بهترین رشته برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

نویسنده : مریم کاوه
۰۱ بهمن ۹۶ ۴۱۶ ۰

بهترین رشته برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چیست؟ از سوالاتی که تقریبا هر روز میشنویم! پس از فارغ التحصیل شدن از دوران کارشناسی، بسیاری از داوطلبان ورود به مقطع کارشناسی ارشد در مورد رشته انتخابی خود برای ادامه تحصیل دچار شک و تردید هستند. این شک معمولاً به علت بازار کاری رشته و علایق فردی ایجاد می شود. از این رو همواره به دنبال راهی برای یافتن بهترین گزینه و بهترین رشته برای ادامه تحصیل می باشند اگر شما هم برای انتخاب رشته ارشد، به مشکل برخورده اید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

در دوره ی ارشد می توانید در هر رشته ای که می خوهید تحصیل کنید!!

 

جزئیات تغییر رشته دوره ی کارشناسی ارشد:

داوطلبان دوره کارشناسی ارشد، که رشته ی کارشناسی آنها غیر از رشته های پیراپزشکی است، می توانند در هر رشته و گروه دیگری، ثبت نام کنند. اما باید به مرتبط بودن رشته ی کارشناسی و کارشناسی ارشد برای ورود به بازار کار دقت کرد. بگذارید با چند مثال کوتاه موارد ذکر شده را توضیح دهیم:

فرض کنید رشته ی تحصیلی شما مهندسی کامپیوتر است، شما می توانید در دوره ی ارشد در هر رشته ی دیگری بغیر از رشته های پیراپزشکی، ادامه تحصیل دهید. اما نکته ی قابل توجه این است که اگر در دوره ی کارشناسی ارشد مدیریت بخوانید، می توانید کارشناسی ارشد خود را مرتبط با دوره ی کارشناسی در نظر بگیرید و از آن به بهترین شکل ممکن در بازار کار استفاده کنید.

خالی از لطف نیست اگر یک مثال در باب رشته های نامرتبط بزنیم، رشته هایی مانند روانشناسی و حقوق جزو رشته هایی هستند که برای ورود به جامعه ی کاری آنان باید حداقل در مقطع (کارشناسی و کارشناسی ارشد یا کارشناسی ارشد و دکتری) را در رشته متجانس گذراند. از این رو برای رشته هایی شبیه به این باید با احتیاط بیشتری عمل کرد.

و آخرین مثال برای رشته هایی که نیاز به آموزش پایه ای دارند! رشته هایی مانند رشته ی مهندسی نفت در دوره ی ارشد بسیار وابسته به دوران کارشناسی می باشد. یعنی در واقع فردی که از رشته ی نامرتبط وارد دوره ی کارشناسی ارشد مهندسی نفت می شود، در بازار کار جایگاه چندانی ندارد.

با توجه به مثال های فوق بهتر است برای انتخاب بهترین رشته برای ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به مواردی از قبیل بازار کار، علایق، مهارت آموزی و ... دقت کنید.

نحوه انتخاب بهترین رشته برای ارشد

بعد از توضیحات بالا بهتر است به مراحل یک انتخاب رشته ی خوب و درست بپردازیم:

1- علاقه:

بسیاری از داوطلبانی که متقاضی تغییر رشته در دوره ی ارشد هستند، افرادی هستند که در دوره ی کارشناسی، صرفاً جهت ورود به دانشگاه انتخاب رشته کرده اند و اکنون تصمیم دارند در رشته ی مورد علاقه خود تحصیل کنند. دقت کنید که صرف داشتن علاقه، برای انتخاب رشته کافی نمی باشد. از این رو اگر به رشته ای مرتبط و یا نا مرتبط با رشته ی خود علاقه دارید به گزینه های دیگر انتخاب رشته، دقت کنید.

2- بازار کار:

ورود به بازار کار یکی از مهم ترین دلایل انتخاب رشته است. برای ورود به دوره ی ارشد نیاز است بازار کار هدف خود را بشناسید. به طور مثال رشته های علوم کامپیوتر، مدیریت، حسابداری، جزو رشته هایی هستند که در بازار کار درخواست بیشتری دارند و می توان به انتخاب این رشته ها نیز فکر کرد.

3- ظرفیت:

دقت کنید که رشته ی انتخابی شما چقدر ظرفیت پذیرش دارد. قبول شدن در برخی از رشته های ارشد، به علت ظرفیت پایین پذیرش و تعداد شرکت کننده بالا، بسیار سخت و دور از دسترس است.

با توجه به نکات بالا، می توانید بهترین رشته برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را انتخاب کنید.


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


اولین دیدگاه را شما برای این مطلب ثبت کنید