بازار کار رشته مهندسی معدن

مهندسی معدن به مجموعه شیوه ها و فنونی گفته می شود که از کشف یک معدن تا بررسی و بهره برداری از آن است. مهندسان معدن به ارزیابی ذخایر معدنی، شیوه های اصولی استخراج و سنجش روش ها و ابزارهای نگهداری زیرزمینی و روزمینی در یک معدن می پردازند. کسانی که به کار در این حوزه های علاقه دارند، اولین سؤالاتی که از خود می پرسند این است که بازار کار و درآمد رشته مهندسی معدن چگونه است؟ توانایی های لازم برای رشته ی مهندسی معدن چیست؟ لیست دانشگاه های دارای رشته مهندسی معدن کدام هاست؟ موقعیت های شغلی رشته مهندسی معدن چه حوزه هایی است؟ پاسخ این سؤالات را در ادامه مطلب بازگو کرده ایم.

بازار کار و درآمد رشته مهندسی معدن

بازار کار و درآمد رشته مهندسی معدن به دلیل اینکه کشور ایران از ذخایر سرعتی معدنی برخوردار است قابل توجه است. از این رو مهندسان معدن می توانند در حوزه های دولتی و خصوص مشغول به کار شوند. آنچه که ارتقای شغلی و درآمد شما را تضمین می شود، افزایش روز به روز سطح تخصص خود در رشته مهندسی معدن و نوآوری و خلاقیت است. امروزه در تمام دنیا، مهندسان خلاق و نوآور از استقبال گسترده ای از طرف شرکت ها و وزارت خانه ها برخوردار هستند.

توانایی های لازم برای رشته مهندسی معدن

مهندسی معدن جزو شغل های سخت دنیاست. متخصصان این حوزه با توجه به اینکه باید در نقاط خارج از شهر و معمولاً زیرزمینی کارکنند باید روحیه ی قوی و سلامت جسمی و بردباری داشته باشند. از این رو قبل از انتخاب رشته مهندسی معدن به توانایی های روحی و جسمی و میزان علاقه خود توجه کنید. رشته های مهندسی معمولاً نیازمند دانش ریاضی هستند. از این رو باید درس پایه ریاضی شما نیز در سطح قابل قبولی باشند. توانایی های لازم برای رشته مهندسی معدن مجموعه ای از این موارد است و برای موفقیت در این رشته و شغل می بایست بر تقویت و رشد آنها تمرکز نمایید.

لیست دانشگاه های دارای رشته مهندسی معدن

لیست دانشگاه های دارای رشته مهندسی معدن در مقاطع مختلف دانشگاهی مطابق جدول زیر است:

ردیف نام دانشگاه شهر
1 دانشگاه ارومیه ارومیه
2 دانشگاه بین الملی امام خمینی قزوین
3 دانشگاه تهران تهران
4 دانشگاه زنجان زنجان
5 دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران
6 دانشگاه شاهرود شاهرود
7 دانشگاه شهید باهنر کرمان کرمان
8 دانشگاه صنعتی ارومیه ارومیه
9 دانشگاه صنعتی اصفهان اصفهان
10 دانشگاه صنعتی بیرجند همدان
11 دانشگاه صنعتی سهند بیرجند
12 دانشگاه یزد تبریز
13 دانشگاه کاشان یزد
14 دانشگاه لرستان کاشان
15 مجتمع آموزش عالی زرند خرم آباد
16 مجتمع آموزش عالی گناباد زرند
17 دانشگاه بیرجند گناباد
18 دانشگاه سیستان و بلوچستان بیرجند
19 دانشگاه صنعتی اراک زاهدان
20 دانشگاه ولایت ایرانشهر اراک
21 دانشگاه ولی عصر ایرانشهر

 
موقعیت های شغلی رشته مهندسی معدن
صنعت معادن ایران در رشد است و چشم اندازی پویاتر و توسعه یافته تر برای خود متصور است. از این رو متخصصان رشته مهندسی معدن در حوزه هایی همچون وزارت صنعت و معدن، در بخش اکتشاف و حفاری وزارت نفت، حفاری جاده ها و تول ها که مربوط به وزارت راه و شهرسازی است می توانند مشغول به کار شوند. متوسط در آمد مهندسان معدن در ایران با توجه به سمت شغلی و تخصص و تجربه تعیین می شود. موقعیت های شغلی رشته مهندسی معدن امیدوار کننده و قابل رشد است. از این رو اگر علاقه به این رشته دارید، در انتخاب آن تردید نکنید.

گرایش های رشته مهندسی معدن

گرایش های رشته مهندسی معدن درمقطع کارشناسی دو گرایش اکتشاف معدن و استخراج معدن است. گرایش های رشته ی مهندسی معدن در مقطع کارشناسی ارشد 6 گرایش به شرح زیر است: 1- فرآوری مواد معدنی 2- اکتشاف معدن 3- استخراج معدن 4- مکانیک سنگ 5- فضاهای زیر زمینی 6- معدن و محیط زیست

در این مقاله به بررسی بازار کار رشته مهندسی معدن پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله بهترین رشته برای ادامه تحصیل بزنید. 
اگر سوالی در زمینه بازار کار رشته مهندسی معدن را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.