابطه جنسی همسران یا کاهش کیفیت رابطه جنسی شود که در یک زندگی مشترک اتفاقی آسیب زا است.

در این مقاله به نکاتی می‌پردازیم که به رعایت بهداشت جنسی کمک می‌کنند و منجر به یک زندگی جنسی  رضایت بخش می‌شوند:

لباس‌های تمیز بپوشید

یکی از توصیه‌هایی که رعایت آن هم از جانب مردان و هم زنان بسیار مهم است، پوشیدن لباس‌های تمیز است. از پوشیدن لباس‌های کثیف و لباس‌هایی که به واسطه‌ی پوشیده شدن برای مدت زمان زیاد بوی عرق گرفته‌اند، بپرهیزید.

عرق کردن موجب بسته شدن منافذ پوست در اندام جنسی می‌شود که می‌تواند منجر به غده‌های متورم و عفونی مو در این نواحی شود. همیشه به خاطر داشته باشید که بدن شما باید فضایی برای تنفس و تهویه داشته باشد.

از اتفاقات طبیعی بدن جلوگیری نکنید

هر زمان که نیاز دارید، ادرار کنید این کار را انجام دهید. ادرار کردن باکتری‌های مجاری ادرار را از بین می‌برد. اگر خودتان را مجبور به به‌تأخیر انداختن ادرار کردن کنید، موجب رشد باکتری‌ها می‌شوید که می‌تواند خطرناک و بیماری‌زا باشد.

 لباس‌های گشاد و راحت بپوشید

فشار و دمای زیاد از جانب لباس‌ها می‌تواند منجر به عفونت شود. بهتر است لباس زیر و سایر لباس‌هایتان گشاد باشند. پوشیدن لباس‌های گشاد برای یک عملکرد جنسی سالم هم مناسب است.

 از روابط جنسی پرخطر پرهیز کنید

احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی در کسانی که با افراد متعددی رابطه جنسی داشته‌اند، بیشتر است. رابطه جنسی را قانون­مند کنید و در چهارچوب ازدواج و فقط با همسر خود نزدیکی کنید. همچنین استفاده از وسایل جلوگیری از بارداری را هرگز فراموش نکنید.

ممکن است شما انسان قاعده‌­مندی باشید اما همسرتان به شما خیانت کند و بیماری‌هایی را به شما منتقل کند.

به تمیزی بدن و لباس‌ها قبل از رابطه جنسی اهمیت بدهید

قبل از اینکه با همسرتان وارد رابطه جنسی بشوید، دوش بگیرید و کاملاً خود را تمیز کنید. قبل از شروع عمل جنسی لباس‌های تمیز و خوش­بو بپوشید، از عطر استفاده کنید، ادرار کنید و با ظاهری آراسته و زیبا به همسرتان نزدیک شوید.

بهداشت جنسی در زنان

زنان به واسطه‌ی جنسیتشان و ویژگی‌های اندام جنسی‌شان ملزم به رعایت نکاتی برای حفظ بهداشت جنسی هستند. در اینجا به تعدادی از این نکات می‌پردازیم:

 • در دوران قاعدگی تامپون یا نوار بهداشتی خود را هر سه تا شش ساعت عوض کنید. استفاده از یک تامپون یا نوار بهداشتی به مدت خیلی زیاد موجب رشد باکتری‌ها و عفونت و بوی بد می‌شود.
 • هر روز واژن­تان را تمیز کنید. قسمت‌های بیرونی واژن باید یک بار در روز تمیز شوند. استفاده از آب ولرم برای شست و شوی واژن کافی است و نیازی به صابون نیست.
 • بعد از ادرار کردن همیشه از سمت جلو به عقب خودتان را بشویید تا باکتری های مقعد به واژن راه پیدا نکنند.
 • لباس های تنگ نپوشید.
 • در طول روز از لباس های نخی استفاده کنید ولباس های نایلونی و بدون تهویه نپوشید.
 • قبل و بعد از رابطه جنسی ادرار کنید.
 • به صورت بی ‌رویه از آنتی بیوتیک‌ها استفاده نکنید. این آنتی بیوتیک‌ها میکروب‌های مفید و طبیعی واژن را از بین می‌برند و موجب عفونت‌های قارچی می‌شوند.
 • همیشه واژن و اطراف آن را خشک نگه دارید تا از رشد میکروب‌ها و قارچ ها جلوگیری شود.
 • هر چند وقت یک‌بار برای معاینات کلی به یک متخصص زنان اشاره کنید.

بهداشت جنسی در مردان

تفاوت اندام جنسی مردان با اندام جنسی زنان منجر به رعایت نکات کمتری برای حفظ بهداشت جنسی در آن‌ها شده است. اما به هر حال مردان هم باید برای حفظ سلامتی جنسی نکاتی را رعایت کنند. در اینجا به تعدادی از امور مهم در جهت حفظ بهداشت جنسی مردان اشاره می‌کنیم:

 • لباس زیر خود را به صورت روزانه عوض کنید تا از عفونت، مشکلات پوستی و بوی نامطبوع جلوگیری شود.
 • هر چند وقت یک بار به پزشک مراجعه کنید تا آلت تناسلی‌تان معاینه شود. مخصوصاً در صورت مشاهده‌ی موارد غیر عادی مثل زخم، تاول یا زگیل در ناحیه­‌ی تناسلی هر چه زودتر به یک متخصص رجوع کنید تا در صورت ابتلا به یک بیماری مقاربتی درمان را آغاز کنید.
 • موهای زائد نواحی تناسلی و زیر بغل می‌توانند به محلی برای تجمع قارچ‌ها و میکروب‌ها تبدیل شوند. بهتر است هر چند وقت یک بار این موها را بزنید. مخصوصاً قبل از رابطه جنسی.
 • برای شست و شوی آلت تناسلی، این کار را از آلت جنسی به سمت مقعد انجام دهید تا میکروب‌های ناحیه‌ی مقعد به طرف نواحی تناسلی کشیده نشوند.

در آخر می‌توان گفت که رعایت بهداشت جنسی هم در زندگی فردی و هم در یک زندگی مشترک لازم و ضروری است. رعایت این بهداشت با سلامت کلی مرتبط است و همسران را از نظر عاطفی به هم نزدیک می‌کند و کیفیت زندگی زناشویی را افزایش می‌دهد.

در ادامه مطالعه‌ی مقاله‌ی «سلامت جنسی» را به شما پیشنهاد می ‌کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *